Çocuklarımıza Sorumluluk Kazandırıyoruz

Çocuklarımıza Sorumluluk Kazandırıyoruz

 

Sorumluluk, bireyi başarıya ulaştıran, özgüven gelişimini sağlayan ve baş etme mekanizmamızı pekiştiren bir beceridir.  Bu beceri doğuştan gelen özellik değildir. Bu nedenle çocukluktan itibaren ailenin çocuğa bu davranışı kazandırması gerekir. Peki, çocuklarda sorumluluk duygusu nasıl kazandırılır? Çocuklarda sorumluluk duygusu neden önemli? Tüm bu detayları merak ediyorsanız, sizleri aşağıya doğru alalım.

Her anne baba çocuklarının sorumluluk sahibi olmalarını ister. Örneğin şu şekilde düşünecek olursak 6.sınıfa giden çocuğunuzun siz işteyken arayıp "Anne acıktım. Ne zaman eve geleceksin?" diyor, siz "Bir tost hazırla" diyorsunuz ve çocuğunuz size "Senin eve gelmeni bekleyeceğim" diyor.
Bu örnekte de görebileceğimiz gibi sorumluluk duygusu çocuklarda erken yaşta oluşturulmadığı için bu ve buna benzer problemler daima karşınıza çıkacaktır. Bundan dolayı çocuklarımıza sorumluluk duygusunu erken yaşlarda temellerini atmaya başlamalısınız.

                                                            

Çocuklara nasıl sorumluluk kazandırılır:

  • Ebeveynler çocuğunuza sorumluluk duygusu kazandırmaya çalışırken yere çöp atar veya tabağınızı kaldırmazsanız bu aşamaların hiçbir faydası olmayacaktır. Sizler bunun için çabalarken kendinizde çocuklarınıza  rol model olun. Çünkü çocuklar sizleri birer rol model olarak görüyorlar.
  • Ebeveynler çocuklarına demokratik ve tutarlı davranışlar sergilemeli.
  •  “Çocuğum nasılsa sorumluluğunu yapmıyor” diyerek ona düşen sorumlulukları ebeveyn yapmamalıdır. Nasıl yapılması gerektiğini bizzat karşısına geçip bunu çocuğunuza ifade edebilirsiniz.
  • Çocuğunuza problem çözme becerisi kazandırın.
  • Çocuğunuza seçim şansı verin. Seçimlerinin sonucunu yaşamasına  izin vermelisiniz
  • Ebeveynler kardeşler arasında ayrım yapmayın. Erkek çocuğunuz da masayı hazırlayabilir, odasını toplayabilir, hatta sizinle birlikte bulaşıklarınızı makineye yerleştirebilir.
  • Ebeveynler çocuklarına bir çok rutinin net sınırlarla çizildiği düzenli bir hayat sunmalıdır.

 

Çocuklarda Sorumluluk Duygusu Neden Önemli?

Çocuğunuzun kendi sorumluklarının kendisinin yapmasının en önemli avantajı, bağımsız bir birey olarak yetişmesidir. Çocukluk döneminde sorumluluk duygusu gelişmediğinde, yetişkinlikte de kişinin sorumluluk sahibi olması oldukça zor. Bu sebepten dolayı ailelerin sorumluluk duygusu üzerinde önemle durması, çocukların yapmaları gereken sorumlulukları çocuklarının yerine yapmamaları küçük ama önemli bir detaydır. Sorumluluğu gelişen çocuk ileride ayakları yere sapasağlam basan, öz güveni yüksek, liderlik yapabilen biri olur. Bu yüzden küçük yaştan başlayarak sorumluluk almasını desteklemek oldukça önemlidir.

 

Yayımlama Tarihi: 5 Aralık 2021
Güncelleme Tarihi: 8 Nisan 2022
Yayımlama Tarihi:
5 Aralık 2021
Güncelleme Tarihi:
8 Nisan 2022

Merhabalar Ben Büşra ŞEN. Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü Mezunuyum Marmara Üniversitesi Pedagojik Formasyon Aldım. ALDIĞIM SERTİFİKALAR YARATICI DRAMA, DENVER II, METROPOLİTAN, Tematik Algı Testi (TAT), ÇOCUK VE EDEBİYAT İLİŞKİSİ, DOĞRU EBEVEYN TUTUMLARI, OYUN TERAPİSİ, Devam Eden Eğitimlerim Aile Danışmanlığı Ve Eğitim Koçluğu Staj Yaptığım Yerler Ana Okulları, Özel Eğitim Merkezleri, Sivil Toplum Kuruluşlarında Gönüllü Hizmetler,.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle