Ergenlik Döneminde Çocuklarla İletişim Nasıl Olmalı?

Ergenlik Döneminde Çocuklarla İletişim Nasıl Olmalı?

Ergenlik dönemi, çocukluk döneminin biterek bir sonraki evre olan gençlik dönemine girme aşamasıdır. Büyük bir kesim tarafından çok zorlu geçen ergenlik dönemi ailelerin de çocukları adına endişe ettiği ve çocuklar üzerinde hasar bırakmaması için davranışlarına ve söyledikleri sözlere dikkat etmesi gereken bir dönemdir.

Bundan dolayı onlara ters düşen davranışlarda bulunmak ve her yaptıklarına karışmak çocukların yararına değil zararına olacaktır. Bu dönemin de diğer dönemler gibi geçici olduğunun farkına varılmalı ve çocukların davranışları ergenlik döneminde nasıl şekillenirse hayatlarına da öyle devam edeceklerinin bilincinde olunmalıdırlar. Her iki tarafı da zorlayan ergenlik dönemi, erkek ve kız çocuklarında farklı şekillerde gelişir.

İletişim Ve Ergenlikteki Rolü

İnsanlarla iletişim kurmak, her alanda gerekli ve önemlidir. Ebeveynleri tarafından etkili bir iletişim kurulan çocuklar kendilerini daha rahat ve özgür bir şekilde ifade ederler.

Fakat her ortamda susturulan ve büyükleri tarafından anlaşılamayan çocuklar konuşmakta ve kendilerini ifade etmekte zorlanırlar. Genellikle ileriki dönemlerde özgüvensiz ve içine kapanık olan bu çocukların karakterlerinin şekillenmesi ise ergenlik döneminde yaşadıkları ve kazandıklarıyla belirlenir. Çocuklar ergenlik döneminde büyük bir boşluğun içine girerek sürekli duygu değişimi yaşarlar.

Her şeyin tersini yaparak herkesin onlara uymasını beklerler. Anne ve babaların bu dönemde onlarla iletişim kurarak dertlerini dinlemesi ve o duyguları aynı yaştayken onların da yaşadıklarını çocuklara hissettirmesi çocukların çok büyük yararına olacaktır. Bu sayede çocuklar yalnız olmadığını anlar ve herkesin bu süreçten geçebileceğinin farkına varırlar.

Vücutta Gerçekleşen Değişimler Çocuklara Nasıl Anlatılır?

Çok özel bir dönem olan ergenlik dönemi vücutta bir takım değişikliklerin de meydana geldiği dönem olarak bilinir. Ses tellerinin değiştiği, bunalım ve yalnızlık yaşandığı, vücutta sivilce ve tüylenmelerin oluştuğu ve karakterin yerine oturmaya başladığı bu dönemde anne ve babalar bu değişimleri çocuklara anlatarak ya da onlara ergenlik dönemi ile ilgili kitaplar alarak öğrenmelerini sağlamalı ve bu süreçten kolay bir şekilde çıkmalarına yardım etmelidirler. Bu çocukların yararına olacak ve merak ettikleri her şeye cevap bulmalarını sağlayacaktır.

Uzman yardımı için tıklayın.

Yayımlama Tarihi: 12 Nisan 2022
Güncelleme Tarihi: 9 Haziran 2022
Yayımlama Tarihi:
12 Nisan 2022
Güncelleme Tarihi:
9 Haziran 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle