Ergenlik Nedir? Kaç Yaşında Biter?

Ergenlik Nedir? Kaç Yaşında Biter?

Ergenlik döneminin başlaması farklı ırklarda değişiklikler göstermekle beraber çocuğun doğumundan itibaren sayılan yaşından ziyade kemik yaşına göre ilişkilendirilir.  Kız çocukların da kemik yaşı 10 yaşa ulaştığında ergenlik çağının belirtileri başlar. Erkeklerde ise kemik yaşı 11 yaşa ulaştığında ergenlik çağının belirtileri oluşmaya başlar. Son bir kaç yıl da çocukların ergenliğe erken yaşlar da girdiğiyle ilgili tartışmalar oldukça gündemdedir ve çok konuşuluyor. Tüm dünya ülkelerin de özellikle Avrupa ve Amerika’ da düzelen anketlere göre sosyoekonomik koşullar ile ergenlik başlangıç yaşının bilhassa kız çocukların da erken bir yaşa kaydığı gözlenmekle beraber bunun adet yaşıyla alakası olmadığı şeklindedir.

İlginizi çekebilir: Bir çocuğun ergenliğe girdiği nasıl anlaşılır?

Ergenlik Döneminde Vücut Şeklinin Değişimi 

Ergenlik değişik ırklar da farklı zamanlar da gözükebilir. Türk toplumu ele alındığında kız çocuklarının ergenliğe girme yaşları 10-11 aralığında başlar. Erkek çocuklarında ise kız çocuklarına nazaran 12-13 yaş aralığıdır. Erkek çocukların da 1-2 yıl daha geç ergenlik belirtileri ortaya çıkar.

Ortalama olarak kız çocukları 12,5-13 yaşlarında adet olarak( regl) ergenliklerini tamamlarken, erkek çocukları 14-15 yaşlarında ergenliklerini  tamamlarlar

İlginizi çekebilir: Ergenlik Dönemi Kaç Yaşında Biter?

Ergenliğin Başlaması ve Bitmesi:

  • Sosyoekonomik düzey
  • Cinsiyet
  • Irk
  • Ebeveynlerin ergenlik dönemlerinin yaş seyri
  • Doğumdan sonraki ağırlık
  • Beslenme
  • Spor
  • Kilo
  • Sosyal ve psikolojik hal ve durumlarına göre değişebilmektedir.

Her çocuğun boyu ve kilosu sebebiyle cinsiyet, yaş, doğum ağırlığı doğumdan sonra ki boyu, çocuğun sağlık durumu, ebeveynlerin boyları, beslenme ve spor alışkanlığına göre farklılık gösterebilir. Ergenliğin bitmesi tamamen bu faktörlere bağılıdır. Tıpkı başlamasının bu faktörlere bağlı olması gibi ergenliğin başlaması ve bitmesi yaşı özellikle kız çocuklarında vücutların da bulunan yağ oranlarıyla alakalı olabilmektedir. Her yaş grubu ve her cinsiyette kiloya dikkat edilmelidir. Ergenliğin bitmesinde kesin bir yaş verilemez.

İlginizi çekebilir: Ergenlik Çağında Neler Yapılmalı?

Erken Ergenlik Ne Anlama Gelmektedir?

Kız çocuklarında memenin olgunlaşması, tomurcuklanması, tüylenme, kıllanma erkek çocuklarda ise yumurtalık hacminde artış gözükmesi gibi cinsiyete özgü belirti ve bulguların kız çocuklarında 8 yaşın da, erkek çocuklarında ise 9 yaşından önce başlaması olayına erken ergenlik denir.

İlginizi çekebilir: Ergenliğin Evreleri Nelerdir?

Ergenlikte Karşı Gelme

Ergenlik sürecinde karşı gelme, çoğunlukla patolojik ve inatçı aile tutumlarından kaynaklanmaktadır. Bu tür artışların nedeni, ebeveynlerin çocuklarını izleyememeleri ve çocuklarının duygularına çok fazla dikkat etmemeleri, bu da çocuklarının olumsuz davranışlarını söndürmeye yetmemektedir. Ebeveynler, uygunsuz davranışları ödüllendirmek yerine çocuklarıyla daha fazla ilgilenmelidir.

Örneğin, bir çocuk yaptığı her şey için ödüllendiriliyorsa, bir şey yapmıyor ama ödüllendirilmiyorsa, kendi başına hiçbir şey yapmak istemeyebilir. Bazı durumlarda aile, çocuğun kötü davranışını bilmeden pekiştirecektir. Çocuk bir şeyi kendiliğinden yapmayı bırakır ve tam tersini yapar ve aile onu kötü davranış yapmadığı için ödüllendirir. Bu istenmeyen davranışları pekiştirir. Dolayısıyla bu dönemde ona olan davranış oldukça önemlidir. Ebeveynler bu konuda çok dikkatli davranmalıdır.

Yayımlama Tarihi: 19 Ekim 2021
Güncelleme Tarihi: 4 Ekim 2022
Yayımlama Tarihi:
19 Ekim 2021
Güncelleme Tarihi:
4 Ekim 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle