Çocuklarda Geç Konuşma Nedenleri

Çocuklarda Geç Konuşma Nedenleri

Geçmişten bugüne çocukların yaşıtlarına kıyas ile geç konuşma, çocuğun dil iletişimde yetersiz kaldığının göstergesidir. Çocuk geç konuşma gibi travmatik bir durumun içerisine girmiş ise ilk kelimelerini kullanmakta, cümleler kurmakta ve kendini ifade edebilme özelliklerini yaşıtlarına göre geriden takip eder. Çocuğun küçük yaşta konuşma geriliğinin yaşaması birçok nedene bağlı olarak yaşanabilir.

Bu anlamda zeka sorunları, işitme sorunları, görme sorunları, kronik depresyon, sara nöbetleri, dil bağı, yarık damak ya da dudak gibi ağız içerisinde yaşanan sorunlar, yaygın olarak görülen yaygın gerilik, kardeş kıskançlığı, televizyon başında çok fazla zaman geçirme, travma ve aile içerisinde çok fazla farklı dilin konuşulması, geç konuşmayı etkileyen faktörler arasında yer alır. 

Geç Konuşma Hangi Yaşlarda Başlar?

Çocukların konuşma yaşı ile alakalı herhangi bir yaşın belirlenmesi doğru bir davranış değildir. Öyle ki konuşma yaşı her çocuğun gelişimine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Buna rağmen çocukların genel anlamda 12 ve 18. aylara girilmesi ile birlikte konuşma eyleminin gerçekleştiği görülür. Çocuğun ilk zamanlarda başlanılan konuşmalar, her geçen gün daha da anlaşılır hale gelir ve artar.

Fakat bazı durumlarda çeşitli nedenlere bağlı olarak çocukta geç konuşma görülmesi, uzmanlar tarafından incelenmesi gereken durumlar arasında yer alır. 

Geç Konuşmada Televizyonun Etkileri Nelerdir?

Çocukların zamanında konuşma yeteneğini kazanabilmesi için çocuğun aile bireyleri ile geçirmiş olduğu zaman ve karşılıklı diyaloglar önemlidir. Buna bağlı olarak çocukların 0- 3 yaş aralığında tek başına ve dış dünya ile bağlantısını kesmesi, çocukta geç konuşma gibi olumsuzlukları doğurabilir. Bu sebep ile 0- 3 yaş grubu çocukların tablet, bilgisayar ve televizyon gibi teknolojik cihazlarda uzak tutulması faydalı olacaktır. 

Geç Konuşma Tedavi Yöntemi

Çocuklarda geç konuşmanın görülmesi ihmal edilmemesi gereken ve ihmali söz konusu olduğunda kişinin hayatı boyunca konuşma yeteneğini kazanamayacağı durumlarını ortaya çıkarabilir. Bu anlamda çocuklarda görülen geç konuşma sorunu, uzmanlar tarafından mutlaka incelenmelidir. Uzman tarafından yapılan yaşı ile uyum testi sonrasında geç konuşma sorunun ortaya çıkması, uzman tarafından doğru tedavi metotlarının uygulanması ile birlikte sorun çözüme ulaşılabilir. 

Dil ve konuşma terapistinden randevu almak için tıklayın.

 

Yayımlama Tarihi: 24 Eylül 2021
Güncelleme Tarihi: 3 Eylül 2022
Yayımlama Tarihi:
24 Eylül 2021
Güncelleme Tarihi:
3 Eylül 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle