Çocuk Psikoloğu Ne İş Yapar?

Çocuk Psikoloğu Ne İş Yapar?

Psikoloji biliminin ayrı bir dalı olan Çocuk Psikolojisi, eğitimini tamamlamış ve yine bu alanda uzman olan psikologların yaptığı bir meslek dalıdır. Çocuk Psikologları, çocuklar ile ilgili psikolojik sorunlar üzerine araştırmalar yapar, aynı zamanda ebeveynlere bu doğrultuda eğitici, öğretici ve yönlendirici bilgiler verir. Çocuk dünyasına dair olduğu için, çocuk psikolojisi diğer psikolojik alanlara göre daha hassas ve dikkat edilmesi gereken bir psikoloji dalıdır. Ebeveynlerin, çocuklarının ergenliğe dair olan sürece kadar çocuk psikolojisinden yararlanması, çocuğunun sorunlarını, gündelik hayatlarında ki sıkıntılarını öğrenmek ve çözmek için Çocuk Psikologlarına başvurmak ve danışan olarak başvurulan uzmanların fikir, görüş ve önerilerini dinleyip; çocuğa bu yönde davranmaya ve çocuğu anlamayı amaçladıklarını söyleyebiliriz.

Çocuk ve Psikoloji

Çocuk psikolojisi, çocukluktan ergenliğe kadar uzayan dönemde kişinin psikolojik sorun ve rahatsızlıklarını ele alır. Çocuk Psikoloğu tarafından ele alınan bu sorun ve sıkıntıların, uzmanın uygulayacağı teknik ve metotlar ile çözüme kavuşturulmaya çalışılır. Duygusal, ruhsal, fiziksel sorunlar yaşayan ve büyüme sürecinde kendisi üzerine daha derin düşünmeye başlayan çocukların bu süreci sağlıklı ve olumlu olarak tamamlayabilmesi için Çocuk Psikolojisinden yararlanılması yerinde olacaktır. 

Çocuk Psikoloğu Nedir?

Çocuk Psikologları, günümüzde bilinçli ebeveynlerin başvurduğu, çocuklarının yaşadığı süreçlerin ve çocukların davranış değişiklerinin sebeplerini, kaynaklarına inerek analiz eden ve çözüm üretme amacında olan bir mesleği yürütmektedirler. Normal psikologlardan farklı bir şekilde, Çocuk Psikologları eğitimlerini özellik ile bu alanda tamamlayan uzmanlardan oluşmaktadır. Psikoloji alanında lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamlamış bu uzmanlar aynı zamanda çocukların duygu durum değişim sebeplerini, çocukların gündelik hayatta karşılaştığı sorunlarını, fizyolojik, ruhsal sorunları incelemektedir.

Çocuk Psikoloğuna Danışmak Ebeveynler İçin Ne İfade Etmektedir?

Bazı ebeveynler, çocuklarının yaşadığı sorunları normal ve sıradan bulurken, bazıları ise bir Çocuk Psikoloğuna danışmanın doğru olmayacağına, çocuğunun oldukça sağlıklı ve normal olduğuna inanmaktadır. Aslında bu eylem ebeveynin psikoloğa danışmayı bir utanç olarak görmesinden kaynaklanmakta ve özünde çocuğun kendisine zarar vermektedir. Çocuk Psikoloğuna danışmak, çocuğun sorunu ne olursa olsun oldukça normal, sıradan ve olağan bir durumdur. Çocuğun gelişimini olumlu ve sağlıklı olarak sürdürmesi içinde yararlıdır. Durumu göz ardı etmek ve kabullenmemek çocuğa olduğu gibi aynı zamanda ebeveynin kendisine de psikolojik açıdan zarar verebilmektedir. Burada önemli olan şey bu konuda bir Çocuk Psikoloğuna danışmanın olağanlığının bilincinde olmaktır. Danışma sürecinde bu durumun olağan ve normal olabileceği mesajının ebeveynden çocuğa da iletilebilmesi gerekir ki, çocukta durumu daha rahat kabullenip; terapi-teşhis sürecine uyumlu olabilmelidir.

Çocuk Psikologları Hangi Sorunlara Çözüm Üretir?

 • Özgül öğrenme güçlüğü
 • Dikkat eksikliği
 • Hiperaktive Sorunları
 • Otizm
 • Yeme bozukluğu
 • Öfke nöbetleri
 • Çocuğun altını ıslatması-kirletmesi
 • Okul, arkadaş sorunları
 • Kardeş kıskançlıkları
 • İnatçılık
 • Anne veya babaya aşırı bağımlılık
 • Uyku bozuklukları
 • Anne ve babanın boşanması süreci ve sonrası oluşan sorunlar
 • Parmak emme, tırnak kemirme
 • Özgüven sorunları
 • Yalan söyleme bağımlılığı
 • Gece korkuları
 • Sürekli kabus görme hali
 • Özel eğitim süreci
 • Okuldan kaçınma
 • İçe kapanıklık
 • Uyum sağlayamama

Gibi sorunlara temelde yaklaşılır, çözüm üretilmeye çalışılır.

Çocuk Psikoloğuna Danışmak Yararlı Mıdır?

Çocuğun yaşadığı sorunları, bilmek ve yaşadığı olumsuz şeylerin sebebini öğrenmek ve aynı zamanda bunu daha sağlıklı ve kolay bir yoldan yapmak için elbette çocuk psikologlarına danışmak çok büyük ölçüde ebeveynlere yarar sağlamaktadır. Gelişim sürecinde olan çocuğun dünyasına inmek, neler yaşadığını öğrenmek ve anlamak da yine ebeveyn için oldukça yararlıdır. Burada kurulan iletişimin sağlıklı bir yol ile yapılması ve temel amacın çocuğu dinleyip-anlamak, sonrasında terapi sürecini başlatmak olduğu belirtmek gerekir.

Kidolog ve Çocuk Psikoloğu

Kidolog, çocuk ve ebeveynlerin yararlanabilmesi için bir çok farklı psikolojik alanda online hizmet verdiği gibi çocuk psikolojisi alanında da bu hizmeti yürütmektedir. Uzman psikologlardan oluşan ekibimizde, istediğiniz konuda Çocuk Psikologlarımız ile görüşme başlatabilir, görüşmeyi zamandan ve mekandan bağımsız bir şekilde online (çevrimiçi) ortamda web sitemiz üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Uzman klinik psikologlarımız ile yapacağınız görüşmeler online seanslar halinde gerçekleştirmekte ve verilen hizmete bu şekilde devam edilmektedir. Kullanıcı yorumlarını okuyarak ve değerlendirilmiş (puanlanmış)  psikologlarımızdan dilediğiniz şekilde görüşme başlatabilirsiniz.

 

Yayımlama Tarihi: 25 Şubat 2022
Güncelleme Tarihi: 8 Nisan 2022
Yayımlama Tarihi:
25 Şubat 2022
Güncelleme Tarihi:
8 Nisan 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle