WhatsApp

Çocuğunuza “Boşanma”yı Anlatmak

Çocuğunuza “Boşanma”yı Anlatmak

Çocuklara Boşanma Nasıl Anlatılır?

Boşanma kararı yetişkinler için oldukça zor bir süreçtir. Bu kararı çocuğa açıklamakta zor bir durumdur. Çocukların bu süreci daha rahat atlatması adına çift olarak hareket edilmesi gerekmektedir.

Boşanma Çocuklarda Nasıl Bir Etki Yaratır?

  • Belirsizlik, çocuklarda kaygı ve endişe yaratabilir. Anne ve babalar, çocuğun hayatında nelerde nasıl bir değişiklik olacağını somut örneklerle, hikayeler ya da resimlerle çocuğa açıklamalıdır.
  • Özellikle okul öncesi dönemdeki çocuklar ebeveynlerin boşanmasından kendilerini

            sorumlu tutabilirler. Bu boşanmanın onun hatası olmadığını bilmeye ihtiyacı vardır.

            "Anne ve baba problemleri çözmek veya daha iyi hale getirmek için bir çözüm

            bulamadı.", "Seni üzdüğümüz için bizde üzgünüz." gibi cümlelerle çocuğunuzun

            boşanmanın sorumluluğunu üzerine almasına engel olabilirsiniz.

  • Anne ya da baba karşı tarafı suçladığında ya da “annen/baban beni artık sevmiyor”, “annen/baban ayrılmak istedi” gibi açıklamalar yaptıklarında çocuklar ister istemez bir tarafı tutmak zorunda kalabilirler. Ayrılık sonrası görüşmelerde anne ve baba çocuğu arada laf taşıyan bir konuma düşürmemeli, çocuk aracılığı ile diğer ebeveyne mesaj iletmemelidirler.
  • Anne-babalar, çocukla ilgili konularda bir araya gelip ortak kararlar alabildiklerinde, aile olarak vakit geçirebildiklerinde çocuk boşanma sonrası sürece daha kolay uyum sağlayabilir.
  • Çiftlerin diğer aile üyelerinin, akrabaların çocukla iletişimini yakından gözlemlemesi ve gerektiğinde müdahale etmesi gerekmektedir. Sürece dair çocuğun yanında ya da çocuğa yapılacak olumsuz ve ebeveynleri kötüleyecek konuşmaların olmamasına dikkat edilmelidir.

 

Babam Taşınıyor, Pedagog Ayşen Oy (Mandolin)

Çocuklar İçin Boşanmak Ne Demek, Yaşam Yanardağ Çelik (Net)

Çocuklar İçin Boşanma Süreci Ve Sonrası,Lisa M.Schab (Sola)

Yayımlama Tarihi: 21 Eylül 2021
Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2022
Yayımlama Tarihi:
21 Eylül 2021
Güncelleme Tarihi:
24 Şubat 2022

Denizli Türk Eğitim Vakfı Lisesinden 2011 yılında mezun oldu. 2016 yılında Doğuş Üniversitesi Psikoloji bölümünden “The Effect of Mood Manipulation on Paranormal Belief” adlı tez çalışmasını tamamlayarak mezun oldu. 2018 yılında Maltepe Üniversitesi Gelişim Psikolojisi Yüksek Lisans programından “60-72 Aylık Çocukların Prososyal Davranışlarına Sosyal, Duygusal ve Bilişsel Gelişimlerinin Etkisi” adlı tez çalışmasını tamamlayarak mezun oldu.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle