WhatsApp

Doğru Bebek Masajları Nedir?

Doğru Bebek Masajları Nedir?

Kendi beden sağlığınız için bütün bedeninize ayrı ayrı masaj yaparak rahatlatabildiğiniz gibi bebekleriniz için de onların doğru gelişim ve hızlı büyümeleri adına hem de sağlık açısından masajla destek vermeniz çok önemlidir. Sadece bebeklere iyi gelmesi açısından değil ebeveynler açısından da olumlu psikolojik etkilerinin yanı sıra bebek ile aradaki bağı güçlendirmek adına doğru tekniklerle bebek masajı yapmak çok etkili ve gerekli bir yöntemdir. Bu yazıda bebek masajı yapmanın önemi, hangi teknikler uygulanması gerektiği ve yapılan bebek masajının nelere iyi geldiği hakkında gereken bilgilere ulaşabilirsiniz.

Uzman desteği için Çocuk Gelişimci/Çocuk Gelişim Uzmanı

Doğru Masaj Teknikleri Nasıl Uygulanmalı?

Herhangi bir eylemde bulunmadan önce yapılacak eylemi neye göre ve nasıl yapacağınızı araştırmak istersiniz. Hele ki bebek masajı yapacak iseniz araştırmalarınıza daha da bir önem vererek araştırmalarınızı gerçekleştirirsiniz ki hassas bir tene sahip olan çocuklarınızın gelişimine, huzuruna ve rahatlığına katkı sağlamada doğru teknikler uygulayabilesiniz.

Uzman desteği için Fizyoterapist

Öncelikle masajı daha verimli kılması ve bebeğin rahatlama etkisini artırmak için bebeği masajın içeriğine göre sırt veya yüz üstü yatırmalısınız. Daha sonra bebek yağını elinize dökerek avuç içlerinizle dairesel hareketler eşliğinde, parmak uçlarınızla ya da hafifçe bebeğin vücudunu sıvazlayarak sert dokunuşlardan kaçınarak masaj yapabilirsiniz.

Daha etkili bir sonuç almak isterseniz bebeklerinizi duş sonrası kıyafet giydirmeden önce bu masajı yaptığınız zaman açılmış gözeneklere daha etkili olacağı için bebeğiniz fazlasıyla rahatlayacaktır düzenli ve kaliteli bir uyku alışkanlığı edinmiş olacaktır.

Verimli Bir Sonuç İçin Etkili Bebek Masajı Nasıl Yapılmalı?

Öncelikle masaj için ortama güzel, dinlendirici meditasyon müziği yayarak zemini hazırlayabilirsiniz. Bebek masajı için kullanacağınız bebek yağını ve kremlerini hazırladıktan sonra kendi kişisel temizliğimize zaman ayırmalısınız. Tırnaklarımız uzunsa bebeğin hassas tenine zarar vermemesi için kısaltmalısınız.

İlginizi çekebilir: Yeni Doğan Bebeklerde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Daha sonra hijyen açısından ellerimizi temizlemeli ve bebeğin rahat edebileceği yumuşak zemini de hazırladıktan sonra güvenlik önlemlerine geçmelisiniz. Masaj esnasında bebeğin rahatlayıp hareketlenmesi ihtimali karşısında etrafına düşmesini engelleyecek yastıklar koymalısınız Sonrasında uygun masaj teknikleriyle sırasıyla tüm bölgelere nazikçe davranarak masaj yapabilirsiniz.

Bebek Masajının Bebeğe Ne Gibi Faydaları Bulunur?

Büyük küçük herkes için masajın yeri ayrıdır. Hem bedenimize hem de ruhumuza iyi gelmesi açısında vazgeçilmez terapi yöntemidir. Bebeklerimiz içinde öyledir. Daha dingin ve huzurlu büyüme ve gelişme sağlaması için bebek masajı önemli bir etkendir.

  • Bebeğin banyo sonrasında rahat uyuması sağlar.
  • Bebekteki stresin azaltılmasına yardımcı olur
  • Bebeğin sindirim sistemini düzenler.
  • Hem zihinsel hem bedensel gelişimine katkıda bulunur.
  • Anne ile aradaki bağların daha çok kuvvetlenmesine yardımcı olur.
  • Bebeğinizdeki kabızlık sorununu giderilmesinde fayda sağlar.
  • Masaj sayesinde kendi bedenini keşfetmesini sağlar.

Daha sakin ve huzurlu olması için bebek masajı doğru tekniklerle bebeklere mutlaka yapılmalıdır.

23 Ekim 2021
Diğer Yazılar

Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamaya Özel 189 ₺ Tüm Uzmanları Görüntüle