Fantezi Ne Demektir?

Fantezi Ne Demektir?

Fantezi kelimesi eşler arasında dahi kullanılması güç bir kelimedir. Birçok çift fantezileri hakkında konuşmak istemez. Bunun yerine mutsuz bir cinsel hayat yaşamaya mecbur olurlar. Oysa uzmanlar genellikle konuşulan ve yapılan fantezilerin ilişkilerin heyecanını arttırdığını söyleyen en önemli etkenlerdendir.

Fantezi şu anlama gelmektedir: Herhangi bir arzunun, isteğin ya da psikolojik anlamda bir ihtiyacın karşılanması, tatmin etmesi açısından kurulan hayaller veya bir çeşit görüntünün düşlenmesi olayıdır. Başka bir açıdan bakıldığında ise cinsel fantezi denen bir şey vardır. 

İlginizi çekebilir: Mastürbasyon Bağımlılığı Nedir? 

Fantezi Ne İşe Yarar?

Coşkuyu ve heyecanı arttıran işleve geçirildiği zaman da fiziksel hazzı yükselten düşlerin tamamına deniyor. Uzmanlar fantezinin korkulacak bir şey olmadığını söylüyorlar. Cinsellikle ilgili eşinizle yaşayacağınız cinselliği daha renkli ve çekici hale getirmek abartı ve sapma derecesine kaçmadan yapılırsa sağlıklı ve yararlı bir ilişki olarak tanımlanabilir. Fantezi iki kişi arasın da normal olan cinselliğin nabzını arttırmak için kullanılabilirler. Fakat bunun aşırıya kaçması cinsel sapkınlığa neden olabilir.

İlginizi çekebilir: Online Terapi Süreci Nasıl Olmaktadır?

Fanteziler Ne Zaman Tehlikeli Hale Gelirler?

Her şeyin fazlası zarardır. Buna Fantezilerin çok uçuk kaçık olması da dâhildir. Cinsel sapkınlıklar birer hastalık çeşidi olarak gözlemlenmekte ve bunlar tedavi edilebilir hastalıklardır. Yani tedavileri mümkündür. Cinsel fanteziler her zaman sanılanın aksine masum ve zararsız olmayabilirler. Bazı fanteziler sado - mazoşist yönelimler taşıyabilirler. Bu ne anlama gelmektedir. İçinde bulunduğunuz ilişki romantik ve duygusal bir ilişki olmaktan çıkıp içinde bazı şiddet eğiliminin olması anlamına gelir. 

Fantezi Hangi Yaş Grubunu Etkiler?

Fantezi üretimi belli bir yaş grubunun üstünde oluşmaktadır. Buluğ veya ergenlik çağı denilen dönemin başlaması beden büyümesinde azalma veya durma noktasına gelmesi ile zaman ayarlaması yapar. Enerjinin bedende büyüme eğilimi ile şişmanlık duyguda büyüme eğilimine fantezi denilmektedir. Fantezi ruhsal ya da kalbi enerjinin artması çabalarına girmesidir. Fantezi bir nevi heyecan arayışını oluşturur.  Enerjiyi harekete geçirmek amacıyla istekleri ve ihtiyaçları doğrultusundadır. Enerji olmadan hareketin olması mümkün değildir. Bu yüzden her insanda hareket ve motivasyon enerjisinin ölmemiş olması gerekir.

İlginizi çekebilir: Fantezi Nedir?

Fantezi Yoksunluğu Ne Demektir?

Hayal kırıklığı veya fantezi yoksunluğu bireyin düşlediği ve istediği, arzu ettiği şeylerin birer birer yok olmasıdır. Heyecanın azalmış olup herhangi bir şeye istek duyulmamasıdır. Dış dünyanın hayal olduğunu fakat sosyal çevreler veya gerçekleşmeyecek olması insanda çaba sarf etmeye engel olur. Bir şeyi arzulamadığında herhangi bir konu, bir olay üzerine hayal kuramadığında, hayal kurma yeteneğin zedelendiğinde fantezi yoksunluğu yaşarsınız.

Coşkuyu ve heyecanı artıran ve fiziksel anlamda uygulandığında da hazzı ayıran fantezi yok olduğun da hayatınız monotonlaşmaya başlar ve hiç bir şey yapmak istemezsiniz. Sevgi ve istek olmadan fantezinin olması mümkün değildir. Fantezi önce merak ile başlar daha sonra ise devam eder. 

 

Yayımlama Tarihi: 15 Ekim 2021
Güncelleme Tarihi: 4 Ekim 2022
Yayımlama Tarihi:
15 Ekim 2021
Güncelleme Tarihi:
4 Ekim 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle