Çocuk Terapisi Nasıl Olur?

Çocuk Terapisi Nasıl Olur?

Üniversite psikoloji veya psikolojik danışmanlık bölümünden mezun olan kişiler uzmanlıklarını çocuk psikolojisi alanında eğitimler alarak yüksek lisansının tamamlarlar.

Çocuk Terapisi Nedir?

Davranışlarında veya duygularında psikolojik sorunlar yaşayan çocuklara yardımcı olmak amacıyla çocuk terapistinden yardım istenir. Kardeşler aralarındaki sıralarına biyolojik durumuna içinde bulunduğu durum ve aile metoduna göre ebeveyn desteğiyle yardım alınır.

Çocuk Terapisine Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?

Çocuk terapistine psikolojik hastalıkları olduğunda girişim problemleri olduğunu agresif davrandığında bağımlılıkları var ise yaş psiko somatik şikayetler e vardı yeme bozuklukları varsa okulda problem yaşıyorsa ya da çocuk travmalı bir olay yaşadıysa duygularında bozuklar varsa bu durumlarda çocuklar için çocuk terapistine ihtiyaç duyulur. Psikolojik hastalıklar çocukluk dönemlerinde en çok ortaya çıkar.

Öğrenme güçlüğü, otizm konuşma ya da tuvalet öğrenmesinde gecikme ise problemidir. Kendine zarar veriyorsa çok aşırı sinirlilik varsa buna agresif davranışlar denir. Okulda problem yaşıyoruz sana okula gitmemek istiyorsa derslerinde aşırı oranda düşme varsa derste stres de oluyor ise bunu okulda problem denir. Anne babanın evde sık sık tartışmasına ya da boşanma ayrılık ölüm ya da daha farklı sorunlar varsa bunlarda yaşam evreleridir.

Çocuk Terapisinin Amacı

Çocukluk terapisinin amacı psikolojik hastalıklarının azaltma yok etme ailesi ile stres sizde ise davranışsal problemleri varsa bunlar da yardımcı olma girişimsel bir sorunu varsa bunlar da yardımcı olma çocuğa özgüven kazandırma tramvaylar var ise bunları yetişkinliğe taşımamasını sağlamaktır. Bu terapilerde çocuklar duygusal destek alır ve problemlerini almayıp çözümler üretir.

Çocuk Terapisini Kimler Alır?

Çocuklara tanı konulması tedavileri ve oyun yoluyla anlatımlarının gözlenmesi konusunda çocuk bisikleti terapi eğitimi almış uzmanlar tarafından yapılmaktadır. Ergen çocuklarda konuşma yoluyla daha küçük yaştakilerde ise oyun terapisi ve resim kullanılarak yaklaşım sağlanır. 

Çocuk Terapisti Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Psikoterapi eğitimi almış sistematik aile terapisi almış kişilerin eğitimlerini bu yönde tamamlamış olan kişiler genellikle aileler birlikte ve çocuklarla çalışan uzmanlardan terapi alınması gerekmektedir. Terapistin yanında çocuğunun kendisine rahatsız etmesi gerekiyor. Uzmanlık alanını neler olduğunu bilmesi lazım. İş tecrübesi var mı çalışma alanları ağırlık olarak neler aradığınız ya da daha sorun olduğunda telefonu ile uğraşıyor biliyor musunuz bunlar çok önemlidir. Eğitimi ve tecrübesi kadar çocuğu yakınlığıyla da önemlidir çocuk terapistlerinin.

Çocuk Terapisi Nasıl Yapılır?

Çocuklarla farklı yaklaşımlarda bulunarak konuşma yoluyla ya da oyun terapileri ile beraber yapılır. Oyun terapilerinde bazıları şunlardır çizimler sanatsal terapiler kolaj çalışmaları aile panosu dışsallaştırma terapi kartları mum terapisi Travma tetikleyici etkenleri saplama gibi bir çok örnek vardır.

Çocuk Terapisine Kimler Katılır?

Çocuk terapisine ilk öncelikle aileler katılır. Daha sonrasında çocuk okula gidiyor ise öğretmenleri ile iletişime geçilir sosyal çalışanlarla ve koruyucu ebeveynler ile görüşülür. Çocuk terapisti ne kadar sürer. Çocuk terapisti genellikle haftada bir gün aynı gün ve aynı saatlerde yapılır çocuğun ihtiyaç duyduğu kadar yapılmaktadır.

 

Yayımlama Tarihi: 15 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2022
Yayımlama Tarihi:
15 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi:
10 Mart 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle