Çocukluk Döneminde Şizofreni

Çocukluk Döneminde Şizofreni

Adını sıklıkla yetişkinler ile duyduğumuz şizofreni nadir de olsa çocuklarda görülebilmektedir. Yetişkinlerdeki ve çocuklardaki ortaya çıkışı birbirinden oldukça farklı olan şizofreninin diğer tüm psikiyatrik rahatsızlıklar gibi çok iyi gözlemlenmesi oldukça önemlidir. Çocukluk dönemindeki şizofreni normal şizofreni gibi ortay çıkmaz. Farklı bulgular ile kendini gösterebilir. Peki bu belirtiler nelerdir?

Çocukluk Dönemindeki Şizofreni Belirtileri

Öncelikle ergenlik öncesinde şizofreni şüphesi olan çocuklarda dikkat çeken ilk durumlardan birisi duygudurumdaki değişikliklerdir. Depresif ruh hali yon ve şizofrenik belirtiler burada birbiriyle karıştırılabilir. Depresyonun yanında pek çok psikiyatrik rahatsızlıkla da karşılaştırılabilir. Bu nedenle tanı için iyi gözlem çok önemlidir. Çocukluk döneminde de zaman zaman kaygı ve stres gözlemlenebilir. Bunları takip eden durumlarda çocuklarda sanrı ya da halisünasyonlar dikkat çekebilir. Bu noktada hemen paniğe kapılmadan dikkatli olmak gerekir. Çünkü her halüsinasyon ya da sanrı durumuna şizofreni tanısı ile yaklaşmak sağlıklı değildir. Çocukların hayal dünyası geniştir, inanmak istedikleri şeyleri gerçeğe dökebilmek adına çevresindeki kişileri sanki gerçekmiş gibi aktarabilirler. Ayrıca uykuya dalarken de çocuklar zaman zaman rüya görebilirler. Bu durum şizofreniden ayırt edilmelidir. Çocuklarda şizofreni tanısını koyabilmek çok daha zor olduğundan uzun bir gözlem sürecine ihtiyaç vardır. En sık gözlemlenebilen belirtileri sanrı ve halisünasyonlar olmakla beraber bunun dışında çocuğunuzun kendini iyi ifade edememeye başlaması, sosyal anlamda içine kapanması, kurduğu cümlelerin birbiriyle bağlantısız ve kopuk olması, davranışlarının kontrolünün zayıflaması, öz bakım becerilerinde önemli derecede düşüş dikkat çeken diğer belirtilerdir.

Yavaş ve sinsi başlayan şizofreni tanısını çocuk ve ergenlerde koymak yetişkinlere göre çok daha zordur. Ayrıca çocukların dil gelişimi yetişkinler kadar iyi gelişmediği için kurdukları cümle yapılarındaki bozulmalardan her zaman dikkat çekmeyebilir.Sanrı ve halisünasyonlar, mimiklerdeki tutarsızlıkların daha dikkatli gözlemlenmesi bu anlamda daha iyi olacaktır. 

Ne Zaman Bir Uzmana Başvurmalıyım?

 

  • Çocuğunuzun öz bakım becerilerinde düşüş
  • Çevresinden uzaklaşma, daha çok içine kapanma
  • Davranışlarında ve yüz ifadesinde tutarsızlıklar
  • Garip düşünceler
  • Olmayan şeyleri duyma ya da görme  ile karşılaşıyorsanız bu durumlar erken dönem şizofreni belirtilerine ait olabilir. Böyle bir durumda destek almak gerekmektedir. 

Detaylı görüşme yapmak ve randevu oluşturmak için tıklayınız.

Yayımlama Tarihi: 19 Aralık 2022
Güncelleme Tarihi: 6 Ocak 2023
Yayımlama Tarihi:
19 Aralık 2022
Güncelleme Tarihi:
6 Ocak 2023

Uludağ Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünden mezun olmuştur. Ardından İstanbul Rumeli Üniversitesi'nde çocuk-ergen odaklı Klinik Psikoloji yüksek lisans programına başlamıştır. Mezun olduktan sonra Bilişsel Davranışçı Terapi, Oyun Terapi, WISC-R Zeka Testi, Objektif Çocuk Değerlendirme Testleri eğitimlerini almıştır.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle