WhatsApp

Çocuklara Paylaşmayı Öğretmek

Çocuklara Paylaşmayı Öğretmek

Paylaşma davranışı sosyal bir beceridir.

Çocuklar Neden Paylaşmaz?

Çocuklar ilkokula başlayana kadar egosantrik dönem içindedir ve gelişimsel olarak dünyadaki her şeyin kendilerine ait olduğunu düşünürler. Erken çocukluk döneminde çocuklar henüz soyut kavramları anlayabilecek bilişsel olgunluğa sahip değillerdir.

Oyun gruplarında, kreşte, anaokullarında, kardeşler arasında oyuncak paylaşmama davranışından dolayı sık sık çekişmeler, inatlaşmalar, krizler yaşanabilir.

Erken çocukluk döneminde çocuklar henüz oyuncaklarını, yiyeceklerini neden bir başkası ile paylaşmaları gerektiğini anlayamaz. Çünkü henüz empati, perspektif alabilme, karşısındaki kişilerin duygu düşüncelerini anlayabilme gibi becerileri tam anlamıyla kazanılmamıştır.  

Peki çocuklar paylaşmayı ne zaman öğrenecek?

Çocuklar Ne Zaman Paylaşmayı Öğrenir?

Çocukların büyümesi ile birlikte yeni beceriler kazanmaları beklenmektedir. Bilişsel kapasite arttıkça ve olgunlaşma gerçekleştikçe, çocuk soyut kavramları ve sosyal becerileri öğrenmeye başlayacaktır.

Çocuklara Paylaşmayı Nasıl Öğretebiliriz?

‘’Haydi oyuncaklarını paylaş. Bak kardeşin hiç oyuncağı yokmuş, birlikte oynayın. O oyuncağı arkadaşına vermezsen bir daha seni parka götürmem. Paylaşmak çok güzel bir şeydir.’’ Sizler de bu cümleleri kuruyor musunuz?

Paylaşma davranışı ‘’Haydi paylaş’’ denildiğinde ya da uzun uzun açıklamalar yapıldığında kazanılabilecek bir davranış değildir. Çocuklar paylaşmayı oyun içinde deneyimlemeli, çevresinde eşyalarını paylaşan yetişkinleri gözlemleyerek model almalıdır.  Bunun için evde yapılabilecek pek çok şey vardır.

1.Paylaşma kutusu hazırlanabilir.

Çocuğun sevdiği ve paylaşmak istemeyeceği oyuncakları kaldırıp, bir kutuya sadece paylaşabileceği oyuncakları koyulabilir. Kutunun üzeri çocukla birlikte boyanıp süslenebilir.

Elbette bu paylaşım kutusu çocukla birlikte hazırlanmalıdır. Çocuğa; ‘’bazı oyuncaklarını çok seviyorsun, başkalarının o oyuncakla oynamasını istemiyorsun. Çok sevdiğin oyuncakları arkadaşların geldiğinde dolaba koyabilirsin. Bu kutuya da arkadaşlarınla beraber oynamak istediğin oyuncaklarını koyabilirsin.’’ gibi açıklamalar yapılabilir.

2.Paylaşarak örnek olalım.

Çocuklar tam bir gözlemcidir ve yetişkinlerin davranışlarını model alırlar. Ev içinde kullanmadığımız eşyaları temiz bir şekilde kutulara koyabilir ve çocuğunuzla birlikte bu eşyaları paylaşabilirsiniz.

3. Saygı duyalım.

Çocuklarla empati yapalım. Biz yetişkinler de her eşyamızı herkesle paylaşmayabiliriz. Bizim için değerli olan eşyalarımızı bir başkasına ödünç vermek istemeyebiliriz. Bu sebeple çocuklar da oyuncaklarını paylaşmadığında onlara saygı duymak gerekir. ‘’Bu oyuncağın sahibi sensin, eğer istemiyorsan vermek zorunda değilsin’’ gibi bir iki cümle kurarak çocuğu anladığınızı hissettirebilirsiniz.

4.Duygusuyla baş edebilmeyi öğrenmesine fırsat verelim.

Çocuklar hayatta her zaman her istediğini elde edemeyecektir. Bazen kendileri oyuncaklarını paylaşmak istemezken bazen de arkadaşları oyuncaklarını paylaşmayabilir. Bu durumda çocuk hayal kırıklığına uğrayabilir. Yetişkinler çocukların yaşadığı olumsuz duyguları yok etmek için çabalamak isteyebilir. Oyuncağını paylaşmayan çocuğu ikna etmeye çalışabilir. Bu durum hem çocuğun problem çözme becerisini geliştirmesine engel olabilir hem de olumsuz bir duyguyla başa çıkabilme becerisini geliştirmesini engelleyebilir. Bu sebeple eğer çocuk oyuncağını paylaşmayan bir arkadaşı yüzünden şikayette bulunuyorsa, sizden yardım istiyorsa yapacağınız şey net bir yanıt olmalıdır. ‘’Canım, o onun oyuncağı. İstemezse vermeyebilir’’ gibi basit bir cümle kurulabilir. Ancak çocuklar bu yanıta rağmen halen o oyuncağı istemekte ısrar edebilir. Bu durumda yetişkin olarak çocukları yönlendirmek faydalı olabilir. Bir başka oyuncak göstererek; ‘’Belki birlikte bu oyuncakla oynamayı kabul eder. Sor bakalım’’ gibi bir yönlendirme işe yarayabilir.

Çocuk oyuncağını paylaştığında oyuncağının ona geri dönmeyecek olmasından korkabilir. Bu sebeple eğer oyuncağını paylaşmışsa oyun bitiminde oyuncağını yeniden çocuğa vermek önemlidir.

Çocuklara paylaşma davranışını kazandırabilmek için hikaye kitaplarından da yararlanılabilir. Özellikle çocuğun sevdiği bir çizgi film karakterinin paylaşma ile ilgili hikaye ve şarkıları işe yarayabilir. Evde belli gün ve saatleri ‘’paylaşma saati’’ olarak belirleyebilir ve bu saatlerde sırayla herkesin bir şey paylaşmasını isteyebilirsiniz. İlk olarak siz bir dilim keki herkesin tabağına paylaştırabilirsiniz, böylece çocuk paylaşma davranışının bir örneğini görerek sizi model alabilecektir.

Özetle çocuğunuz oyuncaklarını paylaşmıyorsa bu konuda bir çocuk gelişimciden online destek almak için tıklayınız.

8 Haziran 2022
Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamaya Özel 189 ₺ Tüm Uzmanları Görüntüle