Dürtü Kontrol Bozukluğu

Dürtü Kontrol Bozukluğu

İnsan beyninde bir takım dürtü kontrol merkezleri yer almaktadır. Bu merkez her bir dürtünün meydana gelebilecek sonuçlarını tartmakta olup kişilerin kendilerine  veya başka kişilere zarar verebilecek nitelikteki şeyleri yapmayı engellemekle görevlidir. Dürtü kontrol bozukluğu yaşayan bireylerde ise bu durum biraz farklıdır. Kişiler kendilerine veya başkalarına zararlı olduğunu bilmelerine rağmen bazı  eylemleri gerçekleştirme dürtüsüne karşı direnememektedirler.

Her insan bir takım dürtülere sahiptir fakat dürtü kontrol bozukluğu bulunan kişilerde sorunlu olabilecek cinsel davranışlar, aşırı alışveriş yapma, gereksiz ateş yakma, hırsızlık, saç yolma ya da kumar oynama gibi zarar verici bir takım davranışlara karşı dürtüleri kontrol etmek de zorluk yaşamaktadırlar.

Dürtü Kontrol Bozuklukları Nelerdir?

Sık görülmekte olan dürtü kontrol bozuklukları genel olarak öfke kontrol bozuklukları, saç yolma hastalığı, kumar oynama bozukları ve çalma hastalıkları olarak bilinen kleptomani gibi rahatsızlıklardır. Dürtü kontrol bozukluğu bulunan bireylerde  fiziksel şiddete yatkınlık, hırsızlık veya mülke zarar verme gibi davranışlar  sergileyebildikleri için, genel olarak  hem kişinin kendisine hem de  çevresindekilere zararlı etkili sonuçlara sebebiyet verebilmektedirler.

Dürtü Kontrol Bozukluğunun Görülme Nedeni Nedir?

Dürtü kontrol bozukluklarının bilinmekte olan tek bir nedeni bulunmamaktadır. Mizacın bir takım çevresel faktörler, genetik faktörler ve  hormonlar gibi etkenler üzerinde  dürtü kontrol bozukluğu gibi sorunların  görülmesinde rol oynayabileceği üzerine bir takım düşünceler bulunmaktadır.

Dürtü kontrol bozuklukları  genel olarak bireylerde anksiyete bozukluğu, yeme-içme ve uyku bozuklukları, obsesif kompulsif bozukluk gibi çeşitli bir takım zihinsel-ruhsal bozukluklar  ya da travmatik olan beyin hasarı gibi bir takım rahatsızlıklarla birlikte ortaya çıkabilmektedir.  Eğer ki kişilerde madde karşı bir bağımlılık bulunuyorsa, böyle bir durumda kişilerin yaşamış olduğu  dürtü kontrol bozukluğunun kötüye gitmesine sebebiyet  verebilmektedir.

Dürtü Kontrol Bozukluğunda Süreç Nasıl İlerlemektedir?

Dürtü kontrol bozuklukları ile karakterize olan  davranışlar ve duygular genel olarak birbirine benzer süreçler sergilemektedirler. Dürtü kontrol bozukluğu olan bireylerde, dürtü mekanizması  harekete geçmeden önce kişilerin  çoğunda dayanılmaz  düzeyde bir iç gerilim hissettikleri bilinmektedir. Dürtü her hangi bir  davranışa döndüğünde ise yaşanan bu  gerginlik geçici olarak hafiflemekte olup aynı zamanda zevk alınabilecek bir duruma gelmektedir. Fakat sonrasında kişilerde suçluluk duygusu ile oluşabilecek  bir patlama yaşamaları söz konusu olabilmektedir. 

Dürtü Kontrol Bozukluğu Tanımı

Dürtü kontrol bozuklukları genel olarak  davranışsal bağımlılıklar olarak da tanımlanabilmektedir. Aynı zamanda  alkol veya uyuşturucu gibi bağımlılıklar söz konusu olduğunda ise kişilerin yaşamakta olduğu bu durumun daha da şiddetli hale gelmesine sebep olabilmektedir. Dürtü kontrol bozukluğu bulunan kişilerin gerçekleştirdiği bir takım dürtüsel eylemler, bireylerde beynin merkezini etkileyebilmekte ve bu durum sonucunda kişilerde madde bağımlılığı ile benzer şekilde olan bağımlılıklar yaratabilmektedir. Dürtü kontrol bozukluğu tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

 

Yayımlama Tarihi: 15 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2022
Yayımlama Tarihi:
15 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi:
10 Mart 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle