WhatsApp

ÇOCUK VE KORKU

ÇOCUK VE KORKU

ÇOCUK VE KORKU

Korku bir tehlike karşısında ya da bir tehlike düşüncesinin uyandırdığı kaygı duygusudur. Çocuklarda ilk korkular karanlık ve yalnızlık olmaktadır.

  • Korkunun nedenleri araştırılmalıdır. Ev içindeki tutum ve konuşmalarımız önemlidir. Olağan yaşamak faydalı olacaktır. Olumsuz şeyleri saklamak, gizlemek ya da yokmuş gibi davranmakta çocukta merak uyandırarak, kendi hayal gücü ile daha da korkunç bir senaryo yaratmasına sebep olabilecektir.
  • Çocuğun korkuları karşısında sert tepkilerden kaçınılmalıdır. Korkuları ile alay edilmemeli, korkusunun üstüne gidilmemelidir.
  • Kendi korkularımızla çocuklara örnek olabileceğimizi unutmayalım. Kendi korkularımızı fark ederek, tavrımızı değiştirmek faydalı olacaktır.
  • Çocuğunuzu korkutan şeyler ile birlikte hoşuna giden, onu neşelendiren şeyleri bir arada verirseniz korktuğu şeye karşı fikri değişecektir. Korkunun resmini çizdirmek ve onun hakkında konuşmak çocuğun rahatlamasına da yardım edecektir. Çizilen resimdeki korkulan şeyi daha neşeli ve komik bir görüntüsü olmasını sağlayabilirsiniz.
  • Uyku öncesinde çocukla daha fazla vakit geçirmek sohbet etmek veya hikâye okumak rahatlamasına neden olacağından özellikle gece korkuları olan çocuğun uykuya daha rahat geçmesine yardımcı olacaktır.
  • Diğer çocukların hatta bazen yetişkinlerin de benzer korkuları olduğundan ve bu korkuların çok doğal olduğundan bahsedebilir, birlikte kendisini nasıl güvende hissedeceğini konuşabilirsiniz.
  • Çocuğunuzun kaygı/korku duygusuna karşılık tutumlarınızı dengelemeniz önemlidir. Duygusuna ilgisiz kalmayın fakat gereğinden fazla ilgi göstermenin ve korkularını abartmanın da davranışını pekiştireceğini unutmayın.
  • Çocuğun yaşamını etkileyen ve günlük rutinleri aksatan bir seviyeye ulaşmışsa bir uzmandan destek alması gerekmektedir.

 

Korkuyu Keşfediyorum, İrem Polat (Epsilon)

Ben Mi Güçlüyüm, Korku Mu?, Olcay Güner

Teo’nun Gece Korkusu Kitabı, Yağmur Artukmaç (Bilgi)

Zeynep’in Düş Sandığı, Ayşen Oy (Mandolin)

Diğer Yazılar