Çocuklar Kaka Tutma ve Çözümleri Nelerdir?

Çocuklar Kaka Tutma ve Çözümleri Nelerdir?

Çocuklar neden Kaka Tutma Problemi Yaşar? Çözümü Nedir?

Birçok ebeveynimiz çocukların kaka tutmasına şahit olur ve bu tarz durumlar yaşayan aileler oldukça zorlanırlar. Çocuklar neden kakalarını tutarlar, kaka tutan çocuğa çözüm önerileri ne olabilir gelin kısaca birlikte bakalım. 

-Kaka yapma problemi olan çocuk makat bölgelerinde acı hissedebilir ve bu sebeple çocuklar kakalarını tutmaya başlarlar. Makat bölgesindeki acı için medikal muayene ve tedavidir. 

-Bazı çocuklar ise tuvaletten korktukları için tuvalete gitmek istemiyorlar. Bu sebepten ötürü de kakaları tutuyorlar. Bu yüzden tuvaleti eğlenceli hala getirmek gerekmektedir. 

-Bazı çocuklar gerek kendi titizliği gerekte ebeveyn titizliğinden dolayı kakalarını tutabiliyor. Kakanın kokusu çocuğu iğrendirdiği için kakasını tutabiliyor. Böyle bir problemi olup olmadığını tespit edip, çocuklara kahverengi oyun hamuru yada çamurla oyun oynatılabilir. 

Çocuk psikoloğu desteği almak için tıklayınız.

Evde çok baskıyla büyüyen çocuklar, anne babasının kontrol etmediği yerde direnmeye çalışıyor. Yada ailelerine her istediğini yaptıran çocuklar kakalarını tutabiliyor. Burada ise sınırları gözden geçirmek gerek. 

-Bazı çocuklar ise tek kakalarını değil, içinde yaşadığı duyguları da tutuyor. Böyle kaka tutma problemi olan çocuklar için çözüm terapidir. 

-Bazı çocuklar ise kakayı kendine ait bir parça sanıp, kakayı bırakmakta ısrarcı oluyorlar. Bu tür çocuklara hayvan türleri kakasını göstermek iyi gelebilir.

 

Yayımlama Tarihi: 31 Ocak 2022
Güncelleme Tarihi: 6 Ekim 2022
Yayımlama Tarihi:
31 Ocak 2022
Güncelleme Tarihi:
6 Ekim 2022

.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle