Evlilik Mi Aşkı Bitiriyor Yoksa Eşler mi ?

Evlilik Mi Aşkı Bitiriyor Yoksa Eşler mi ?

Evlilik Mi Aşkı Bitiriyor Yoksa Eşler mi ?

Evliliği suçlamaya gerek yok aslında baktığınızda uzun flörtlerde de aşk bitiyor romantizm bitebiliyor burda esas problem evlilik değil ‘’kişilerin davranışları’’ kimle evlenirseniz evlenin eğer romantizmi öldürecek davranışlara sahipseniz kişi değiştirmekle sonucu değiştiremezsiniz . Taraflar birbirine özenli  davranmıyorsa hatta kendilerine özenli davranmıyorlarsa o mekanizma içerisinde aşk da sevgi de romantizimde ölebiliyor .

          Evlilikle ilgili en önemli hatalardan biri de aslında burda kendini şöyle gösteriyor taraflar bir süre sonra başka şeylere odaklandıkları için bir süre sonra birbirlerine ilgileri azalmaya başlıyor. Kök aile sorunları , kayınvalide sorunları , çocuğun varlığı , ekonomik sorunlar derken taraflar bir süre sonra birbirinin yüzüne bakmak yerine ortada yarattıkları , oluşan sorunlara odaklanıyor böyle olunca da ister istemez kaçınılan son birbirine karşı ilgi ve sevgi azlığı hatta yok oluşu karşımıza çıkmaya başlıyor .

Toplumumuzda ilişkilerle ilgili sınıfta kaldığımız iki konu

  • Kadının takdir etme cimriliği
  • Erkeğin  ilgi verme cimriliği

Erkeklerimiz genelde takdir edilerek , yüceltilerek , pohpohlanarak ,  büyütüldüğü için  adeta genlerine işleyen bu durum evlilikte de kendini devam ettirmek istiyor fakat kadınlarımız takdir etmeyle ilgili yeterince isteğe  sahibi değiller oysa erkek ne yaparsa yapsın bir kadına yaranamadığını düşünüyorsa ne yaparsa yapsın bir kadını mutlu edemediğini düşünüyorsa bir süre sonra vazgeçişler ortaya çıkmaya başlıyor  artık hiçbir şey yapmamaya başlıyor ya da sadece o ilişki  içerisindeki  rutin görevlerini yapıyor kocalığı da evdeki  varlığını da ( ekmek almak , borçları ödemek , para kazanmak , verilen görevi yapmak vb.)

Maalesef karşılaştığımız bazı problemler de görüyoruz ki erkek ne kadar iyi bir kadınla birlikte olursa olsun ya da akademik olarak , yetenek olarak , maarifet olarak yine de genelde onu yücelten , takdir eden insanlara daha çok yakın hissederler kendi zaafı ya da kişiliğindeki eksikliklerden dolayı. Sıradan bir insan bile onu takdir ettiğinde ona yönelebiliyor  ,bağlanabiliyor (annesi , kardeşleri, arkadaşları ....).

         Bu durumda belki de  kadınların takdir etmeyle ilgili onaylamayla ilgili , yapılanı görme ve onu gördüm kabul ettim geri dönüş veriyorum sistemiyle ilgili biraz daha geliştirmeleri gerekiyor kendilerini .

Toplumun erkeğe öğrettiği ; ne yaparsan yap bir kadını mutlu edemezsin , ne kadar ilgi gösterirsen zamanla daha fazlasını ister , iltifat edersen daha fazlasını ister , hediye alırsan her seferinde daha fazlasını ister .....Erkekler , kendi evliliğinizde bunu ne kadar yaptınız ?

Erkeğin burda ilgi konusunda cimriliği o evlilikteki romantizmi , cinsel hazzı ,arzulanmayı ,arzulamayı , takdiri onayı tamamen ortadan kaldırıyor bu kısır döngü evliliği çürütmeye başlıyor . Kadın takdir etmiyor ; erkek ilgi göstermiyor . Erkek diyor ki ne yaparsam mutlu olmaz , kadın diyor ki  ne yaptı ki takdir edeyim bu kısır döngü bitmediği için süreç daha kötüye gitmeye başlıyor .

Herkes kendinden yola çıkarak , kadın ; evet ben yapılanı görmüyorum , az takdir ediyorum , yüceltmiyorum ya da yapılanları sıradanlaştırmaya başlıyorum (bunda ne var ki bende yapıyorum diyerek )

Sıradanlaştırdığınız şeylerle birini motive edemezsiniz ya da memnuniyetsiz tavrınızla  motive edemezsiniz ya da var olanı değersizleştirerek karşıdakinden daha yüksek bir performans bekleyemezsiniz ilk başta kendini ispat etmeye çalışır daha sonra zamanla sonuç alamadığı zaman zaten vazgeçecektir ve sizin diyeceğiniz şey büyük ihtimalle şu olacak ‘eskiden böyle değildi ‘  ama eskiden sizde  böyle biri miydiniz ? Belki de daha dişil tarafını kullanıyordun pozitiftin ya da o eksiden daha ilgiliydi , sevdiğini söylüyordu , gün içinde ufak süprizler yapıyordu şimdi o da yapmıyor .

Burda suçlu aramaya gerek yok sonuçta evlilik bir noktaya gelmişse iki taraf bunu el birliğiyle getirmiştir haklılık savaşına girip suçlu aramakla bu işin içinen çıkamayız ya da suçluları dışarda arama. Karı-koca iyi anlaşıyorsa dışarıyı da takmamayı öğreniyor bunlarla baş etmeyi de öğreniyorlar kendi aralarında bir ittifak kuruyorlar .

       Bir önemli durumda çocuk olduktan sonra karı- kocanın karı kocalığını bir kenara atıp o kutsallaştırılmış anne –baba rolüyle hareket etmesi çocuk odaklı evliliğe dönmeleri . Aralarda cinsellik azalmaya başlıyor , duygusallık azalmaya başlıyor hatta biz anne –baba olduk bu saatten sonra romantizme ne gerek vara bile dönüyor unutmayın o çocuk bir gün evden ayrılacak .

      Evlilik aşkı öldürmez , evlilik sevgiyi öldürmez , evlenince romantizm bitmez ... eşler öldürüyor .!!

Kendine bakmayan kadın öldürüyor , öz bakımını yapmayan kendini salan erkek öldürüyor , onu bunu sorun edip evlilikte huzur çıkaran kadın – erkek öldürüyor , anne olup kadınlığını unutan , baba olup kocalığını unutan taraflar ödürüyor , kendini dışarda ailesine \arkadaşlarına ispatlamaya çalışan kadın- erkek öldürüyor evliliği ....

          Amacımız , kadın ve erkeğin el ele verip mutlu olmaya çalışmasıdır .

Yayımlama Tarihi: 31 Ocak 2022
Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2022
Yayımlama Tarihi:
31 Ocak 2022
Güncelleme Tarihi:
31 Ocak 2022

Selçuk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Lisans Çocuk Gelişimi Bölümü mezunuyum aynı zamanda Osmangazi Üniversitesi Aile Danışmanlığı Meslek Elemanı eğitimini almış kendimi aile ve çocuk üzerinde iş hayatımda yönlendirmiş bulunmaktayım. Bugüne kadar aile , karı –koca ve çocuklar için yaptığım danışmanlık seansları ve kurumlardaki denemelerimle çalışmalarımı gerçekleştirmeye devam ediyorum.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle