Down Sendromu Nedir?

Down Sendromu Nedir?

Down Sendromu Nedir?

Down sendromu zihinsel yetersizliği olan bireyler içerisinde doğum öncesinde tespit edilen en çok bilinen bir kromozomal anomalidir. 1866’da İngiliz hekim olan John Langdon Down tarafından özel bir tür zihinsel yetersizlik olarak tarif edilmiştir. Doğum öncesinde yapılan testlerle anne karnında tespit edilmektedir. Son yıllarda doğum öncesi tespit edilmesi sebebiyle down sendromlu bebek doğumlarının oranında düşme görülmüştür. Down sendromunun üç tipi bulunmaktadır. Bunlar; mozaik, translokasyon, trisomi 21’dir. Doğumda veya gebelik sırasında tespit edilen bu bebeklerin tipik yüz görünümleri vardır. Bu bebeklerin baş, yüz siması, göz, el, ayak, avuç çizgisi ve sarkık dil gibi benzer özellikleri mevcuttur.

Down sendromu neden olur?

Bunlara ek olarak bazı sağlık problemleri ile dünyaya gelmektedirler. Kromozomlardaki bozulmalar sebebi ile meydana gelen bu sendromu etkileyen faktörler ilaç ya da uyuşturucu kullanımı, bazı kimyasal maddeler, radyasyona maruz kalma gibi nedenlere bağlı oluşumda düşünülmektedir. Anne yaşının ileri olması riski arttıran bir faktördür. Bu yaşanan belirtiler ve faktörler down sendromlu bireyler arasında önemli farklılıklar göstermektedir. Zeka düzeyi ile de doğrudan bir bağlantısı yoktur.

Down sendromuna sahip bireylerin yaşam kalitelerini arttırmak için eğitim ve bazı cerrahi müdahaleler yardımıyla önemli ilerlemeler sağlanmıştır. Eğitimin önemi çok büyüktür. Toplumsal yaşama geçiş süreci, bağımsızlık kazanımı, işe yerleştirme kısaca bunların hepsi okuldan toplumsal yaşama geçişte yapılabilecek çalışmalarla sağlanmaktadır. Tanılama ve değerlendirme süreci tamamlandığında birey için bireyselleştirilmiş bir eğitim planı oluşturulur. İhtiyaçlar doğrultusunda hazırlanan bu plan bireyin özel eğitim programıdır. 

Yayımlama Tarihi: 5 Ocak 2022
Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2022
Yayımlama Tarihi:
5 Ocak 2022
Güncelleme Tarihi:
20 Haziran 2022

Çocuk gelişimi uzmanı olan Yasemin Funda Aydın, lisans eğitimini İstanbul Arel Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümünün de tamamlamış aynı zaman da Marmara Üniversitesinde Pedagojik Formasyon eğitimini almıştır. 8 yıl boyunca özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde bireysel eğitimci ve eğitim koordinatörü görevlerini yapmaya devam etmektedir.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle