Çocuklarda Uyku Bozukluğu ve Uyku Danışmanı

Çocuklarda Uyku Bozukluğu ve Uyku Danışmanı

Bebeklerin ilk doğdukları andan itibaren ebeveynlerin en çok zorlandıkları konuların başında bebeklerine uykuyu öğretmek ve sağlıklı bir uyku alışkanlığı kazandırmak olmaktadır. Ne yazık ki bunu yapabilmek her zaman kolay olmamaktadır.

Bu sebeple birçok ebeveyn yetersiz uyku ile karşı karşıya kalmaktadır. Ayrıca yeterince uykusunu alamayan bebeklerde ve çocuklarda huysuzlanma gelişimde yavaşlama gibi sorunlar görülebilmektedir.

Bazı bebekler ve çocuklar ise çok fazla uykuya ihtiyaç duymama bu sebeple de yaşıtlarından daha az sürelerle uyumaktadır. Birçok ebeveyn uyumayan çocuğu için uykuyu sevmiyor diye düşünmesine rağmen bazen gerçek bu olmamaktadır. Çünkü çocuklarda uyku bozukluğu birçok kişi tarafından bilinmiyor.

Çocuklarda Uyku Bozukluğu Belirtileri

Çocuklarda uyku bozukluğundan bahsedilebilmesi için öncelikle bu belirtilerinden birini veya birkaçını göstermesi gerekmektedir.

• Gece uykularında 5 veya daha fazla bölünmesi,

• Gece uykularından uyandıklarında geri dalmalar yaklaşık 30 dakika sürüyorsa

• Bu şikayetlerin 3 ay veya daha uzun süre ile devam etmesi

Çocuklarda Uyku Bozukluğunun Tedavisi ve Uyku Danışmanı

Çocukların uyku bozukluklarını tedavi etmek için genellikle ilaçlardan önce uyku rutinlerinin oturtulmasına başvurulmaktadır. Sağlıklı ve düzenli bir uyku için çocukların uymaları gereken bazı kurallar vardır. Bu kurallara titizlikle uyularak çocukların uykularının düzene sokulması öncelik olarak görülmektedir. İlaç kullanımı ise daha spesifik vakalarda kullanılmaktadır. Çocukların uykularını düzenlemek için uyulması gereken başlıca kurallar ise şunlar olmaktadır:

• Rahat bir uyku ortamının hazırlanması,

• İyi bir uyku hijyeni için gerekli alışkanlıkların kazanılması,

• Yatak odalarında saatlerin bulunmaması,

• Çocukların kendilerini nasıl rahatlatabileceklerini ve sakinleyebileceklerinin öğretilmesi,

• Yatma saatlerinin ayarlanması,

Uyku Bozukluklarında İlaç Kullanımı

Çocuklarda görülen uyku bozukluğu ilaç ile tedavisi ancak çok özel hastalarda yapılmaktadır. Bunun yerine davranışçı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Ancak uykusuzluğun altında yatan herhangi fiziksel veya psikolojik bir sebep bulunuyorsa o zaman bu hastalıkların öncelikle tedavi edilmesi gerekmektedir.

Uyku bozukluğu için kullanılan ilaçların genellikle çocuklarda kullanılmamasının bir diğer nedeni ise bu ilaçlar çocukların kullanımı için gerekli izin belgelerine sahip olmamaları olmaktadır. Diğer bir deyişle bu ilaçlar çocuklarda kullanılamaz.

Diğer bir yandan çocuklar için kullanılabilecek bitkisel gıda takviyeleri bulunmaktadır. Bu takviyelerin kullanılmasında da yine doktor ile görüşülmesi ve doktorun önerilerine göre kullanılması gerekmektedir.

Uyku Danışmanı sayesinde uyku bozukluğu çözülebilmektedir.

Uzman desteği için tıklayın.

Ortalama metrekare fiyatı işçilik ve malzeme dahil 25 TL olarak hesaplanır

Evinizin semti benzersiz bir yerde ise buna değer yoksa evinizin temizliği bile sadece 1 ay süreceğinden bunu bir kez daha düşünün

Yayımlama Tarihi: 18 Ocak 2022
Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2023
Yayımlama Tarihi:
18 Ocak 2022
Güncelleme Tarihi:
31 Mayıs 2023

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle