Çocuk Yetiştirirken Babalar Annelere Ne Kadar Yardımcı Olur?

Çocuk Yetiştirirken Babalar Annelere Ne Kadar Yardımcı Olur?

1-Babaların Hedefleri ve Görevleri

Babalar her konuda olması gerektiği gibi çocuk yetiştirirken de annelere mutlak suretle yardımcı olmalıdır. Babaya düşen görev aslında çocuk yetiştirme veya büyütme sürecine kendini dahil etmesidir. Baba anneye sınır koymamalıdır. Elinden gelen her türlü yardımı yapmalıdır. Babanın görevi yapabileceği şeyler için niyet etmek ve bir şekilde onu öğrenmeye gayret etmektir, hedefi bu olmalıdır. Bu hedefler babaya ağır gelen durumlar değildir aslında. Baba, işin içine girdikçe ve keyif aldıkça daha da sevebileceği, baba olmanın tadına varacağı bambaşka duygular edinir. Bu duygular sayesinde hem babalığın tadını alır hem anneye destek olur baba.

2-Baba Geri Planda Kalmamalı

Böylesine önemli bir konuda baba geri planda kalıp anneye tabiri caizse köstek olmamalı çünkü bu durum annede ister istemez anneliğin ilk zamanlarında suçluluk duygusu ortaya çıkabilir. Anne acaba ben çocuğumu iyi yetiştirebiliyor muyum diye sorarken baba oralı bile olmazsa yani baba burada geri planda kalırsa annenin üzerindeki yük daha da  artacak ve bu aile iletişiminde büyük sıkıntılar yaratacaktır.

Bir evde eğer ailevi problemler başlamışsa bu çocuk yetiştirme sürecinde sıkıntıya girer. Baba böyle durumlarda daha da dikkatli olmalı adete annenin kurtarıcısı olmalıdır. Baba, anne tükenmeden, kendisini suçlamadan önce, yani yolun en başından itibaren sürece dahil olarak işleri hafifletmelidir. Babayı anneden ayırmak doğru olmayacaktır. Çünkü babalarda sadece annenin bebeğe fiziksel anlamda destek olabileceği konular haricinde her şeyi yapabilirler.

3-Babalara Biraz Destek Olmak Gerekebilir

Babalar anneler kadar çocuk mucizesine hazırlıklı değildir. Babada annelik iç güdüsü gibi bir duygu yoktur. Anne çocuğunu karnında taşır dünyaya getirir. Bu anneyi olaya karşı daha hazırlıklı kılar. Ama babalar Çocuk doğduğu zaman tedirgin, şaşkın ve biraz panik halde eşinin gözünün içine bakar ve ondan aslında destek bekler. Baba tam olarak nasıl katkı sağlayabileceğini bilmez. Anne ise ruhsal ve bedensel değişiklikler yaşadığı için oda çok zor durumda kalır. Bu yüzde babalar destek alarak da olsa anneye yardım etmeleri gerekir.

Babalar çocuk yetiştirme sürecini öğrenirken biraz geride kalabilir ancak bunu kendilerine bahane etmemeleri gerekir. Annede bu konunun farkındadır o da babaya bu süreçleri öğretme noktasında onu sürece dahil eder. Babada kendini toplamalı ve desteğini anneden esirgememelidir.  Baba artık eşinin gözüne baktığında onun ne dediğini anlamalı ve anne bir şey söylemeden onu yapabilmelidir. Aslında anne hatırlatınca bu durum önemsizleşmiyor. Her ne kadar baba elinden geleni yapsada bu konuda usta da olsa anne ara ara babanın yapabileceği şeyleri ona hatırlatmalıdır, çünkü babalar böyledir. Kendi başına hem tedirgin olur hem de ne yapacağını pek bilemez bu yüzden durumdan kendini soyutlayabilir.

 

 

Gönderilerimizi ve içeriklerimizi hemen takip edebilmek için sosyal medya hesaplarımızı da takip edebilirsiniz.

İnstagram,  Twitter

Yayımlama Tarihi: 29 Haziran 2021
Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2022
Yayımlama Tarihi:
29 Haziran 2021
Güncelleme Tarihi:
10 Ekim 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle