Emziren Anneye Sütünü Arttırıcı Besin Önerisi 

Emziren Anneye Sütünü Arttırıcı Besin Önerisi 

Emziren anneler bebeği 2 yaşına gelene kadar sürekli stres içerisinde olurlar. Sütüm yetecek mi? Bebeğim neden emmiyor? Yoksa sütten erken mi kesilecek? Sütüm neden azaldı? Bebeğim doymuyor mu? Gibi daha birçok soru annenin aklında döner dolaşır. Bu stresli zamanda her şey kendi elinde olmayacaktır.

Bebeğin kendine göre belli bir emme süresi olsa da, bazı bebekler her ne kadar anne istemese dahi erken dönemde sütü bırakabiliyor. Burada önemli olan buna annenin sebep olmamasıdır. Bu nedenle sütün kaliteli ve bebeğe tam yettiğinden emin olmak gerekir. Bunun dışında olacaklar için kendini suçlaması doğru olmaz ve kendisine haksızlık olur. 

Anne Sütü Çaba İle Artar mı?

Anne sütü ilk zamanlarda hemen gelmese de, masaj yöntemi ya da sağma yöntemi ile süt bezlerini harekete geçirmek mümkündür. Zira doğum yapan bir kadının bedeni doğum sonrasına otomatik olarak hazırdır. Fakat süt geldiğinde kendiliğinden çoğalmaz. Çoğalması için özen göstermek gerekir. Sütü ilk olarak en çok arttıran husus bebeğin sürekli emmesidir. Emen Bebek sütü göğüsten boşalttıkça yerine daha çok süt gelecektir. Bunun dışında bir de bazı besinlerle sütü kaliteleştirmek ve arttırmak da mümkündür. 

Suyun Süte Faydası 

Anne sütü arttırıcı olarak bilinen su, bol tüketildiği vakitte gerçekten fayda edecektir. Özellikle gece vakitlerinde tamamen yeme içmeden uzak olan kadın yanında su bulundurup, her çocuğunu emzirdikten sonra su içerse bir sonraki vakitte sütünün bollaştığını görür. Ayrıca vücut susuz kalırsa bu süte de olumsuz etki edeceğinden dolayı günlük su ihtiyacı önemsenmelidir. 

En Çok Hangi Gıdalar Faydalıdır? 

Süt arttıran besinler genellikle lifli gıdalar olarak bilinir. Bir annenin sütünü artırmasının yanı sıra onun kalitesini de düşünerek hareket etmesi daha doğru olacaktır. Sadece su içse bile sütü artacak olan bir kadında vitamin ve mineral eksiklikleri olduğu zaman bu sütünde de meydana gelebilir.

Bu sebeple birçok açıdan zengin olan kırmızı et, tavuk eti ve balık gibi gıdaları tüketmesi, hem kendi vücuduna hem de sütünün artmasının yanı sıra kalitesine de fayda sağlayacaktır. Yine aynı şekilde nohut, buğday, arpa, bulgur gibi bakliyatlar da lifli gıdalar arasında olup tok tutmasının yanı sıra sütü arttıran besinler arasında dâhildir. 

Süt Kalitesini Ne Arttırır? 

Anne sütünün kalitesi ve içeriği aslında doğal yollardan belirlenmiş ilahi kanunlara uygun olan bir yapıdadır. Fakat sadece anne sütüyle beslenen bir bebeğin her türlü besin ihtiyacını karşılayabilmesi için, annenin de sütün kalitesini de etki edecek sebze, meyve ve et türündeki her türlü gıdadan faydalanması gerekir. Fakat her çeşit beslenme şekline dikkat ettiği halde kendisin de vitamin ve mineral eksiklikleri varsa bunu takviye gıdalar aracılığı ile gidermesi şarttır.

Uzman desteği almak için tıklayın

Yayımlama Tarihi: 20 Eylül 2021
Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2022
Yayımlama Tarihi:
20 Eylül 2021
Güncelleme Tarihi:
12 Mart 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle