WhatsApp

Çocuklarda Ruhsal Bozukluklar Nelerdir?

Çocuklarda Ruhsal Bozukluklar Nelerdir?

Çocuklarda her yaşta görülebilecek ruhsal sorunlar bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şöyledir; 

Çocuklarda Kekeleme Bozuklukları

Çocuğun konuşmasının süresinde  ve akıcılığında farklı bir durum söz konusudur. Seslerin ve hecelerin çokça değişiklik göstermesi ve tekrar edilmesi olabilmektedir. Hece ve sözcükleri söylerken duraklama olabilmektedir. Bazen de çıkaramadığı kelimeyi konuşmamak için çocuklar başka kelimeler kullanmaya çalışabilirler. Kelime yinelemeleri görüldüğü gibi hece yinelemeleri de olabilmektedir. 

Çocuklarda Öğrenme Güçlüğü Sorunu

Çocuklardaki öğrenme zorluğu bazı yerlerde çocuğun zekâ seviyesi ve yaşına uygun gelişim durumunun çok altında başarı yapması ile karakterize bir durumdur. Özel öğrenme sorunlarının görünüm durumu çocuğun zekâsı normal olmasından dolayı bile bahsedilen alanlarda gerekli performansı- başka bir psikolojik ya da organik bir sebep olmadan gösterememesi durumudur. 

Okuma bozukluğu olan çocuğun zekâ seviyesi ve aldığı eğitim durumu göze alındığında çocuğun ondan istenen seviyenin  önemli şekilde altında okuma becerisi göstermesi durumudur. Okuma geriliği olan çocuklarda sesli okumada çarpıklıklar, yanlış sözcük söyleme  ve sözcük atlamaları olmaktadır. Okuma sorunu yüksek IQ ile beraberse, erken tanı ve tedavi ile sonuç çok iyi olmuştur.

Sayısal ve yazılı anlatım sorunun da okuma bozukluğunda olduğu şekilde IQ seviyesi ve almış olduğu eğitim göz önüne geldiğinde önemli şekilde yetersizlik görülür. Bu durum çocuğun okul durumunu ve ders başarısını önemli şekilde etkilemektedir. Aileler bazen evlatlarının zekâ seviyesine baktıklarında bazı zamanlar yani bir süreden sonra başarı yapmalarına karşın çocuklardan yukarıda bahsedilmiş alanlarda önemli seviyede sıkıntı olmaktadır. Böyle durumda çocuğun kendi özgüveni sarsılmakta, aile ile olan ilişkilerde problemler yaşanmakta. 

Çocuklarda Fonolojik Bozukluk Durumları

Fonolojik bozukluğu kekeme durumundan ayırt etmek gerekmekte, fonolojik bozuklukta bir takım harflerin ve hecelerin telaffuz edilmesinde sorunlar çıkar. Fonolojik bozukluğun tedavisinde kekelemeye benzer durumlar vardır. Fakat bu kısımda düşünme ve aslında var olan psikopatoloji çok farklı şekilde olmaktadır. Fonolojik bozukluğu olan çocuklarda bu sorun zekâ gerilikleri, işitme ve duysal sorunlar, konuşma ile motor bozukluklardan, merkezi sinir sistemi problemlerinden ayırt edilir. Az dereceli fonolojik bozuklukta çocuğun konuşma şekli aile üyelerince anlaşılmasına rağmen insanlar tarafından anlaşılmayabilir. Ağır şekilde fonolojik bozuklukta ise aile fertleri tarafından da konuşma anlaşılamamaktadır.   

Çocuklarda Dikkat Eksikliği

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu çok hareketlilik, dikkat problemleri ve istediklerini erteleyememe belirtileriyle ortaya çıkabilen bir psikolojik hastalıktır. Bir çocukta dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu vardır denilebilmesi için akranlarıyla karşılaştırmak doğru olabilir. Eğer yaşıtlarıyla karşılaştırıldığında hareketlilik ve dikkat bozukluğu çok fazla ise, oyun oynamasına ve yaşıtlarıyla sağlıklı ilişkiler kurma durumuna engel oluyor ise dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğundan söz edilebiliriz. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu mevcut olan bazı çocukların anne babalara, çocuğunda belirtilerin hangi zamanda başladığı sorulduğunda alınan cevap çok ilginçtir. 

 

Yayımlama Tarihi: 15 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2022
Yayımlama Tarihi:
15 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi:
10 Mart 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle