Covid-19'un İnsanlar Üzerindeki Etkisi

Covid-19'un İnsanlar Üzerindeki Etkisi

      İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa bir süre içerisinde tüm dünyayı etkisi altına alan,  2 yıldır hayatımızda olan Covid-19’un psikolojik, ekonomik ve siyasi açıdan etkilerini tüm dünya ülkeleri gibi bizde ülke olarak yaşıyoruz.  Bu pandemi döneminden, hepimiz bir şekilde bireysel ve toplumsal olarak doğrudan etkilendik. İnsanlar üzerinde görülen bu etkiler, insanların sosyal faaliyetlerine, eğitim faaliyetlerine ve çalışma faaliyetlerine fazlası ile etki etmiştir.

      Bu virüsün yapılan tüm çalışmalara rağmen kontrol altına alınamaması ve uzun süredir hayatımızın her alanına doğrudan etki etmesi; depresyon, travma sonrası stres bozukluğu, obsesyonlar, anksiyete bozukluklarının da insanlarda görünme oranlarında artışa sebep olmuştur.  Tüm dünya olarak zor bir dönemden geçtiğimiz ortadadır, ayrıca unutulmamalıdır ki bu dönemde yaşadığımız fiziksel, ekonomik, psikolojik zorlukları sadece biz yaşamıyoruz ve bu zorluklarla sadece biz baş etmek zorunda değiliz. 

Pandemi döneminde karşı karşıya kaldığımız tüm olumsuz durumlara rağmen bazı insanların bu dönem ile baş edebildikleri, bazı insanların da bu dönem ile baş edemeyip çıkmaza girdikleri gözlemlenmiştir. Yaşamlarının en önemli ve kritik dönemlerinin, pandemi dönemine denk gelen çocuklar pandeminin olumsuzluklarından en çok etkilenen kişilerdir. Bu dönemde, ailelerin doğru tutum göstererek hem kendi hem de çocuklarının en az etki ile pandemi dönemini atlatabileceği gerçeği aşikârdır.

 Tabi ki ortada bir gerçek vardır. Bu pandemi döneminde işsizlik artmış, insanların alım gücü gitgide azalmış, insanlar sosyal yaşantılarına uzun bir süre ara vermek zorunda kalmış, çocuklar ise eğitimlerine bir dönem online olarak devam etmesi gerekmiş, sosyalleşmeleri gereken en önemli dönemlerinde evde kalmak durumu ile karşı karşıya kalmışlardır. Ayrıca anne ve babada artan kaygı durumu çocuklara da yansımış ve onların da kaygı seviyelerinde artış gözlemlenmiştir.

Çocuklar yaşamı öğrenirken aile bireylerini rol model olarak aldıklarından dolayı, bu pandemi döneminde de, ebeveynlerin durumlara vermiş olduğu tepki ve göstermiş oldukları davranışlar, onlara bu durum ile mücadele etmede ve nasıl başa çıkacaklarını öğrenmelerinde ister istemez onlara öncülük etmiş olacaktır. Çocuklar bu dönemde, aile üyelerinden gördüğü tepkileri taklit ederek, pandemi sürecine uyum sağlayacaklardır.  Yani öncelik olarak yetişkinler kendi ruhsal durumlarına odaklanmalı ve bu dönemde baş edemedikleri bir sıkıntı olduğunu fark ettikleri zaman ilk olarak kendilerinde fark ettikleri bu sıkıntılı durumu çözüme ulaştırmak için çözümler bulmaya çalışmaları gerekmektedir.

Yayımlama Tarihi: 3 Şubat 2022
Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2022
Yayımlama Tarihi:
3 Şubat 2022
Güncelleme Tarihi:
10 Şubat 2022

.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle