Duyu Bütünleme Bozukluğu Nasıl Fark Edilir?

Duyu Bütünleme Bozukluğu Nasıl Fark Edilir?

Çocuklarımızda gördüğümüz bazı problemler duyu bütünleme bozukluğunun habercisidir. Ve günümüzde duyu bütünleme bozukluğu yaşayan çocukların azımsanmayacak kadar çoktur. Malezya’ da yapılan son çalışmaya göre  tipik gelişen çocukların %21.5’ i duyu bütünleme bozukluğu yaşamaktadır.

Duyusal Bütünleme Bozukluğu (DBB), beynimizin duyusal uyaranları nasıl işlediğini etkileyen bir durumdur. Duyusal bilgiler, gördüğünüz, duyduğunuz, kokladığınız, tattığınız veya dokunduğunuz şeyleri içerir. DBB tüm duyularınızı veya sadece birini etkileyebilir.

Duyu Bütünleme Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda duyu bütünleme bozukluklarının davranışsal sorunları değişmektedir. DBB’ den kaynaklı duyu bütünleme bozuklukları ise :

Regülasyon : Çevreden aldığı uyaranlarla uyum içerinde olamayan çocuklarımız sürekli ağlama ve ani duygu geçişleri yaşayabilmektedirler.

Oyun Oynamada İsteksizlik: Gerekli iç motivasyonu olmayan çocuklarımız oyun başlatma ve sürdürmede yaşıtlarına göre gerilik gözlemlenebilir.

Çevreye Karşı Tepkisizlik: Duyusal eşik problemi olan çocuklarımız uyaranların farkında değilmiş gibi gözükebilirler.

Öfke Patlamaları : Çevresiyle uyum içinde olamayan çocuklarımız küçük değişikliklerde bile öfke patlamaları geçirebilmektedir.

Tuvalet Tutma ve Kaçırma Sorunları :  Derin duyu arayışı yada hassasiyeti olan çocuklarımızda tuvalet problemleri sıklıkça rastlanır.

Yemek Seçiciliği ve Aşırı Yeme : Oral hassasiyet ve derin duyu arayışı içerisinde olan çocuklarımız yoğun bir şekilde yemek yeme problemleri gösterirler.

Yoğun Hareket Arayışı : Vestibüler ve proprioseptif duyu sistemlerinde yaşadıkları problemden dolayı hareket arayış içerisindedirler.

Takıntılı Davranışlar : Uyaran eksikliğinden dolayı kendilerini uyarıcı hareketlere yönelirler.

Zayıf Göz Teması : Görsel sistem ve çevre farkındalığında problemler yaşayan çocuklarımız göz teması kurmak istemezler.

Sakarlık : Zayıf beden farkındalığı problemi yaşayan çocuklarımız düşme , takılma  ve çevrenin yeteri kadar farkında değilmiş gibi davranırlar.

El Göz Koordinasyon Sorunları : Bilateral yani vücut çaprazlamasında problem yaşayan çocuklarımızın el göz koordinasyonu zayıftır.

Okula Alışmakta Zorluk : Gelişimsel olarak yaşıtlarından geri olan çocuklarımız okula alışmakta zorlanabilirler.

Geç Konuşma : Uyaran Eksikliğinden dolayı geç konuşma gözlemlenir.

Sosyalleşme Sorunları: Regülasyon problemlerinden S-sosyal uyumda zorlanabilirler.

Parmak Ucu Yürüme:  Derin duyu arayışı ve duyusal hassasiyetten dolayı parmak ucuna yürüme gözlemlenir.

Sürekli Nesnelere Dokunmak İsteme: Yoğun duyu arayışından dolayı anlamsızca nesnelere dokunmak isteyebilir.

Nesnelere Karşı Yoğun Hassasiyet: Duyusal Hassasiyetten dolayı nesnelere dokunmak istemezler.

 

Ne Zaman Ergoterapiden Destek Almalıyım ?

Çocuğunuzda bu belirtilerden birini gözlemliyorsanız Ergoterapiden destek almalısınız . Duyu Bütünleme Problemleri bekleyerek zamanla geçmez. Bu konuda alanında yetkin bir Ergoterapistle çalışmalısınız . Herhangi bir yaş kısıtlaması yoktur. Erken müdahale ile duyu bütünleme problemleri ortadan kaldırılabilmektedir. Hemen sorularınızı cevaplamam için online seans için tıklayın. 

                                                                                                           Ergoterapist Hülya YAMAN

Yayımlama Tarihi: 20 Eylül 2021
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2022
Yayımlama Tarihi:
20 Eylül 2021
Güncelleme Tarihi:
11 Ocak 2022

Ben Ergoterapist (Duyu Bütünleme Uzmanı) Hülya YAMAN. 2019 yılında Biruni Üniversitesi Ergoterapiden mezun oldum. Şu an Bİruni Üniversitesinde Ergoterapi(Tezli) Yüksek Lisansımı yapmaktayım. 2019 yılında mezun olduktan sonra Bulgaristan'da ve Litvanya'da nörogelişimsel rahatsızlık gösteren çocuklarla çalıştım ve uluslararası tedavi yöntemlerinde deneyim kazandım.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle