WhatsApp

Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

Gebelik döneminde olan kadınların bu süreçte hem enerji ihtiyacı olmakta, hem de vitamin ve mineral ihtiyacı daha fazla artmaktadır. Bebeğin kilo alması tamamen annenin sağlıklı beslenmesi ile ilgilidir. Gebeliğin son üç aydaki döneminde anne adayının kilosu ve beslenme şekli bebeğin doğumda olacak ağırlığını belirler. Anne adayının bu süreçte yetersiz beslenmesi halinde, gebeliğin kötü sonuçlanması bile söz konusu olabilir. Gebelik döneminde, hatta daha önceden başlamak kaydıyla mutlaka alınması gerekli olan vitamin folik asittir. Folik asit gebelik döneminde faydaları araştırmalarla belirlenmiş olan tek vitamindir. Bu vitaminden en iyi şekilde faydalanmak için, mutlaka gebe kalma planı yapıldığında vitaminin alınması gerekir ve gebeliğin ilk üç ayında mutlaka kadınlar tarafından alınmaya devam edilmelidir. Bu vitamin gebelikte nöral tüp defekti adı verilen anomalinin önlenebilmesi açısından gereklidir.

Hamilelik dönemde kadınların diyet yapması ya da bir diyet programı uygulaması önerilmez. Doğru olan hamile kalmayı düşünen kadınların önceden uygulayacakları diyetle ve egzersiz programıyla normal kilolarına ulaşmasıdır. Fazla miktarda kiloyla gebeliğin başlaması, anne adayının ve bebeğin çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşmasına neden olabilir. Anne adayı istenmeyen kilolarla hamile kalırsa, bu durumda bazı beslenme kurallarına uyması halinde beslenme şekli sağlığına zararlı olmaz.

Hamilelik döneminde beslenme kuralları nedir?

  • Bu süreçte anne adayı çay ve kahve tüketimi azaltmalı, bunların yerine süt, ayran ve taze sıkılan meyve sularını tercih etmelidir. Hazır meyve suları ve kola gibi asitli içecekler tercih edilmemelidir. Çay içildiğinde kansızlığa neden olacağından, yemeklerin yanında içilmemelidir.
  • Anne adayları yemeklerinde ve salatalarda kullandıkları zeytinyağını diğer yağlarla karıştırarak kullanmalıdır.
  • Yiyeceklerinde tuz oranını azaltmalı ve özellikle iyotlu tuz kullanmalıdır.
  • Anne adayları bebeğinin sağlığını düşünerek hazır gıda ürünleri tüketmemelidir.
  • Yiyeceklerinde haftada 2 gün kırmızı ete, 2 gün balık çeşitlerine ve diğer günlerde beyaz ete yer vermeleri gerekir.
  • Sebze ve meyveler iyi yıkanarak ve mevsiminde taze olarak tüketilmelidir.
  • Katkı maddesi içeren sucuk, sosis, salam gibi yiyecekler dikkatlice az miktarlarda tüketilmelidir.

Gebeliğin ilk aylarında görülen aşerme zamanında beslenme nasıl olmalıdır?

İlk aylarda anne adayında oluşan bulantı, iştahsızlık, kusma ve uyku düzeninin bozulması beslenme düzenini zorlaştırır. Bu çoğul gebelik yaşayan anne adaylarında daha belirgin şekilde olur. Anne adaylarında kokulara karşı hassaslık gelişir. Bu süreçte yemeklerin az ve sık aralıklarla yenmesi uygun olur. Yağlı ve sulu besinler yerine ızgara, haşlama ve fırında pişirilen yemekler tüketilmelidir. Salata çeşitleri, meyveler rahatlıkla yenilebilir. Sabahları bulantılar daha fazla olacağından, yataktan kalkmadan galeta, kraker, meyve suyu tüketilebilir. Bu şekilde yatakta 15 dakika kadar dinlenip kalkabilirsiniz. Ayrıca kusmalara karşı doktorun önereceği ilaçları kullanabilirsiniz. Aşırı kusma sorunu yaşandığında, vücutta su ve mineral kaybı yaşanacağından damardan serum verilmesi gerekebilir.

Hamilelik döneminde anne adayları bol miktarda sıvı almaya özen göstermelidir. Unlu ve şekerli gıdalar yerine, taze sebze ve meyveler tercih edilmelidir. Ayrıca bu dönemde lif oranı yüksek olan yiyeceklerin yenmesi halinde kabızlığın önüne geçilebilir.

18 Kasım 2021

Diğer Yazılar