Çocuklarda Alt Islatma (Enürezis)

Çocuklarda Alt Islatma (Enürezis)

Enürezis bir diğer adıyla alt ıslatma çocuklarda zaman zaman karşılaşılan bir durumdur. Anne babaları ilk etapta endişelendirip hemen bir çözüm arayışına girilse de ilk olarak bu durumun sebebini anlamakta fayda var. Alt ıslatma fizyolojik bir durumdan kaynaklanabileceği gibi psikolojik sebeplerden de kaynaklanıyor olabilir. 

Alt Islatmanın Nedenleri

Alt ıslatma fiziksel ve psikolojik sebeplerden kaynaklanıyor olabilir. Fiziksel olarak mesane, böbrek, diyabet gibi sorunlara bağlı olurken psikolojik sebeplerine bakıldığında çok daha geniş bir çerçeve oluşabilir. Genellikle çocuklar ortalama 2-3 yaş civarında gündüz için mesane kontrolünü kazanırlar. Bu dönemdeki uygun ebeveyn tutumu sayesinde çocuk rahatlıkla tuvaletini yapabilmeye başlar. Gece için mesane kontrolünü sağlaması ise ortalama 4 yaş civarında olur. Genel itibariyle baktığımızda uygun ebeveyn tutumu ve çocuğun hazır bulunuşluğu bir araya geldiğinde ortalama 3 yaş civarındaki bir çocuğun idrarını  rahatlıkla yapabileceğini söyleyebiliriz.Zaman zaman fazla sıvı tüketimine bağlı olarak altına kaçırmalar doğal karşılanabilir. Ancak çocuk 4-5 yaş civarına gelip herhangi bir fizyolojik problemi olmamasına rağmen uykuda istemsizce altına kaçırıyorsa bu psikolojik sorunların habercisi olabilir. Alt ıslatmanın psikolojik sebeplerine bakılacak olursa;

  • Ruhsal gerginlikler: 3 yaş civarındaki bir çocuğu düşündüğümüzde henüz yetişkinler kadar yaşadığı ve hissettiği duyguları net bir şekilde ifade etme becerisine sahip değildir. Davranışları aracılığıyla gerginliğini yansıtan bir çocuğu gözlemlediğimizde bazı ipuçları yakalayabiliriz. Bazen yeni bir kardeşin doğumu kıskançlığa sebep olabilir. Bu da çocuğun ilgiyi tıpkı kardeşi gibi kendi üzerine çekme ihtiyacından dolayı bir gerilemeye neden olabilir. Bu gerileme için çocuğun yapabileceği en mantıklı davranışlardan birisi tıpkı kardeşi gibi altına yapmak olabilir. Böyle durumları iyi gözlemleyip çocuğa doğru yaklaşmak, sıcak bir iletişim kurmak oldukça önemli olacaktır. Yine çocuğun son zamanlarda korktuğu herhangi bir durum varsa bu da altını ıslatması ile bağlantılı olabilir. Böyle durumlarda çocuğu rahatlatmak ve destek vermek oldukça önemlidir. 
  • Tuvalet eğitimi verilirken ebeveynin hatalı tutumu: Öncelikle tuvalet eğitimine doğru zamanda başlamak çok önemlidir. Çocuğun dil gelişimi ve kas becerileri henüz gelişmemişken çocuğu tuvalet eğitimi için zorlamak yapılan en büyük hatalardan biri olur. Tuvalet eğitimi çocuğun gelişimi için büyük bir geçişi temsil eder. Bu nedenle tuvalet eğitimi verirken önceliğiniz çocuğunuzun hazır olup olmaması yönünde olmalıdır. Unutulmamalıdır ki bir çocuk için tuvaletini tek başına yapmak başlangıç için oldukça zor bir davranıştır. Bunu kazanmayı kolay bir şekilde istemez. Bu nedenle ebeyvenin tutumu bu noktada çok önemlidir. Baskıcı tutum çocuğunuzu daha çok tedirgin ederken aşırı esnek bir tutum ise çocuğunuzun hiç bir zaman bu geçiş için hazır hissetmemesine sebep olur. 

Bu durumlar dışında derin uyku ve genetik faktörler de bir çocuğun altını ıslatmasının sebebini açıklıyor olabilir. Eğer çocuğunuzun derin bir uykusu varsa gece ara ara uyandırıp tuvalet için destek sağlamanız oldukça önemlidir. Genetik faktörler için de kendi geçmiş yaşantınız ile ilgili bir gözlem süreciniz destekleyici olacaktır.

Ebeveynlerin Yapması Gerekenler

Alt ıslatma problemi ile karşı karşıya kalan ebeveynler ilk etapta çocuklarının bu davranışı bilinçli yaptıklarını düşünebilirler. Bu noktada iyi gözlem oldukça önemlidir. Çocuğunuz bu davranışı bir ilgi, şefkat arayışından, kıskançlıktan yapıyor olabilir. Bu durumda çocuğunuza özel ve biricik olduğunu hissettirmeniz yapabileceğiniz en faydalı alternatiflerden biridir. Uykuya geçerken çocuğunuza destek sağlamanız, başbaşa aktiviteler yapmanız faydalı olacaktır. Sabırlı ve samimi bir tutumda olmak çocuğunuzu da rahatlatacaktır. Kuru kalktığı zamanlarda ufak ödüllendirmeler yapmanız yine oldukça fayda sağlar. Böyle durumlarda ceza vermek ya da korkutmak sorunu ortadan kaldırmak yerine daha çok sorunu devam ettirir ya da farklı bir alanda sorun yaşanmaya başlanır. 

Eğer çocuğunuz yaklaşık 5 yaş civarındaysa ve alt ıslatma problemi ile karşı karşıyaysanız bir yardım almanız gerekebilir. Panelimden randevu oluşturmak ve soru sormak için tıklayınız. 

 

Yayımlama Tarihi: 9 Aralık 2022
Güncelleme Tarihi: 6 Ocak 2023
Yayımlama Tarihi:
9 Aralık 2022
Güncelleme Tarihi:
6 Ocak 2023

Uludağ Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünden mezun olmuştur. Ardından İstanbul Rumeli Üniversitesi'nde çocuk-ergen odaklı Klinik Psikoloji yüksek lisans programına başlamıştır. Mezun olduktan sonra Bilişsel Davranışçı Terapi, Oyun Terapi, WISC-R Zeka Testi, Objektif Çocuk Değerlendirme Testleri eğitimlerini almıştır.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle