Duyu Bütünleme Nedir?

Duyu Bütünleme Nedir?

Duyu Bütünleme birincil olarak Ergoterapistlerin yürüttüğü bir terapi yöntemidir. İlk olarak bilmemiz gereken bir detay ise çocuklarınızda duyu bütünleme bozukluğunu düşünüyorsunuz danışmanız gereken kişiler Ergoterapistlerdir. Duyu bütünleme terapisi A.Jean Ayres (1972) tarafından , kişinin kendi vücudundan ve çevreden gelen duysal bilgileri organize eden ve vücudu çevreye uygun bir şekilde kullanmayı mümkün kılan bir nörolojik işlem olarak tanımlamıştır.

Çevremizden aldığımız ses, görme , tat, koku , vestibüler , proprioseptif , taktil ve introseptif duyular beynimizde işlenirr ve değerlendirilir. Ve beynimiz değerlendirme sonrasında yanıt oluşturur. Örnek vermek gerekirse eliniz sıcak bir nesneye dokunduğunda elinizde duyu reseptörleri uyarıyı beyninize ulaştırır. Sıcak nesneden kaçınmanız gerektiğini işledikten sonra adaptif bir yanıt oluşturur. Ve elinizi sıcak nesneden çekersiniz. Bu olay göz alıp kapayınca kadar kısa sürede gerçekleşir. Eğer reseptör duyularımızda yada beynimizde olan işlemlemede sıkıntı varsa  duyu bütünleme bozukluğu yaşayabiliriz.

Çocuklarınızda duyu bütünleme bozukluğunu nasıl fark edebilirsiniz?

Duyu Bütünleme bozukluklarını sizlerde fark edebilirsiniz. Bunlar:

 • Saçlarının taranması veya traş edilmesinden rahatsız olmak
 • Tırnak kesiminden rahatsız olmak
 • Yüzünün yıkanmasından rahatsız olmak
 • Diş fırçalamaktan rahatsız olmak
 • Birçok yemeği reddetme
 • Elbiselerin etiketlerinden rahatsız olmak
 • Her şeye gereğinden fazla dokunmak ve her şeyi ağzına atmak
 • Nesneleri gereğinden fazla sıkı tutmak veya gevşek tutmak
 • Aşırı hareketlilik
 • Salıncak, kaydırak vb. hareketli ortamlardan kaçınmak
 • Bazı seslerden rahatsız olmak veya bizim farkında olmadığımız seslerin farkında olmak
 • Parlak ışıklardan rahatsız olmak
 • Sürekli bir yerlere çarpmak, takılmak.

 

Duyu Bütünleme Bozukluğunuzda Ne Yapmanız Gerekiyor?

Unutulmamalıdır ki duyu bütünleme problemlerini anlamak daha kompleks olabilir. Çocuğunuz akademik becerilerinde yaşadığı problemler de Duyu bütünleme bozukluğundan kaynaklanabilir. Aşağıdaki piramitte çocukların en temelde olarak gösterilen duyusal gelişimler sayesinde oyun oynayabilir, okuma yazma öğrenebilir yada kalem tutabilir.

Çevreye katılımlarının artırılması için normal gelişim gösteren çocuklarımızın da duyusal olarak desteklenmesi gerekir. Her çocuğun Ergoterapi değerlendirmesinden sonra duyusal profili çıkartılmalıdır.

 

 

                                                                                                                  Ergoterapist Hülya YAMAN

Yayımlama Tarihi: 20 Eylül 2021
Güncelleme Tarihi: 4 Nisan 2022
Yayımlama Tarihi:
20 Eylül 2021
Güncelleme Tarihi:
4 Nisan 2022

Ben Ergoterapist (Duyu Bütünleme Uzmanı) Hülya YAMAN. 2019 yılında Biruni Üniversitesi Ergoterapiden mezun oldum. Şu an Bİruni Üniversitesinde Ergoterapi(Tezli) Yüksek Lisansımı yapmaktayım. 2019 yılında mezun olduktan sonra Bulgaristan'da ve Litvanya'da nörogelişimsel rahatsızlık gösteren çocuklarla çalıştım ve uluslararası tedavi yöntemlerinde deneyim kazandım.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle