Çocuklar İçin Kreş Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Çocuklar İçin Kreş Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Çocuk eğitimi Osmanlı zamanından gelen bir gelenek ve örftür aslında. O dönemde çocuklara verilen değer, gelecekte nasıl olmaları isteniyorsa o şekildeydi. Yani geleceğin doktoru, hocası, mimarı, polisi gözüyle bakılır ve ona da bu aşılanırdı. Çocuk 4 yaşını 4 gün geçtiğinde her birisine " amin alayı " tertip edilir ve hocasına teslim edilirdi. Hocası ona hem dünyevî hem de dini ilimleri öğretirken, ahlaki terbiyesine de özen gösterirdi. Şu zamanda bu eğitim ise kreş olarak adlandırılır. Kreşler aslında okul öncesi eğitim sayılırlar.

Bu sebeple kreş seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. 

Kreş Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Öğretmen Davranışı

Kreş seçiminde ebeveyn ilk olarak öğretmen ile tanışmalıdır. Zira çocuğun ilk iletişimde olacağı kişi de odur. Hatta anne babasından sonra en çok saygı duyup örnek alacağı kişi de yine öğretmendir. Çocuk herkesten bir şey öğrenir. Fakat karakterine etki edecek sadece 3 kişi vardır ki bunlarda; annesi, babası ve öğretmenidir. Eğer öğretmeni saygılı ve sevgi dolu ise çocuk pozitif etkilenir. Fakat öğretmen çocuklarla iletişimde iyi değilse o kreşe vermemek en doğru tercih olacaktır. 

Ortamın Düzeni ve Temizliği 

Kreş seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise, ortamın ne kadar temiz ve düzenliği olduğudur. Çocuğunuzun sağlığı için temizliği kontrol etmek gerekir. Düzen ise çocuğun alışabileceği bir davranış olacağı için dikkat edilmesi daha iyi olur. 

Görsel Unsurlar 

Çocuklar sevdikleri yerde rahatlıkla kalabilirler. Çocukların seveceği yerler ise onların gözüne ve gönlüne hitap etmelidir. Etrafta eğer oyuncaklar, aktivite eşyaları, duvara asılan karakterler ve figürler yani kısaca çocuğa hitap eden görseller varsa bu çocuk için olumlu olur. 

Kreşin Saati 

Her ne kadar çocukların eğitimi önemli olsa da, bir ebeveynin en çok dikkat etmesi gereken husus anne ile çocuğun arasındaki sevgi ve güven bağıdır. Her yaştaki çocuk o kadar saat anneden ayrı kalabilir. Yani 4 yaşındaki çocuğu 4 saatten fazla ayırmamak gerekeceği için kreşin saatleri de kontrol edilerek ona göre  tercih edilmelidir. 

Uzman desteği için tıklayın.

Yayımlama Tarihi: 24 Eylül 2021
Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2022
Yayımlama Tarihi:
24 Eylül 2021
Güncelleme Tarihi:
12 Mart 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle