Çocuklarda Konuşma Gelişimi İçin En Önemli 5 Adım

Çocuklarda Konuşma Gelişimi İçin En Önemli 5 Adım

Dil, doğası gereği insani bir şeydir ve çocukluğun ilk yıllarında hayatta öğrendiğimiz ilk şeylerden biridir.

Çocuğunuzun konuşma veya dil kullanma sorunları varsa, bir pediatrik nöroloğa gitmek kesinlikle şarttır. Pediatrik nöroloğunuz iletişim sorunlarının doğasını değerlendirmeye yardımcı olabilir ve müdahaleler önerebilir. Çocuğunuzun gelişimine yardımcı olmak için yapabileceğiniz birçok şey de vardır.

Konuşma ve dilin tam olarak gelişmesi yıllar alır ve bir bebeğin ilk yılları fulminan, heyecan verici dönüm noktalarıyla işaretlenir.

Bu kilometre taşları herhangi bir ebeveyn için ilgi çekici olsa da, her çocuk benzersizdir ve bunları çizelgelerde bulunan ortalama göstergelere göre işaretlemeyebilir. İç huzurumuz için, diğer çocuklarda gördüklerimize veya ders kitaplarında okuduklarımıza göre hafif bir gecikme olduğunda strese girmemek önemlidir.

 

Konuşma Gelişimi için Kilometre Taşları

Pediatri ve psikoloji alanında yapılan çok sayıda çalışmaya dayanarak, belirli eşikler en sık olarak çocuğun belirli bir yaşında ortaya çıkar. Hafif bir gecikme veya tam tersine, bu dönüm noktalarına kıyasla erken bir gelişme, başka belirtiler olmadığı veya gecikme çok büyük olmadığı sürece ebeveynleri endişelendirmemelidir.

 • 1-3 ay: bebekler ağlar ve havlar
 • 4-6 ay: Farklı ağlama sesleri, iç çekmeler, ciyaklamalar, kahkahalar ve diğer sesleri fark edeceksiniz.
 • 6-9 ay: bebek ma-ma, da-da gibi heceleri söylemeye başlar ve konuşmayı taklit etmeye başlar.
 • 1 yıl: ilk kelimeler bebek tarafından çoktan söylenmiş olurdu
 • 18 ay-2 yaş: çocuk kısa cümlelerle konuşur, yaklaşık 50 kelimelik bir kelime hazinesi biriktirir.
 • 2-3 yaş: Çocuk daha uzun cümleler kurar, yabancılar onları anlayabilir, çevrelerindeki yaygın şeylerin çoğunu adlandırabilir
 • 3-5 yıl: konuşmalar daha karmaşık hale gelir ve 5 yıl sonra çocuk dilbilgisi açısından doğru cümlelerle konuşabilir.

 

Konuşmada Zorlanan Bir Çocuğa Nasıl Yardım Edilir?

Çocuğunuzun bu dönüm noktalarına ulaşmakta biraz geç kaldığını düşünüyorsanız veya daha fazla uyarılmaya ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız, yaygın ifadeleri tekrarlayın, basit cümleler kullanın, kelime oyunlarıyla onları teşvik edin, açıklayıcı hikayeler anlatın ve basit resimlerle kitaplar okuyun.

 1. Çocuğunuzun konuşma gelişimiyle ilgili endişeleriniz varsa, çocuk doktorunuzla konuşun; onlar sonraki adımları belirlemenize yardımcı olabilir.
 2. Çocuğunuzun konuşmasını zorlaştıran bir rahatsızlığı varsa, şarkı söylemeyi düşünebilirsiniz. Siz ve çocuğunuz şarkı söyleyerek zaman harcadığınızda, sesini terapötik bir şekilde kullanıp egzersiz yapabilirler.
 3. Konuşma ve dil sorunu olan bir çocuğun düşünce ve fikirlerini dünyayla paylaşması zor olabilir. Çocuğunuzla birlikte okurken, onları nesneleri adlandırmaya ve kelimeleri yüksek sesle okumaya teşvik edin. Bu, çocuğunuzun konuşma ve dil becerilerini güçlendirmeye yardımcı olur.
 4. Gün boyunca, çocuğunuzla konuşarak çok fazla zaman harcamak önemlidir . Paylaştığınız etkinlikleri ve ortamınızı dolduran nesneleri tanımlayın.
 5. Nesneleri tanımlamak için çeşitli kelimeler kullandığınızda, çocuğunuzdaki öğrenme mekanizmasını tetiklersiniz. Renkleri hem ana dilinizde hem de ikinci bir dilde adlandırmak, çocuğunuzun bir pediatrik nörolog olmadan konuşma becerilerini geliştirmesine ve kullanmasına yardımcı olabilir.

Gönderilerimizi ve içeriklerimizi hemen takip edebilmek için sosyal medya hesaplarımızı da takip edebilirsiniz.

Yayımlama Tarihi: 29 Haziran 2021
Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2022
Yayımlama Tarihi:
29 Haziran 2021
Güncelleme Tarihi:
11 Ağustos 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle