Çoklu Kişilik Bozukluğu Nedir?

Çoklu Kişilik Bozukluğu Nedir?

Borderline hastalarda düşünme, işlevsellik ve sağlıksız davranış olarak da bilinen çoklu kişilik bozukluğu. Bu bir tür zihinsel bozukluktur. Kişilik bozukluğu olan bir kişi, durumları ve insanları algılamakta veya bunlarla ilişki kurmakta zorluk çeker. Kişilik bozukluğu hastanın arkadaşlık ilişkilerinde de bazı kısıtlamalara sebebiyet verir. Bazı insanlar normal düşündükleri ve davrandıkları için çoklu kişilik bozukluğuna sahip olduklarını fark etmeyebilirler.

Kişilik bozuklukları genellikle erken yaşta veya yetişkinlikte başlar. Kişilik bozukluklarının pek çok türü vardır. Bazı türler, bir kişi yaşlandıkça daha nadir hale gelebilir. 

Kişilik, kim olduğumuzu belirleyen şeydir. Tutumlar, düşünceler, davranışlar ve ruh halleri dâhil olmak üzere benzersiz özelliklerin bir karışımını ve bu özellikleri diğer insanlarla ve çevremizdeki dünyayla ilişkilerimizde nasıl ifade ettiğimizi kapsar. Bazı kişilik özellikleri kalıtsaldır, bazıları ise yaşam olayları ve deneyimlerle şekillenir. Bazı kişilik özellikleri çok katı ve esnek olmadığında bir kişilik bozukluğu gelişebilir. 

İlginizi çekebilir: Tripofobi Nedir? Neden Olur?

Çoklu Kişilik Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

• Geri dönüş deneyimleri 

• İçinizde başka bir kişi veya ikinci bir kişilik olduğunu hissetmek 

• Duyarsızlaşma 

• Bazen kendi davranışlarınızı veya konuşmalarınızı hatırlamamak 

• Evde nereden geldiğini bilmediğiniz nesneleri bulmak

• Uyku bozukluk 

• Aşırı uyarılma (dikkat) 

• Somatik şikâyetler (baş ağrısı, karın ağrısı vb.) 

• Yeme bozukluğu 

• Kendine zarar verme (diğer kişiliğin aktivitesiyle (değişken)) 

• İntihar girişimi 

• Depresif belirtiler (doyumsuzluk, halsizlik, gelecek yok)

İlginizi çekebilir: Bipolar Bozukluk Nedir?

Çoklu Kişilik Bozukluğu Nasıl Teşhis Edilir

Çoklu kişilik bozukluğunu teşhis etmek için birçok belirti olmalıdır. Bu tanı ile hastalar 7 yıl boyunca tıbbi gözetim altındadır. Çoklu kişilik bozukluğu nasıl anlaşılır diye düşünecek olursak birçok belirtilere dikkat edilerek anlaşılabileceğini söyleyebiliriz. Çoklu kişilik bozukluğu olan kişilerin suyla ilgili sorunları davranışları düşünceleri normalden farklı gerçek dışı olabilir. İsteyerek olmasa da anormal düşüncelere sahip olabilirler. İleri derecede kişilik bozukluğu kendisine ve çevresine zarar verebilir.

İçlerinde farklı davranmalarına neden olan başka bir kişinin olduğunu hissederler. Emir veren ve eylemlerini yönlendiren sesler duyarlar. Uzun süre hiçbir şey yapmadan aynı yere bakarlar. Bir yere gidiyorlar ama oraya nasıl gittiklerini bilmiyorlar. Çevrelerindekiler tarafından sürekli yalan söylemekle suçlanırlar. Eşyalarının nereden geldiğini bilmiyorlar. Kişilik stilleri ile kişilik bozuklukları ikilisindeki farkı yakalamak son derece önemlidir.  

Utangaç ya da yalnız vakit geçirmekten hoşlanan kişilerde şizoid kişilik bozukluğu tanısı konulamaz. Kişilik stili ve kişilik bozukluğu arasındaki fark, genellikle bir kişinin kişilik işlevinin belirli alanlarda değerlendirilmesiyle belirlenebilir; İkili ilişkilerde tutum Duygusal davranış kişilik bozukluğu yeniden yapılandırma ve baş etme mekanizmaları geliştirme gibi bir tedavi meydana gelir.

Şiddetli çocukluk çağı travmasının neden olduğu bu sorun üzerinde çalışırken, travma çalışması diğer birçok psikolojik sorunla karşılaştırıldığında titizlikle ve dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Bu nedenle, bu sorunla ilgili özel bilgi ve deneyim gerektiren kapsamlı bir psikoterapi derecesi gereklidir.

İlginizi çekebilir: Anksiyete Bozukluğu Nedir?

Yayımlama Tarihi: 14 Ekim 2021
Güncelleme Tarihi: 3 Ocak 2023
Yayımlama Tarihi:
14 Ekim 2021
Güncelleme Tarihi:
3 Ocak 2023

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle