WhatsApp

Çocuk Kitapları Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Çocuk Kitapları Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Çocuk Kitapları Neden Önemlidir? 

       Çocuk kitapları çocukların dünyayı anlamlandırmasını sağlar. Kitaplar aracılığıyla çocuk,dünyayı anlamaya çalışır.Çocuk, kitaplarda; yaşadıklarını, hissetiklerini aslında başkalarının da yaşadığını görür. Yapılan araştırmalar; çocukların çocuk kitaplarıyla davranışlarına yön verdiğini göstermiştir. Çocuk kitaplarının aynı zamanda çocukların dil gelişimine çok büyük katkısı bulunmaktadır. Kitaplar aracılığı ile çocuğun kelime haznesi gelişir. Neden sonuç ilişkisini daha rahat kurabilir. Aynı zaman da kitaplar, çocuğun sorulara doğru bağlamda cevap vermeyi öğrenmesini sağlar. Örneğin çocuk "Nasıl?" sorusu sorulduğunda soruyu anlar ve bu soruya uygun cevabı nasıl vereceğini öğrenmesinde çocuk kitaplarının katkısı büyüktür. Çocuk kitaplarının seçimi çocuğun yaş ve gelişimsel özellikleri dikkate alınarak yapılmalıdır.

0-3 Yaş Döneminde Çocuk Kitapları Seçimi

 0-1 yaş grubuna resimli, metin olmayan kitaplar tercih edilebilir. Olay örgüsü bulunan bu kitaplarda, hikaye olay örgüsüne göre anlatılabilir. İki dilli büyüyen çocuklar için oldukça avantajlıdır.

ABC kitapları; Bir kısmında sadece resim bir kısmında da resme karşılık az sözcük kullanılan basit öyküsel kitaplardır.
Bez/ kumaş kitaplar; Bu dönemde çocuklar kitabı herhangi bir nesne gibi gördüğü için yırtabilmekte ve kitaba zarar verebilmektedir. Çocuğun kitaba zarar vermemesi için; bez/ kumaş kitaplar tercih edilebilir.
Banyo aktivitesi olarak banyo kitapları önerilebilir.Suda ıslanmayan bu kitaplar hem banyo aktivitesi olarak hem de su korkusu olan çocuklarda kullanılabilecek türden kitaplardandır.
Sesli kitaplarda ise çocuğun dikkatini çekecek uyaranlar bulunur, bu yaş dönemi için uygundur.

3-6 Yaş Dönemde Çocuk Kitapları Seçimi

 Çocuğun ilgi alanı olan bir konu seçilmelidir. Çocuğun yaşantısına göre kitap seçimi çocuk için faydalı olacaktır. Hastane korkusu olan bir çocuk için sağlık kitapları, doktor temalı kitaplar, etkinlik kitapları tercih edilebilir. Bu durum çocuğun kaygısını azaltacaktır. Okulöncesi dönem için genellikle resimleri çok, yazısı az kitaplar tercih edilmelidir. Bu yaş grubu için kitapta bulunan tekerlemeler çocuğun dikkatini çekmektedir. Sözcük tekrarları çocuğun telaffuzunu geliştirmekte, akıcı konuşmasına katkı sağlamaktadır.

Çocuğunuzla ilgili doğru kitap seçimi, etkileşimli kitap okuma ve diğer tüm konularda uzman desteği almak için tıklayınız.

 

 

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamaya Özel 189 ₺ Tüm Uzmanları Görüntüle