Doğumdan Sonra Kendime Nasıl Bakacağım?

Doğumdan Sonra Kendime Nasıl Bakacağım?

Genelde her anne adayının aklına "Doğumdan sonra bebeğime nasıl bakacağım?" sorusu geliyor. Asıl soru "Doğumdan sonra kendime nasıl bakacağım?" olmalı sevgili anne adayları. Çünkü annelik sonsuz verme, sonsuz besleme halidir. Bebeğinize bu şekilde verici olabilmeniz için sizinde alıyor, besleniyor ve iyi bakılıyor olmanız lazım ki bebeğinize de yeterli vericilikte olabilirsiniz.

Doğumdan Sonra Kendime Nasıl Bakacağım?

-Doğumdan sonra İYİ BESLENMENİZ şart. Özellikle emzirme döneminizde artan vitamin ve mineral ihtiyacınız için sağlıklı ve dengeli beslenmelisiniz. Boş kaloriler almak yerine zengin ve besleyici kaynakları tercih etmelisiniz. Vee tabiki BOL BOL SU İÇMELİSİNİZ sevgili anneler ve sevgili anne adayları. İçtiğiniz su hem bedeninizin hızla toparlanmasına yardımcı olacak hem de süt üretiminize müthiş bir şekilde destek olacaktır.

-BOLCA DİNLENMELİSİNİZ. Dinlenmek, bedeninizin en en büyük ihtiyacı olacaktır. Bebek bakımı ciddi bir çaba gerektirecek ve sizi fazlasıyla yoracaktır sevgili anneler ve sevgili anne adayları. Hep söylendiği gibi bebeğiniz uyudukça sizde uyumaya çalışın. Hatta bazı günleri hiçbir şey yapmayarak sadece yatakta geçirin. Böyle durumlarda kendinizi suçlu hissetmeyin. Sizin de dinlenmeye ihtiyacınız var. Bırakın işleriniz aksasın. Bırakın eviniz dağınık kalsın. Önemli olan sizsiniz. 

-BEDENİNİZE ÖZEN GÖSTERMEYİ İHMAL ETMEYİN. Kendinizi hazır hissettiğiniz zaman mutlaka spora özellikle pilates ve yogaya başlayın. Hem lohusalık döneminde yaşayacağınız psikolojik sorunlara iyi gelecektir hem de bedeninizin hızla toparlanmasına yardımcı olacaktır.

-KENDİNİZE ZAMAN AYIRMALISINIZ. Evet boş buldukça uyumayı tavsiye ediyoruz ama günde en azından yarım saatçik bile olsa vakit bulup bir nefes almalısınız. Ufak bir yürüyüş, belki arkadaşla içilen bir fincan kahve, minik bir alışveriş size bu dönemde çok iyi gelecek ve sizi motive edecektir.

-Ve en önemlisi KENDİNİZE ŞEFKAT GÖSTERİN sevgili anneler ve sevgili anne adayları.. İhtiyaçlarınızı ihmal etmeyin. Doğumdan sonra olumsuz hislerinizin olması çok doğal. Bunları dile getirin. Çekinmeyin. Ertelemeyin. Yardım almaktan utanmayın. Her annenin lohusalığı farklıdır. Her bebek kendine özeldir. Beklentiler ve hedeflerle üzerinizde gereksiz baskı yaratmayın. Her şey mükemmel olmayacak ve olmak zorunda da değil. Bunu kabul edin ve kendinizi rahatlatın.

Mottomuz her zaman "BEN SAĞLIKLIYSAM, BEN İYİYSEM BEBEĞİMDE SAĞLIKLI VE İYİ OLUR" olsun!

Sevgiyle kalın :)

Yayımlama Tarihi: 9 Şubat 2022
Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2022
Yayımlama Tarihi:
9 Şubat 2022
Güncelleme Tarihi:
20 Haziran 2022

.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle