Denver II Gelişimsel Tarama Testi Neden Yapılmalıdır?

Denver II Gelişimsel Tarama Testi Neden Yapılmalıdır?

Denver II Gelişimsel Tarama Testi Neden Yapılmalıdır?

Çocuklarda gelişim takibinin yapılması, normal gelişimden sapmalar mevcut ise erken tanınabilmesi için düzenli olarak gelişim tarama testleri yapılmalıdır.

Neden Denver II?

*Geçerliliği ve güvenilirliği bilinen test oluşu

*Uygulamanın kolaylığı

*15-30 dk. gibi kısa sürede uygulanabilmesi 

Denver II’nin uygulanma sebeplerinin içinde küçük yaştaki çocukları gelişimindeki sapmalar sağlık personelleri tarafından fiziki muayene sırasında yorumlamak bazen güç olabiliyor. Gelişimsel sapmaları yakalamada ve sağlık personeline yardımcı olması amacıyla yeterliliği olan uzmanlar tarafından uygulanmaktadır.

Test 0-6 yaş grubunda sağlık görünümü normal olan çocuklara uygulanmaktadır. Denver II, testi çocuğun becerilerini yaşıtları ile karşılaştırır. Zeka testi değil, gelişim tarama testidir.

Denver II bir çocuğun genel gelişim durumu ile ilgili bilgi verir. Olası durum dışı gelişimsel sorunlar konusunda uyarıda bulunur. 

Daha detaylı bilgi almak için başvurabilirsiniz.

Yayımlama Tarihi: 4 Ocak 2022
Güncelleme Tarihi: 4 Ocak 2022
Yayımlama Tarihi:
4 Ocak 2022
Güncelleme Tarihi:
4 Ocak 2022

Çocuk gelişimi uzmanı olan Yasemin Funda Aydın, lisans eğitimini İstanbul Arel Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümünün de tamamlamış aynı zaman da Marmara Üniversitesinde Pedagojik Formasyon eğitimini almıştır. 8 yıl boyunca özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde bireysel eğitimci ve eğitim koordinatörü görevlerini yapmaya devam etmektedir.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle