Çocuklarda Aşk Olabilir Mi?

Çocuklarda Aşk Olabilir Mi?

Aşk yüzyıllardan beri üzerine tartışılan, makaleler,  kitaplar, şiirler yazılan kavramlardan biri. Ancak yine de günümüze kadar net bir şekilde tanımı yapılabilmiş değil. Bu nedenle üzerine yapılan tartışmalar ve bilimsel araştırmalar halen devam ediyor. Her ne kadar bazı kesimler bunu hormonlar bir süre için yükselmesi, bazı kesimler ise bu sürekli ve en doğal sevgi olarak adlandırıyor olsa da aşk var. Gerçek bu.

Peki, aşk ile tanışma yaşı nedir? Sorusu birçok insan tarafından merak edilenlerden bir tanesidir. Her ne kadar yetişkinler bu durumun genç yaşlara tekabül ettiğini düşünüyor olsa da uzmanlara göre durum pek öyle değil. Uzmanlarca yürütülen araştırmalara göre aşkla tanışma yaşı toplumun birçoğu tarafından zannedilenin aksine bireyin genç olduğu dönemlere değil, 5-6 yaşlarına tekabül ediyor.

Aşk Nedir?

Aşk her ne kadar bazı insanlar tarafından inkâr edilse de var olan bir duygudur. Kişiler erken veya geç bir dönemde âşık olurlar. Çoğu zaman bu duygunun farkına varılması mümkün olsa da kimi zamansa fark edilmeyebilir. Çocuklar âşık oldukları zaman durum yetişkinlerinkinden farklı gerçekleşir ve genel olarak anlamlandıramazlar. Yetişinler ise bu duyguyu yoğun bir şekilde yaşar ve genellikle yaşadıkları duygunun aşk olduğunu bilirler.

5-6 Yaşlarında Aşk Duygusunu Yaşayan Çocuk Nasıl Davranır?

Âşık olmak ister, isterseniz çocuk olun bireyde farklı davranışlar oluşmasına neden olur. Aslında yakın bir perspektif ile bakıldığı zaman çocukların âşık olduğu zaman sergiledikleri davranışları ile yetişkinlerin âşık olduklarında sergiledikleri davranışlar arasında ciddi bir benzerlik vardır. 5-6 yaş civarı süreç uzmanlar tarafından orta çocukluk dönemi olarak isimlendirilir. Bu dönemde çocukların farkındalıkları artar ve çocuk anne- baba ekseninden yavaş yavaş çıkmaya başlar.

Tüm yaşananlar çocuğun gözünde artık daha net bir hal almaktadır. Bununla beraber arkadaşlık ilişkileri gelişmeye başlar ve önem kazanır. Yavaş yavaş kendi kararlarını almak isterken; buna bağlı olarak değişken isteklerde bulunabilir. Bu dönemde oldukça hareketli ve sosyal olan çocuğun ani değişimlerine ise anne-babanın uygum sağlaması ise zor olabilir. Bireylerde ilk aşk ise tam bu zaman aralığında yani orta çocukluk döneminde rastlanır. Çocukların bu dönemde yaşadığı aşk ise yaşına uygun bir şekilde heyecanlı, değişken ve genellikle kısa süreli olur.

Çocuğumun Âşık Olduğunu Nasıl Anlarım?

Aşk duygusu yetişkinlerde ve çocuklarda farklı şekillerde ortaya çıkar. Çocuklarda genelde heyecanlanma veya utanma şeklinde aşk kendini belli eder. Çocukların bu döneminde giyim kuşamında farklılaşma meydana gelebilir ve âşık olduğu kişiye karşı aşırı bir hayranlık duygusu gösterir.

Âşık olduğu kişiye kendini kaptırabilir ve hatta o kişiyle evlenme isteğini bile size beyan edebilir. Anne- Babaların bu durum karşısında hoşgörülü olması ve fevri hareketlerden kaçınması gerekir. Çocuklar fevri hareketler sonucu içine kapanabilir ve ciddi boyutlara varan kırgınlıklar yaşayabilir.

Psikolog veya Psikolojik Danışman desteği için tıklayın.

Çocuk Gelişim Uzmanı desteği için tıklayın

Yayımlama Tarihi: 7 Ekim 2021
Güncelleme Tarihi: 6 Ekim 2022
Yayımlama Tarihi:
7 Ekim 2021
Güncelleme Tarihi:
6 Ekim 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle