WhatsApp

Doula Kimdir?

Doula Kimdir?

Doğumlar henüz hastanelere taşınmadan önce, doğumlarda kadınlar kadınlara destek olurmuş. Destek veren bu kadınlar genellikle köylerde bir tane bulunan ebeler veya doğum yapmış kimselermiş. Doğumlar kutsal kabul edilir, içten gelen bir güçle yapıldığına inanılırmış. Aynı zamanda doğum yapan kadınlar Tanrıça kabul edilirlermiş. Buna dair şöyle bir söz, ‘ Doğumda bir kadın Tanrıça gibi gözükmüyorsa,  o kadına yeterince destek verilmiyor demektir.’ Burada da doğumda desteğin ve doulanın önemini anlıyoruz.

Eskiden ‘kutsallıkla’ ‘içe dönme’ ile ilişkilendirilen doğumlar yavaş yavaş korkularla anılmaya başladı. Her kadın ya da her birey mutlaka anneannelerden, babaannelerden en az bir kez doğum hikayesi dinlenmiştir. Ve genellikle bu hikayeler hep olumsuz hikayeler olmuştur. Gitgide kadının doğuma dair düşünceleri değişmiş, korkuları artmıştır. Gerekli olanlar dışında, gerekli olmayan durumlarda da doğumların hastaneye taşınması bu korkuları tetiklemiştir.

Yıllar geçtikçe doğumlar kadınların elinden kaymaya başlamıştır. Doğumların medikalize olması, tıbbi aletler, yabancı bir ortam, ‘sancı odaları’ kadın için durumu zorlaştırırken, doula ihtiyacını arttırmıştır. Ve doulalık mesleği önem kazanmaya başlamıştır.

Doulalığa tanım olarak bakarsak, sadece doğum sırasında değil, doğum öncesi ve doğum sonrası dönemde de kadına destek için bulunurlar. Hatta sadece kadın için değil, eş ve aile içinde destek sağlayacak kişidir. Doula profesyonel olarak kesintisiz destek sağlayan kişidir. Sadece kadın ve aile ile değil, doktor ve tüm sağlık profesyonelleri ile de ekip halinde uyum içerisinde çalışır.

Doula dediğimiz kadınlar, doğumun kutsallığına inanan, kadının yapabilme gücüne inanan, güven veren, kadının ve ailenin ihtiyaçlarını karşılayan kişidir.

Doulaların tıbbi bir sorumluluğu yoktur.

Diğer Yazılar