Çocuklarda Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Çocuklarda Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Günümüzde hastalıkların olağanca artması nedeniyle yetişkin insanların yanı sıra çocuklarda da görülmeye devam etmektedir. Öksürük son zamanlarda çocuklarda çok sık karşılaşılan bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Öksürük, akciğer enfeksiyonlarının yayılmasıyla balgamın sökülmesine olanak sağlayarak ortaya çıkmaktadır.

Kuru gıcıklı çocuk öksürük, ciddi bir hastalık sayılmamakla beraber neden oluştuğu tam bilinmez. Soğuk algınlığının ortaya çıkması ile burun akıntısının solunum borusunu tahriş etmesiyle de ortaya çıkıldığı düşünülmektedir. Vücudun ana bölgesinde herhangi bir yemek artığının ya da cismin soluk borusuna kaçması sonucu da ortaya çıkmaktadır.

Öksürüğü Önlemek İçin Neler Yapılmalı?

Öksürüğün balgamlı bir şekilde olması koşulunda öksürük şurubunun kullanılması asla tavsiye edilmeyen konular arasında yerini almaktadır. Öksürme aşamasında çocuğun yüzükoyun olarak dize yatırılmasıyla sırtına hafif bir şekilde vurularak balgamın çıkılmasına yardımcı olunmalıdır.

Geceleri öksüren çocuklar için tavsiye edilen bir diğer husus da uyurken yastığın altına destek konularak dik bir şekilde yatması sağlanmalıdır. Çocuk öksürük aşamasında yüzükoyun veya yan yatırmak tahrişin önlenmesine zemin hazırlamaktadır. Öksüren çocuğun odasını nemli tutmak da önemli konular arasında yerini almaktadır. Çocuk yatmadan önce ılık bir şeyler içirilerek yatıştırılmalı, 6 aylıktan buçuk çocukların da süt içimini engellemesi gerekmektedir.

Öksürük İçin Doğal Yöntemler

Öksürük, birçok doğal yöntemlerin kullanılmasıyla kolaylıkla vücuttan atılması beklenilen bir hastalıktır. Bu doğal yöntemlerin basında karışık çay gelmekte olup yapımı oldukça kolaydır. Karışık çay, elma kabuğu ve çekirdeğinin soyularak içerisine biraz ıhlamur, bir tarçın kabuğu, bir miktar karanfil ve limon katılarak oluşumu sürdürülmektedir. Bal ve zencefil, bir tatlı kaşığı balla toz zencefilin karıştırılmasıyla macun bir şekil oluşturularak yapılan bir tariftir.

Boğaza çok iyi gelindiği bilinmektedir. Pekmez ve karabiber, iki tatlı kaşığı kadar dut pekmezine doğru orantılı bir şekilde karabiber eklenmesi sonucunda oluşmaktadır. Bal ve karabiber, bir tatlı kaşığı karabiber ile bir tatlı kaşığı balın karışımı sonucunda ortaya çıkan güzel bir gıda ürünüdür. Ihlamur ve ayva yaprağı, ıhlamur ve ayva yaprağının beraber kaynatılması sonucunda çocuk öksürük durumu için kullanılan etkili bir karışımdır.

Yayımlama Tarihi: 24 Eylül 2021
Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2022
Yayımlama Tarihi:
24 Eylül 2021
Güncelleme Tarihi:
12 Mart 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle