En Ağır Antidepresan İlaçları

En Ağır Antidepresan İlaçları

En ağır antidepresan ilaçları zaman içerisinde bağımlılık yapar. Bütün antidepresanlar bağımlılık yapar, ancak ağır olan antidepresanlar vücutta tahribata da neden olabilir. Bu yüzden antidepresan kullanımına dikkat etneniz gerekir. Antidepresanlar depresyon semptomlarının giderilmesi amacı ile kullanılan ilaçlardır. Antidepresan ilacları 50 yıldan beridir yaygın olarak kullanılmaktadır. Birçok antidepresan türü bulunmaktadır. 30'a yakın antidepresan türü vardır. 4 farklı sınıfa ayrılmaktadır. 

Trisiklik antidepresanlar, MAO inhibitörleri, SSRI'lar , Atipik ve yeni kuşak antidepresanlar. Bu antidepresan türleri oldukça ağır olabilmektedir. Vücutta veya beyinde bazı tahribatlara neden olabilir. Kısa süreli mutluluk sağlayan, antidepresanlar mutlu etmek için kullanılmamalıdır. Yalnızca doktor tavsiyesi üzerine  doktorun verdiği doz kadar alınmalıdır. 

Antidepresanlar Ne Şekilde Etkili Olmaktadır?

En ağır antidepresan ilaçları tedavi etmiş olsa da bir yandan da zarar verebiliyor. Bağımlılık etkisi yaptığı da bilinmektedir. Antidepresan ilaçların beyni belirli bölgelerin de yer alan çeşitli kimyasalların etkinliklerini arttırmaları aracılığı ile etkili olduğu düşünülmektedir. Bu kimyasalların en başında serotonin ve noradrenalin vardır.

Beyinden sorumlu olan iki kimyasallar arasında yer alır. Antidepresanlar beyinde bir süre sonra bağımlılık yapıyor. Siz ilaç almayı kesseniz dahi vücut o ilacı istiyor. Bu tarz ilaçları doktor tavsiyesi ile almanız ve belli bir miligram eşliğinde bu ilaçları kullanmanız da fayda vardır. 

Antidepresan İlaçlar Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

En ağır antidepresan ilaçları günümüz de çok kullanılmaya başlandı. Son zamanlarda insanların psikolojisi oldukça bozulmaya başladı. Insanlar giderek dünya işlerine takılmaya bu işler ile kafayı bozma, psikolojisini bozmaya başladı. Antidepresan ilaçlar hangi hastalıklar için kullanılır. Orta ve ağır şiddete depresyon yaşayanlar ilaç kullanabilir.

Kaygı bozuklukları ve panik bozuklukları meydana gelen hastalarda antidepresanlar kullanılabilir. Kronik ağrı, yeme bozuklukları, travma sonrası stres bozukluğu yaşama, diğer psikiyatrik hastalıklarda antidepresanlar kullanılabilir. Yeni antidepresan ilaçlar ile eski antidepresan ilaclar arasında pek bir fark yoktur. Etkileri kabaca bir birine yakın düzeydedir. Antidepresan ilaçlarda trisiklik antidepresanlar gibi daha eski olan ilaçlara oranla daha az yan etki gösterir. 

Antidepresanların Yan Etkileri Var mıdır?

En ağır antidepresan ilaçları kullanmak bazen vücuda zarar verebiliyor. Her türden ilaçta mevcut olduğu gibi antidepresanlarda da yan etkiler görülebilmektedir. Fakat bu ilaçlar bir doktor dahilinde kullanıldığı taktirde bu yan etkilerin önüne geçilebilir. Antidepresan ilaçlara bağlı olarak gelişen yan etkilerin çok büyük bir bölümü hafif olarak atlatılır.

 Bu tarz sorunlar meydana geldiğinde tedavi kesilir ya da ilacın dozu düşürülür. Baş dönmesi, baş ağrısı, mide bulantısı gibi yan etkiler gözükmesi mümkündür. Bu yan etkiler sıklık ile tedavinin bir kac haftasında ortaya çıkar. Bazı trisiklik antidepresan olarak bilinen eski tip bu ilaçlar ağız kuruluğu ve titreme gibi ya da kabızlık ve kiloda artış olan bazı yan etkiler görülebilir.

 

 

Yayımlama Tarihi: 19 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2022
Yayımlama Tarihi:
19 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi:
10 Mart 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle