Çocuk Ruh Sağlığı Nedir?

Çocuk Ruh Sağlığı Nedir?

Çocuk ruh sağlığı, benliğe, yaşama,  tanımış olunan ve ilgilenilmeyen insanlara karşı nasıl bakıldığı ile buna karşı gösterilen tutum ve davranışlara yansıma şeklidir.. Ayrıca ruh sağlığımız, zorlama karşısındaki davranışlarımızı, insanlara sergilediğimiz ilişkileri, tercihlerimizi ve seçimlerimizi belirler. Yaşamın her anında fiziksel sağlık yanı sıra ruh sağlığı da önem arz eder. Bir çocuğun ateşinin çıktığı çabuk bir şekilde anlaşılabilir. Ancak ruh sağlığının bozulmuş olduğunu anlamak daha zordur. Bunun nedeni ise; ruh sağlığı ile ilgili sorunlar her daim gözle görülmemesi fakat belirtilerini anlamaktan dolayıdır.

Çocuklara Karşı Yapıcı Olmalısınız 

Ruh sağlığı sorunları teşhis edilebilmektedir. Ruh sağlığı uzman kişileri belirtiler doğrultusunda bilgileri toplamakta ve incelemektedir. Depresyon ve düşünme ile uyum, yeme sorunları ve dikkat eksikliği/hiperaktivite ruh sağlığı sorunlarından bazılarıdır. Ruh sağlığı sorunları, her beş çocuktan birinde farklı bir zamanda ortaya çıkabilir. Ruh sağlığı bozulmuş çocukların tahmini üçte ikisi ihtiyaçları olan yardıma ulaşamamaktadır.

Birçok çocuk ve ergen, kısa zamanlı bir tedavi alarak düzelebilecekleri ve önemli bir ruh sağlığı sorununa dönüşmeyebilen duygusal düşüş dönemleri yaşamaktalar. Bir çocuğun veya ergenin ruh sağlığı zihinsel doluluğu ile ilişkili değildir. Ruh sağlığı olmayan çocukların ki gibi ruh sağlığı problemi olan çocukların da zekâ seviyeleri değişken olabilir. 

Çocuk Ruh Sağlığı İçin Uzman Desteğinin Önemi

Özel eğitim, fiziki sağlık problemleri olan kişilerin ihtiyacı olduğu kadarıyla çeşitli ruh sağlığı durumları olan çocukların ve ergenlerin de özel isteklerini karşılamaya yardımcı olan okulların destek kollarından biridir. Özel eğitim alan her bireyin ruh sağlığı sorunu olması gerekmediği gibi, ruh sağlığı problemi olan her bir çocuk ve ergenin de özel eğitim görmesi olağandır.  

Küçük çocukların ruh sağlığı problemlerinin temelindeki sebeplerin hepsini bilmiyoruz. Bu sorunların hem çevre hem de kökten gelen  yapıyla ilgili olduklarını biliyoruz. Biyolojik nedenler için ise, kalıtım, kimyasal dengesizlik ve merkezi sinir sisteminin zarar görmüş olması denebilir. Tıp uzmanları bunlara nörobiyolojik beyin bozuklukları teşhisi koyar. Birçok çevresel faktör çocukları tehlikeye sokabilmektedir. Çocuğunuz için en doğru yardımı buluncaya dek aramayı sürdürmeniz çok önem arz eder. Bazı çocukların ve ailelerin psikolojik desteğe ya da yardıma ihtiyaçları vardır. Diğerlerinin ise tıbbi bakıma, ev bakımına, ayakta tedaviye, eğitim hizmetlerine, yasal yardımlaşmaya, hakların korunması durumuna, yer değiştirmeye ya da yardıma ihtiyaçları olabilmekte.

Çocuk Ruh Sağlığındaki Bozukluklarda Tedavi Şart

Bazen aileler, başkalarının ne diyeceğinden ya da ne düşüneceğinden çekinerek yardım istemezler. Bakımın maliyeti, sınırlı sigorta hakları veya hiçbir sağlık sigortasının bulunmaması gibi başka engeller de çıkabilmektedir. Bu tip şeyler aileniz için gerçek problemler olabilir ama tedavi gerektirir. Ana ve babalık şekilleri değişir ancak çocuğunuz için yapılması gerekenler aynı şekildedir.

 

Yayımlama Tarihi: 15 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2022
Yayımlama Tarihi:
15 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi:
10 Mart 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle