Çocuklarda Okul Fobisi Neden Olur? Nasıl Geçer?

Çocuklarda Okul Fobisi Neden Olur? Nasıl Geçer?

ÇOCUKLARDA OKUL FOBİSİ NEDEN OLUR?

Çocuğun yoğun kaygı ve korku sebebiyle okula gitmek istememesidir. Okul fobisi olan çocuklarda okula gitmeden ağlama, küsme, inatlaşma, saldırganlık, öfke gibi davranışlarının yanı sıra mide bulantısı, kusma, karın ve baş ağrısı gibi şikayetlerde bulunabilirler. Bu şikayetler hem ebeveyn hem de öğretmenleri zorlamakta hem de çocuğun okul başarısını olumsuz yönde etkilemektedir. Okul fobisinin asıl nedeni anneden ayrılma korkusu, başarısızlık korkusu ve unutulma korkusu yer almaktadır. Okul fobisi ilkokuldan üniversiteye kadar her yaşta görülebilir.

OKUL FOBİSİNİN ÖNLENMESi

  • Kardeşleri ve arkadaşlarıyla karşılaştırma yapılmaması gerekir.
  • Öğretmenle iyi bir iş birliği yapılarak sınıf içi olumsuz durumların giderilmesi gerekir.
  • Çocuğun korkularını açıklamasına izin verilmeli ve yargılanmamalıdır.
  • Okul açılmadan önce ebeveyn ve çocuk okul ziyaretine gidebilir.
  • Ebeveyn çocuğa beklenti düzeyini çocuğun gelişim durumuna uygun düzeyde belirleyip çocuğa zaman tanıması korkuyu yenmesini kolaylaştırır. 
  • Öğretmen sınıfa girmeyen çocuğa belli bir süre okul bahçesinde eğlenceli etkinler yaparak korkuyu yenmesini kolaylaştırır.
  • Öğretmen okul fobisi olan çocuğa alay edilmesini ve korkutulmasını engellemelidir.
  • Öğretmen sınıf içi eğlenceli etkinlikler yaparak okulu sevimli hale getirmelidir

OKUL FOBİSİNE KARŞI EBEVEYN-ÖĞRETMEN İŞ BİRLİĞİ

Çocuğunuzun okul fobisi için online destek almak için tıklayın.

Her çocuğun okul fobisinin sebebi farklı olabilir. Bu sebeple okulda çocuğu neyin sıkıntı verdiğinin, ebeveyn ve öğretmen birlikte tespit etmelidir. Bu aşamada öğretmenler ve aileler arasında iyi bir iş birliği gerekir. Çocuğunuzun okula uyum sağlayabilmesi için ailenin de okuldaki öğretmenlerle iletişim ve uyum halinde olması gerekir. Ebeveyn çocuğa öğretmeni hakkında şikayette bulunmamalıdır. Çocuğun evde kullandığı kurallar okulda devam edecek şekilde çocuğa aktarılmaldır.

Yayımlama Tarihi: 6 Şubat 2022
Güncelleme Tarihi: 4 Ekim 2022
Yayımlama Tarihi:
6 Şubat 2022
Güncelleme Tarihi:
4 Ekim 2022

Merhabalar Ben Büşra ŞEN. Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü Mezunuyum Marmara Üniversitesi Pedagojik Formasyon Aldım. ALDIĞIM SERTİFİKALAR YARATICI DRAMA, DENVER II, METROPOLİTAN, Tematik Algı Testi (TAT), ÇOCUK VE EDEBİYAT İLİŞKİSİ, DOĞRU EBEVEYN TUTUMLARI, OYUN TERAPİSİ, Devam Eden Eğitimlerim Aile Danışmanlığı Ve Eğitim Koçluğu Staj Yaptığım Yerler Ana Okulları, Özel Eğitim Merkezleri, Sivil Toplum Kuruluşlarında Gönüllü Hizmetler,.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle