Çocukların Tuvalete Alıştırma Yaşı Kaç Olmalı  

Çocukların Tuvalete Alıştırma Yaşı Kaç Olmalı  

Her anne babanın biraz zorlandığı biraz da korktuğu dönemlerden biri de tuvalet eğitimidir. Tuvalet eğitimi ile çocuk bir birey olarak bazı ihtiyaçlarını kendi karşılamaya ve kendine güvenen bireyler olmaya başlar .

Tuvalet eğitimine başlama yaşı genel olarak 18 ay ile 3 yaş arasıdır. Fakat bu yaş aralığı çocuğun gelişimine bağlı olarak değişir. Çocuğun kabız olması ya da gelişimini tamamlamış olması eğitimin gecikmesinde en büyük etkendir. Özellikle kabızlık döneminde çocuğu zorlamamak gerekir. Aynı zamanda idrar ve gaitayi tutmak için gerekli olan kasların kuvvetlenmiş olması gerekir. Böyle durumlarda çocuğu zorlamamalı, ona zaman vermeli ve sabırla hareket edilmelidir.

Tuvalet Eğitimi Zamanı Geldi mi ?

Çocuklarda tuvalet eğitimi yaşı geldiğini anlamak aslında çok kolay. Bezi çoğunlukla kuru kalıyorsa ve bezine tuvaletini yaptığında rahatsız oluyorsa bezi çıkarmak istiyorsa tuvalet eğitimi zamanı gelmiş demektir. Bu konuda çok ısrarcı olmamak sabırla anlatmak ve çocukla inatlaşmamak her zaman önceliğiniz olmalıdır. Özellikle tuvaleti kullanmayı merak ediyorsa ,korkmuyorsa, yürüyebiliyor pantolonunu indirip kaldırabiliyorsa hatta idrarını yapma sıklığı azalmış ise işte şimdi tam zamanı diyebiliriz .

2 Yaşa Dikkat 

İki yaş çocuğunun en önemli özellikleri iki üç kelimeden oluşan cümle kurabilmeleri ve bedenlerini keşfetmeye başlayıp kas kontrolünü kazanmaya başlamalarıdır. İsteklerini daha iyi ifade edebilmekte , soru sormayı , incelemeyi ve her öğrendiğini oyunlarına aktarabilme becerilerini kazanmıştır.  Aile çocukla anlaşılır bir biçim de ve sabırla konuşursa lazımlık ve tuvalet konusunda ilgisini olumlu yönde ilerletebileceklerdir.

Tuvalet Eğitimi İçin Önemli Püf Noktaları 

Öncelikle ebeveyn olarak rahat olun . Ufak kazaların olabileceğini unutmayın. Lazımlığı önce gözünün önüne özellikle oyun oynadığı alan sınırları içerisine koyun. Oyun oynarken gördükçe tuvaletini lazımlığa yapmaya çalışacak hatta bunu bir oyun haline getirecektir. Özellikle sıcak yaz günleri ya da ilkbahar zamanı çocuk için ideal mevsimdir. Hem kazalara karşı hastalanma riskini azaltmış hem de bir iç çamaşırı ya da şort ile daha rahat bu dönemi atlatmasını sağlayabilirsiniz.

Kendi yaşıtları ya da yaşıtına yakın arkadaşlarının lazımlığa oturduğunu görmeleri de tabi ki büyük bir avantajdır. Çocuğunuz başarılı olduğunda onu daima övün aynı zamanda unutmayın ki ufak kazalar mutlaka olucaktır. Böyle durumlarda kızmayın ve üzüldüğünüzü belli etmeyin. Eğer çocuğunuz lazımlığına yapmayı reddediyorsa onu zorlamayın, onunla inatlaşmayın. Lazımlığa oturtun önüne oyuncak ya da boya kalemlerini koyun. Tuvaleti geldiğinde lazımlığına yapmaya başlayacak ve zamanla bu evreye alışacaktır.

Tuvalet eğitiminin sabır gerektirdiğini ve en az bir hafta ile 10 gün arasında sürebildiğini unutmayın. Dışkısını lazımlığına yaptığında öğrenmiş gibi gözükmeyen, onu korkutmayın, klozete oturmak isterse klozet üzerine küçük aparatlardan alabilir ve bu süreci başarıyla tamamlayabilirsiniz. Alıştırma külotu kullanmak süreci kolaylaştırır unutmayın.

 

Yayımlama Tarihi: 20 Eylül 2021
Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2022
Yayımlama Tarihi:
20 Eylül 2021
Güncelleme Tarihi:
12 Mart 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle