Çocuk Terapileri Nelerdir? 

Çocuk Terapileri Nelerdir? 

Türkiye'de en çok ilgi görülen terapi çeşidi çocuk terapisi olarak nitelendirilebilir. Ve çocuk terapisinde en çok kullanılan yöntem ile oyundur. Davranış bozukluğu olan çocuklarda kullanılan çocuk terapisi başarı odaklı bir terapi çeşididir. Ve çoğu zaman başarı ile sonuçlanmaktadır. Çocuklar bazı durumlarda terapi gereksinimi duyarlar bunlardan başlıcaları sahip olunan gelişim problemleri örneğin otizm buna bir örnektir. Yeme bozuklukları anoreksiya veya obezite durumlarına sahip olan çocuklar, çocukların uyku problemleri, geçirmiş olduğu travmalar gibi birçok duruda çocuklara terapi sağlanmakta ve var olunan sorunun ortadan kaldırılması için mücadele verilmektedir. 

Her Çocuk Terapiye İhtiyaç Duyar mı? 

Çocuklarda uygulanan çocuk terapisi yöntemi her çocuğa uygulanmaz. Başlıca sorunları olan birtakım çocukların sorunlarını ortadan kaldırmaya yönelik olan bu terapi yönteminin hedef organı sıkıntı yaşamış veya yaşamaya devam eden çocuklardır. Alanında uzman psikoterapi eğitimi almış olan terapistler bu hizmeti sağlamakta ve çocukların sahip olduğu birtakım sorunları ortadan kaldırmayı amaçlamaktadırlar. Birçok terapi yöntemi bulunan çocuk terapisinde alanında uzman kişilerle çalışmaya özen gösterilmeli ve alınan terapi sonrasında başarı oranı hesaplanmalıdır. 

Terapi Çocuğa Zarar Verir Mi?

Hayır. İnsanlar özellikle psikolojik alanlarda terapiyi ve tedaviyi her zaman reddetmiştir. Bu aslında çok yanlış bir seçenektir. Çünkü geçirilmiş olan bir travmanın tedavi edilmemesi durumunda hele ki çocukluk yaşlarına ait bir travmada yaşamın tamamını etkileyecek birtakım sorunlar meydana gelirler. Daha çocuk yaşlarında araba kazası yapan bir çocuğun terapi edilmemesi durumunda ilerleyen yaşlarında dahi arabadan korktukları gözlemlenmiştir. Asansörde kalan bir çocuğun terapi edilmemesi durumunda kalan hayatının tamamında asansörden korkması ve binmeyi reddetmesi kaçınılmaz bir durum olabilir.

Yani çocukların terapi edilmesi yaşanılan travmalar veya geçirilmekte olan bir takım hastalıklarda kesinlikle önemlidir. İnsanların bu korkuyu yenmeleri ve insanların ruhsal olarak da birtakım sorunlar yaşayabileceğini kabullenmeleri gerekmektedir. Aksi taktirde basit sorunlar hayatınızın kalan döneminin birçoğunda sizleri olumsuz olarak etkileyebilir ve geçirilmiş olan bir travma tüm hayatınız boyunca atlatılamayan bir travma Haline dönüşebilir.

Çocuk Terapisi Ne Kadar Başarılıdır?

Çocuk terapisi alanında uzman kişilerle çalışıldığı zamanlarda çok büyük başarı oranlarına sahip olmuştur. Alanında uzman terapistler çocukta hangi yöntemi seçeceklerini özenle seçer çocuğa iyi davranışlar sunar ve öğretir bu şekilde var olan sorunları ortadan kaldırmayı hedeflerler. Çok büyük başarı oranlarına sahip olan çocuk terapisinde bazı başarıyı etkileyen faktörler olduğu da söylenebilir.

Terapistin alanında ne kadar deneyimli olduğu daha önce kaç çocuğa bu hizmeti sunduğu ve elde etmiş olduğu başarı oranının net ölçüde olduğu diğer başarı unsurlarındandır. Kesinlikle alanında uzman olmayan kişilerle yani gerekli eğitimleri tamamlamayan fakat bu hizmeti verdiğini iddia eden kişilere itibar etmemenizi ve çalışmamanızı tavsiye ederiz. Bu alanda uzman ve yetişmiş bireyler tercihiniz olmalıdır.

 

Yayımlama Tarihi: 15 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2022
Yayımlama Tarihi:
15 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi:
10 Mart 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle