WhatsApp

Çocuklarda Teknolojinin Doğru Kullanımı

Çocuklarda Teknolojinin Doğru Kullanımı

Son zamanlarda anne-babalardan sık sık “Bilgisayar başından saatlerce kalkmıyor, yüzünü göremez olduk.”,“Elinden tableti almaya kalksam bütün akşam tartışıyoruz.”, “Okuldan gelir gelmez TV izliyor, ödevlerini geç saatlere bırakıyor.” gibi şikayetler duyuyoruz. Bununla birlikte, birçok anne ve babanın meşgulken (örneğin, alışveriş yaparken) çocuğu sıkılmasın diye telefonunu verdiğine de şahit oluyoruz ancak  teknoloji aletlerinin sınırsız kullanımının uzun vadede çocukların üzerinde olumsuz etkileri vardır.

  • Teknoloji oyunlarında renk, ses, ışık geçişleri günlük hayattaki etkinliklere göre çok daha hızlıdır. Uzun süre ekrana bakan çocuklarda dikkat dağınıklığı oluşabiliyor. Bu durum da çocukların ders çalışırken sabırsız olmalarına ve çabuk sıkılmalarına neden oluyor. 
  • Çocuklar uzun süre ekran karşısında vakit geçirdiğinde ailesi ve arkadaşlarıyla paylaşımı azalır, kelime dağarcığı daralır, dinleme becerisi zayıflar. Bu da çocukların arkadaşlık ilişkilerinde sorun yaşamasına sebep olabilir. 
  • Okuldan eve gelir gelmez teknoloji oyunlarının başına geçen çocuklar zamanın nasıl geçtiğini anlamazlar, bu da ödevlerini ihmal etmelerine ve derslerde başarısız olmalarına sebep olabilir. 
  • Saatlerce ekran karşısında oturan çocuklar genellikle ekran karşısında abur cubur tüketiyor, bu durum da az hareketin yanında obezite riskini beraberinde getiriyor. 
  • Şiddet içerikli teknolojik yayınlar çocuklarda kabus görme, uyku kalitesinde bozulma ve uykuya dalmada zorluk çekme gibi uyku sorunlarına yol açabilir. 

Teknolojinin Doğru Kullanımı için Aileler Nasıl Davranmalıdır? 

  • Teknolojinin günlük hayatımızı kolaylaştırıcı birçok işlevi varken amacımız teknolojiyi çocukların hayatından tamamen çıkarmak değil, teknolojik aletlerle geçirdikleri süreyi sınırlandırmak olmalıdır. Amerikan Pediatri Akademisi (APA) anne ve babalara, 0-2 yaş çocukların bu tür teknolojik aletlerden uzak olmasını, 3-5 yaş arasındaki çocukların günde 1 saatle sınırlanmasını ve 6-18 yaş arasında ise günde 2 saatle sınırlanmasını önermektedir. 
  • Yapılan araştırmalara göre, çocukların teknoloji oyunlarına yönelmelerinin sebeplerinin başında boş vakitlerde hissedilen can sıkıntısı geliyor. Bu nedenle çocuğun teknolojik aletlere yöneldiği durumlar  için önceden çocukla birlikte plan yapmak (örneğin; yanında sevdiği bir kitabı, oyuncağı bulundurmak; akşam için ailece oynanabilecek oyun belirlemek) çocuğun boş zamanını kaliteli geçirmesini sağlayabilir. Bununla birlikte, biraz can sıkıntısının da çocuğun yaratıcılığına katkı sağlayacağını da aklımızda tutmalıyız. 
  • Evdeki bilgisayar, TV gibi teknolojik aletler çocuğun odasında değil, evin ortak alanında yer almalıdır; böylece aileler oyunların süresini ve içeriğini takip edebilir. 
  • Bebeklik döneminden itibaren anne-babalar ekran karşısında yemek yedirerek beslenme alışkanlığı kazandırmamalıdır.  
  • Anne ve babalar çocuklarının elinden telefonu isterken birer rol model olduklarını unutmamalı, teknolojinin doğru kullanılması konusunda örnek davranışlar göstermelidir. 

Diğer Yazılar