Duygusal Gelişim Gerilikleri

Duygusal Gelişim Gerilikleri

Duygusal gelişim gerilikleri, çocuğun gelişim basamaklarına göre gerçekleşmesi beklenen gelişimi zamanında tamamlayamaması ya da geç tamamlaması olayına verilen isimdir. Duygusal gelişim gerilikleri, her insanın başına gelebilecek olaylar arasında yerini alan önemli bir unsur olarak ortaya konulur. Özelikle çocuklar acısında  fazlasıyla zor bir süreç olarak tarihe geçer.

Duygusal gelişim gerilikleri yaşanması durumunda insanların psikolojik olarak normal hareket sergilemedikleri ortaya konulur. Bu hastalık durumunda yapılması gereken davranışlardan biri ise alanında uzmanlaşmış bir doktor tedavisine gidilmesi en uygun olan bir davranıştır. Duygusal gelişim gerilikleri çoğu insan tarafında  zor atlatılan bir dönem olarak tarihe geçmekte olup düzgün bir ilerleyiş sergilemenin göstermiş olduğu etkinin ortaya konulması durumudur. 

İlginizi çekebilir: Gelişim Psikolojisi Nedir?

Duygusal Gelişim Geriliği Hangi Gelişim Alanlarında Olur?

Duygusal gelişim geriliğinin hangi alanlarda olduğu oldukça dikkat edilen konular arasında yerini almaktadır. Bunların başında konuşma ve dil gelişim geriliği olarak adlandırılan konuşmanın gecikmesi durumudur. Çocuk yaşıtlarına göre daha az kelime kullanıyor ve ya kendi geliştirdiği bir dilde kendini ifade etmeye çalışıyor olabilir.

Bu durumun en aza indirilmesi demek gerekli bir doktor kontrolüne başvurulması ile ancak gerçekleşen durumlar olarak yansıyan bir davranıştır. Duygusal gelişim gerilikleri ruhsal bir hastalık olması ve kişinin normal davranışlar göstermemesi durumunda farklı hareketler sergilemesine sebebiyet verilmemekte olup bu konuda dikkat edilmesi gerektiği savunulan bir davranıştır.

İlginizi çekebilir: Çocuk Psikolojisi Nedir ?

Duygusal Gelişim Geriliğinin Nedenleri Nelerdir?

Duygusal gelişim gerilikleri yaşanması biyolojik nedenlerden olacağı gibi çevresel faktörlerden de yansıdığı ortaya konulması ile ortada bulunan önemli etkenlerde ilerleyişini sürdüren bir unsur olarak bütünleşmektedir. Duygusal gelişim geriliklerinin bir diğer aşaması Gelişim geriliğini etkileyen biyolojik nedenler  arasında, depresyon ve ya mental hastalıklar görülmesi durumudur. 

Çevresel faktörler, ise çocuğun kritik dönemde duyularının yetersiz uyarılması , aşırı koruyucu bir tavır sergilemesi durumunda ona göre davranış sergilemesidir.  Bebeğin çıkardığı seslere ilgi gösterilmemesi durumunda ortaya çıkabilecek faktörler arasında yerini almaktadır. Bunun yanısıra bu duygusal gelişim bozukluluğu olan insanlar normal hareket sergilemedikleri açıkça ortaya konulur ve çevredeki insanların bu konuda hassas olması gerektiği savunulur. 

Duygusal Gelişim Geriliklerinin Belirtileri

Duygusal gelişim gerilikleri her insan açısından oldukça zor bir süreç olmakla beraber onun sağlıklı ve rahat bir hayat yaşaması için doktor kontrolünün yapılması gerekir. Bebeğin 6 aylık süreçte karşısındakini tanımaması durumunda ortaya çıkarabilecek temel yargı duygusal gelişim geriliklerinin yaşandığı anlamlarına gelmektedir.

Bir yaşını geçtiği halde işaret ile göstermekte kendini yetersiz görmesi halinde, anlamlı bir iki kelime söylemediği durumunda ya d da  seslenildiğinde bakmıyor ve göz teması kurmuyorsa ruhsal yönden çalkantılı bir dönem geçirdiği ve duygusal gelişim geriliklerinin yaşandığı tespit edilmektedir. İnsanların bu konuda daha sakin ve zorlu bir dönemden geçtikleri görülür.

İlginizi çekebilir: Çocuklarda Karakter Oluşumunu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Yayımlama Tarihi: 23 Ekim 2021
Güncelleme Tarihi: 4 Ekim 2022
Yayımlama Tarihi:
23 Ekim 2021
Güncelleme Tarihi:
4 Ekim 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle