WhatsApp

ÇOCUKLARLA ONLİNE ÇALIŞMAK: Online Oyun Terapisi

ÇOCUKLARLA ONLİNE ÇALIŞMAK: Online Oyun Terapisi

Oyun terapisi, 3 – 12 yaş arasındaki çocukların psikolojik ve sosyal anlamda yaşadıkları zorlukların üstesinden gelebilmeleri için kullanılan bir terapi yöntemidir.

Son zamanlarda yaygınlaşan online terapi furyasınaysa pandemi dönemi itibariyle birçok oyun terapisti de katılmıştır. Aileler, çocuklar ve hatta psikologlar için de yeni bir deneyim olan bu sürecin yaygınlaşması Mart 2020’yle birlikte hız kazanmıştır.

Pandemi sürecinin etkilerinin giderek azaldığı bugünlerde dahi; tercih ettiği psikologdan farklı bir ülke ya da şehirde yaşayan; zaman tasarrufu yapmak isteyen ya da yüz yüze terapi ücretini karşılayamayan birçok aile için online oyun terapisi ilk tercih olmaya devam etmektedir. Fakat hala birçok ailenin aklında online oyun terapisi uygulanıp uygulanamayacağı konusunda soru işaretleri bulunmaktadır. Bu yazımdaysa online ortamda oyun terapisinin nasıl uygulandığını kendi psikologluk deneyimimden yola çıkarak anlatıyor olacağım.

Online ortamda oyun terapisi almak istediğiniz psikologla yaptığınız ilk görüşmede psikolog; çocuğun yaşı, gelişimsel süreci, yaşadığı zorluk ve ailenin fiziki olarak seanslara katılıp katılamayacağı gibi bilgilerden yola çıkarak online oyun terapisi uygulama kararı verir. İlk görüşmeden sonra size bir oyuncak listesi ulaştırır. İlk seansa dek temin etmeniz gereken bu listede; bebekler, legolar, hayvanlar gibi birçok çocuğun oynamaktan zevk aldığı oyuncaklar bulunur.

Seanslar çoğunlukla ailenin evinde oluşturduğu bir oyun alanında gerçekleşir. Kamera açısı, teknik altyapı gibi gerekli direktifleri psikoloğunuz size bildirir. Hatta çoğunlukla bunun için ücretsiz kısa bir görüşme ayarlanır ve ilk seansla birlikte online oyun terapisi süreci başlar.

Yüz yüze seanslarda olduğu gibi online oyun terapisi seanslarında da çocuğun ritmi ve ailenin iş birliği oldukça önemlidir. Psikolog ve çocuğun ekranın ardından kurduğu teröpatik (iyileştirici) bağ; devamlı katılım ve ailenin iş birliğiyle devam ettirilir. Dolayısıyla düzenli katılım ve ödevlerin yerine getirilmesiyle online oyun terapisi seansları da yüz yüze gerçekleştirilen oyun terapisi seansları kadar başarıya ulaşmakta ve yaşanan zorluğun üstesinden gelmektedir.

Sizler de çocuğunuz için online oyun terapisi almak istiyor ama karar veremiyorsanız, işe uzmanınızı seçmekle ve sürecin devamlılığı için kararlı olmakla başlayabilirsiniz.

Diğer Yazılar