WhatsApp

Çocuklarda Tırnak Yeme Davranışı

Çocuklarda Tırnak Yeme Davranışı

TIRNAK YEME DAVRANIŞI

 

Bugün günümüz çocuklarında sık rastlanan tırnak yeme davranışını ele alıyoruz.Tırnak yeme davranışı nedir?  Kaç yaş çocuklarında görülür? Tırnak yeme davranışının altında yatan sebepler nelerdir? Tırnak yeme davranışının önüne nasıl geçebiliriz?

Tırnak yeme davranışı daha çok 3-4 yaşlarından sonra ortaya çıkan psikolojik bir rahatsızlıktır. Çocuklarda görülen tırnak yeme davranışı ergenliğe kadar sürebilmekte hatta ergenlikte artış gösterebilmektedir. Çocuğunuzun bazı durumlar karşısında tırnak etini dişle kopartma ve kemirme davranışına tırnak yeme denir. Çocuklar genelde kopardıkları et veya tırnakları yemezler.

Daha çok ilk çocukluk çağında görülen tırnak yeme davranışı okul çağı, ergenlik ve yetişkinlik çağlarında da görülebilmektedir.

Tırnak yeme davranışı daha çok çocuğun stresli, gergin ve sıkıntılı olduğu ortamlarda bu duygular ile baş edebilmek amacıyla sergilediği bir davranıştır. Tırnak yeme davranışının altında pek çok farklı sebep yatabilir.

Okul öncesi dönemde çocuk oldukça faaldir. Konuşma, yürüme, bedensel kontrolün sağlanması, tuvalet alışkanlığı, sosyal çevreye açılma, yuvaya başlama gibi pek çok yeni tecrübe edinir. Çocuğun bu tecrübeleri edinirken karşılaştığı zorluklar çocukta stres ve kaygı yaratır bu duruma bağlı olarak çocukta tırnak yeme davranışı gözlemlenebilir.

Okul çağında ise çocuk sosyal ortamını oluşturur, okuma yazma öğrenir, rekabet duygusunu tadar ve yavaş yavaş bir birey olma yolunda ilerler. Bu süreçte yaşanan zorluklar çocuktaki sıkıntı ve gerginlik haline bağlı olarak tırnak yeme davranışını doğurabilir.

Aile ortamındaki şiddet, aşırı otoriter anne baba turumu, aileye yeni bir kardeşin katılması,ebeveyn kaybı, taşınma, korkular, aile içi strese maruz kalma, başkaları ile kıyaslanma, özgüven eksikliği, model alma, sevgi ve ilgi eksikliği gibi sebeplerde tırnak yeme davranışına neden olabilmektedir.

Tırnak yeme davranışının önüne nasıl geçebiliriz?

 • Tırnak yeme davranışı göz ardı edilmemesi gereken önemli bir problemdir.
 • Öncelikle iyi bir gözlemci olmalı ve çocuğunuzun bu davranışı ne zaman ve hangi durumlarda tekrarladığını tespit etmelisiniz.
 • Çocuğunuz okul çağındaysa mutlaka sınıf öğretmeni ile işbirliği halinde olmanız ve öğretmeninden konu ile ilgili bilgi almanız gerekmektedir.
 • Çocuğunuz tırnak yeme davranışını sergilerken ona ilgi göstermeyiniz. Bu davranışın pekişmesine sebebiyet verebilir.
 • Çocuğunuzu tırnağını yerken gördüğünüzde onu bu konuda uyarmak yerine ona bir görev vererek ilgisini başka bir noktaya çekmeye çalışınız.
 • Çocuğunuzun duygu ve düşüncelerine kulak verin, onu dinleyin.
 • Çocuğunuz tırnak yeme davranışını sergilediğinde oyalanması için eline yiyecek bir şeyler verebilirsiniz.
 • Çocuğunuzu korku ve kaygılarını tetikleyici ortamlardan ve görsellerden uzak tutmalısınız.
 • Tırnak yeme davranışının altında yatan nedenlerle yakından ilgilenilmelidir.
 • Hatırlatmak ve uzaklaştırmak amacıyla tırnağa zararsız acı sıvı sürme davranışından uzak durmalısınız.
 • Tırnak yeme davranışından dolayı çocuğunuzu cezalandırmaktan, tehdit etmekten kaçınınız.
 • Eğer çocuğunuz uyurken de tırnak yeme davranışında bulunuyorsa uyumadan önce ellerine ince pamuklu bir eldiven giydirebilirsiniz.
 • Çocuğunuzun kendi tırnak bakımını yapması için özendirici yöntemler kullanabilirsiniz.(manikür seti almak gibi)
 • Çocuğunuzu başarılı olduğu zamanlarda ödüllendirmeniz geriliminin azalmasını sağlayacaktır.
 • Geri bildiriminizi tırnağını yerken değil, tırnak yemediği zamanlarda verin. Böylece tırnak yerken verdiğiniz olumsuz dikkatin yerini, yüreklendirici sözlerle vereceğiniz olumlu dikkat alacaktır. Küçük yaşlarda ise tırnak yenmeyen günlerin işaretlendiği tablolar kullanarak, tırnak yememe davranışını pekiştirebilirsiniz.

Uzm.Klinik Psikolog 

Nihal SANCAKTAR

Diğer Yazılar