Empatik Ebeveyn Olmak

Empatik Ebeveyn Olmak

Ebeveynlerin iletişimi kesen ve çocuğu uzaklaştıran iki tip  alışkanlığı vardır; duyguları reddetmek empatiyi sempati ile karıştırmak.

Empatik Ebeveyn Nedir?

İncinmiş, hayal kırıklığına uğramış, endişeli veya kızgın hissettiği için gerçekten sıkıntı içinde olan bir çocuk ebeveynine umutsuzca ihtiyaç duyar. Yine de, ebeveynler genellikle çocuklarının olumsuz hissettiğini görmek istemezler,bu nedenle ilk içgüdüleri çocuğa onların hissettikleri gibi hissetmemesini söylemektir. 

Sonuç olarak, çocuk nasıl hissettiğinden utanıyor ve bu da acıyı artırıyor. Ayrıca, ebeveynlerinin anlamadığını bilmek onları yalnız hissettirir ve bu da zararlıdır. Temel olarak, çocuk nasıl hissettiğini açmanın kendilerini daha kötü hissettirdiğini öğrenir.

Kaçınılması gereken ifade örnekleri:

Merak etme.

Böyle hissetme.

Hayal kırıklığına uğrama.

Büyütme, geçecek.

Böyle olma.

Kızma.

Çok hassassın.

Ebeveyn için iyi bir fikir empati kurmaktır. Empatik ifadelere örnekler; 

Bu büyük bir endişe. Seni anlayabiliyorum

Üzgünsün. Sanırım bende böyle hissedebilirdim.

Hayal kırıklığına uğramaya hakkınız var. 

Senin yaşındayken ben de böyle hissediyordum.

Eminim iyi bir sebebin vardır. Bunu duymak istiyorum.

Empatik Ebeveyn Nasıl Olunur?

Siz onlara sağlam bir doz empati verdikten sonra, çocuk anlaşıldığını ve size bağlı olduğunu hisseder, bu da hemen daha iyi hissedeceği ve problem çözmede yardımınızı isteyeceği anlamına gelir. Çoğu durumda, kendilerini daha iyi hissetmek için ihtiyaç duydukları tek şey empatidir. Ebeveynlerinin anladığını bilmek, kendilerini güvende hissetmelerini ve ilerlemelerini sağlar.

Çocuk ayrıca anlaşıldığını ve size yakın olduğunu hisseder, bu da onun bir güven duygusuyla ilerlemesini sağlar.

Hiçbir ebeveyn kendisi için üzülen, kurbanı oynayan veya aşırı dramatik bir çocuk istemez ve belki de bir ebeveynin empati kurmasını engelleyen korku budur. Ancak, çocuğun duygularını onurlandırmak aslında bir çocukta hak duygusunu, veya mağdur zihniyetini engelleyen şeydir.

 Özünde, sempatik tepki, bizi kuralların değiştirilmesini veya çocuğumuz için tavizler verilmesini istemeye teşvik eder ve bu da onlara kurbanı oynamayı öğretir. Ayrıca, ebeveyn tarafından duygusal bir yatırım gerektirmez çünkü ebeveyn, ebeveynin egosunu okşayan güçlü koruyucu ve kurtarıcı metodları tercih eder.

Empatik tepki, ebeveynin nasıl hissettiğinden, çocuğun nasıl hissettiğine geçmesini gerektirir. Bu duygusal uyumdur. Bir şeyde en kötüsü olmanın nasıl bir his olduğunu hatırlayan ebeveyndir, böylece çocukları ile ilişki kurabilirler.

 Duygusal uyumlama olduğunda, çocuk anlaşıldığını ve size bağlı olduğunu hisseder, bu da kendilerini güvende hissetmelerini ve ileriye atılıp tekrar deneyebilmelerini sağlar. Empati, bir çocukta sağlam bir iş ahlakı ve dayanıklılık yaratır. Çocuk, olumsuz şeyler olduğunda yıkılmak yerine, zorluklardan kurtulacaktır. Empati, cesur ve güçlü insanlar yaratır.

Çocuğunuza yakın durun. Empati kurun ve güçlendirin. Ödül paha biçilemez olacaktır. 

 

 

 

Yayımlama Tarihi: 19 Aralık 2021
Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2022
Yayımlama Tarihi:
19 Aralık 2021
Güncelleme Tarihi:
24 Şubat 2022

Ben Uzman Klinik Psikolog Cansu Metin. Alanda çocuk merkezli çalışan bir uzmanım. Çocuk ve Ergen psikoterapisi alanında aktif olarak hizmet vermekteyim. Çocuğuzun psikososyal gelişim sürecine destek olmak ve katkı sunmak adına.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle