Disparoni Nedir?

Disparoni Nedir?

Disparoni yani, cinsel işlev sorununa sahip olan bazı kadınlar, ilk ilişkilerinden bu yana yaşamları boyunca bu sorunlardan biriyle (birincil disparoni) karşı karşıya kalırken, bazıları daha sonra böyle bir bozukluk (sekonder disparoni) geliştirmiştir.

Sebebe bağlı olarak ağrılı ilişki sorunu organik veya psikolojik olabilir. Öte yandan, bazı kadınlar cinsel ilişki sırasında vajina girişinde ağrı (yüzeysel disparoni) yaşarken, bazıları bu ağrıyı özellikle kasık ve karın bölgesinde daha derinden yaşayabilir (derin disparoni).

Vajina girişinde ağrı hissidir. Yüzeysel disparoninin nedenleri vulvar vestibülit sendromu (VVS), kızlık zarı veya vajinanın doğuştan gelen yapısal sorunları, vajinal enfeksiyonlar, dış genital organların enfeksiyonları ve hastalıkları, vajinal girişin daralması, menopoz, hormonsal sorunlar, zayıf iyileşmedir. Normal benler, önceki vajinal ameliyatlar ve vajinal kuruluk.

İlginizi çekebilir: Mastürbasyon Bağımlılığı Nedir? 

Psikolojik Ve Derin Disparoni Nedir?

Şiddetli disparoni, cinsel ilişki sırasında kasıkta veya alt karında ağrı hissidir. Rahim, yumurtalıklar, fallop tüpleri ve alt karındaki jinekolojik bozukluklar derin disparoniye neden olabilir. Derin disparoni de genellikle jinekolojik hastalıklara bağlı olarak gelişir. Derin disparoninin nedenleri endometriozis, miyomlar, sistit, yumurtalık kistleri, karın içi yapışıklıklar ve pelvik inflamatuar hastalıklardır.

Jinekolojik tedavisinde doğal bir neden bulunmayan hastada disparoninin sebebi psikolojiktir ve bu durum daha fazla kadının bilinçaltını tetikleyen psikolojikle ilgilidir. "Cinsel ilişki sırasında vajina kaslarının istemsiz kasılması" olan vajinismus, psikolojik disparoninin en sık nedenidir. Özellikle vajinismus sorununu tam olarak atlatamamış, kısmen de olsa pek çok kadında, vajinal kasılmaların tam olarak boşalmaması nedeniyle cinsel ilişki sırasında ağrı ve acıma duyguları ortaya çıkar. Bu durumda tedavi yöntemi de çok farklıdır.

İlginizi çekebilir: Online Terapi Süreci Nasıl Olmaktadır?

Ağrılı Cinsel İlişki Nasıl Tedavi Edilir?

Ne yazık ki, birçok hasta uzun süredir ağrılı ilişki problemini yaşıyor. Tedavi edilmese bile ömür boyu yaşayacaktır. Disparoninin,  ağrısına bağlı cinsel ilişkinin muayenesine bağlıdır. Altta yatan neden genital enfeksiyon ise ilaç tedavisi sorunu çözebilir. Cinsel ilişki diğer organik hastalıklar tarafından ağrılı hale getirilirse, bunlar da tedavi edilebilir.

Vajinismus sorunu olan kişilerde psikolojik cinsel terapi yöntemlerine başlanır. Ancak çoğu disparoni vakasında organik kökenli çeşitli hastalıklar mevcuttur ve bu vakalarda bazı basit operasyonlarla tam bir iyileşme sağlanabilmektedir.

İlginizi çekebilir: Vajinusmus Nedir?

Disparoni Tedavisinde Ne Tür Cerrahi Yöntemler Uygulanır?

Cinsel ilişki sırasında ağrı problemlerini tedavi ederken, nedeni ele almak için ilaç tedavileri, cinsel terapiler ve cerrahi prosedürler de kullanılabilir. Vulvar vestibulit sendromu (VVS), evliliklerinin erken dönemlerinde disparonisi olan kişilerde daha sık görülür ve tedavisi, ağrıya duyarlı bu bölgenin cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Bunu yapmak için, ağrıya duyarlı alanlar önce basitçe bir "pamuklu çubuk testi" yardımıyla tanımlanır.

Öte yandan normal doğum sırasında kesi bölgesinin iyileşmesi kötü ise ilişkide estetik açıdan kötü bir görüntü ve ağrı olabilir. Bu durumda vajina estetiği ameliyatı ile bu dokular alınabilir. Kızlık zarı doğumdan itibaren daha kalın ve keskin ise ilişki ağrılı olabilir ve bu lokal anestezi altında 10-15 dakikalık basit bir cerrahi işlemle tedavi edilebilir. Vajinismus terapileri psikolojik sebeplerden kaynaklanan cinsel ağrıların tedavisinde kullanılmaktadır.

Yayımlama Tarihi: 15 Ekim 2021
Güncelleme Tarihi: 6 Ekim 2022
Yayımlama Tarihi:
15 Ekim 2021
Güncelleme Tarihi:
6 Ekim 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle