WhatsApp

Ders Çalışırken Müzik Dinlemek Zararlı mıdır?

Ders Çalışırken Müzik Dinlemek Zararlı mıdır?

Konu hakkında birçok yazı bulunmaktadır. Kimileri bunun zararlı olduğunu çalıştığımız veya yaptığımız işi tam olarak öğrenmediğimizi savunsa da karşıt görüşü savunanlar ise azımsanamayacak kadar çoktur. Kesin olarak bir bilgi bulunmamaklar birlikte oldukça öznel bir konu olan ders çalışırken müzik dinleme olayı birçok tartışmayı beraberinde getirirken son olarak doktorlar ve bilim adamları da bu işe el atmıştır.

Filmler veya dizilerdeki birçok ameliyat sahnesinde arka planda plak çaldığını duymuşsunuz veya izlemişsinizdir. Aslında çıkış noktası burasıdır diyebiliriz. Bunun haricinde öznel bir konu olan ders çalışma sırasında müzik dinleme olayı kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. 

Kimi insan ders çalışırken arka planda müzik dinleyebilirken kimisi ise konsantrasyon bozukluğu yaşadığı için bunu reddeder. Genel olarak dinlenilen müziklerin türleri kişiden kişiye birçok farklılık göstermekle beraber kimi insan rap dinleyebilirken kimisi enstrümantal müzik türünden başka müzikle çalışamamaktır. 

İlginizi çekebilir: Çocuğunuz Okula Gitmek İstemiyorsa...

Film veya Dizi Müzikleri

Genel olarak film veya dizi müzikleri bunların başını çekmektedir. Gene olarak kült yapım film veya dizilerin soundtrackleri  ders çalışırken oldukça fazla insan tarafından dinlenilmektedir. Bununla ilgili herhangi bir platformda özel olarak hazırlanan bir playlist bulunmasa bile ruhu dinlendiren müzikler adı altında veya enstürmantal müzikler adı altında bu müziklere erişilebilir.

Bunlardan en çok bilinenleri ise Efsanevi film veya dizilerin müzikleridir. Yine genel olarak bu tür müzikleri hazırlayan efsanevi sanatçı Hans Zimmer birçok filmin soundtrack kısmına adını altın harflerle yazdırmaktadır. Film veya diziler eskise bile müzikleri hiç eskimemektedir. Bunlardan bazıları ise

Hans Zimmer - Time (Inception)

Hans Zimmer- Old Souls (Inception)

Hans Zimmer - Coda (Dark Phoneix )

Hans Zimmer - Discombobulate ( Sherlock Holmes)

İlginizi çekebilir: Sanal Oyunlar Çocuklarımızı Nasıl etkiliyor?

Enstürmantal Müzikler

Bunların başını piyano parçalar çekse de çoğu şarkının  sözlerden arındırıldığında notalardan oluşan çıplak kısmı dinemeye değer bir hale geliyor. Bu yüzden Youtube gibi mecralarda bunun gibi bir çok müzik bulunmaktadır. Bunun yanında ünlü bestecilerin piyano parçaları da ders çalışırken dinlenecek müzikler arasında yer almayı kesinlikle hakketmektedir.

Bunlardan bazıları gitar piyano ve diğer müzik aletlerini içerirken bazılarında sadece tek bir enstrüman kullanılarak çalınmaktadır. Önerilerdeki şarkıları dinleyebilir dilerseniz sevdiğiniz bir şarkının adını internette aratarak yanına "fingerstyle" kelimesini ekleyebilirsiniz.

Erik Satie- Gnossienne No1

İmagine Dragons- Beliver (fingerstyle)

Paradise- Coldplay (finger style) 

İlginizi çekebilir: Sosyal Medya Fenomenleri ve Çocuklar

Bilgisayar ve Konsol Oyunları Müzikleri

Çok daha büyük skalaya sahip olan kısım ise geri kalan her türlü müziktir. Bunların başını ise genelde kült yapımlardan olan bilgisayar veya konsol oyunlarının müzikleridir. Bunlar ise yine çok iyi sanatçılar tarafından üretilmiş bazıları sözsüz bazıları ise sözlüdür. Bunlara örnek olarak verilebilecek birçok müzik bulunmaktadır. Oyunları oynayanları daha da sarsacak bir kaç şarkı önerisi yapmak gerekirse;

The Last of Us Main Theme

Ellie's Song (through The Valley)

The Witcher Main Theme

 

14 Ekim 2021
Diğer Yazılar

Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamaya Özel 189 ₺ Tüm Uzmanları Görüntüle