Çocuğun Psikolojisinin Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Çocuğun Psikolojisinin Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Sağlıklı psikolojiye sahip olan bir çocuk, öğrenmeye açıktır. Özgüven oluşumu daha kolay sağlanır. Çocuğun bulunduğu yaşa uygun şekilde oyunlar oynaması gerekir. Ailesinden yeteri kadar ilgi ve sevgi görmesi gerekir. Tüm bunlar sağlıklı çocuk psikolojisi açısından oldukça önemlidir. Fakat aksi durumlarda çocuk psikolojisi üzerinde olumsuzluklar görülebilir. Bu olumsuzlukları anlayabilmek için çocuklarda görülen bir takım belirtiler vardır. Çocuğun iki üç haftayı aşkın bir süre içine kapanık olması olumsuz bir durumdur.

Geceleri uykusunda ya da gündüzleri normal bir anda altını ıslatmaya başlaması da bu belirtilerden biridir. Yalnız uyumaktan korkmaları ve sürekli olarak anne babayı yanında istemeye başlamaları da normal değildir. Odaklanma problemi yaşamaları ve yaşıtlarına göre öğrenme güçlüğü çekmeleri de olumsuz bir gözlemdir. Tırnak yeme alışkanlığının ortaya çıkması ve deri kaldırma huyunun başlaması da bu belirtiler arasındadır. Tüm bunlar çocuklarda dikkatli şekilde gözlemlediği zaman çocuktaki psikoloji bozukluğu anlaşılabilir. 

Psikolojisi Bozuk Çocuğa Nasıl Davranılması Gerekir 

Bozuk psikolojiye sahip olan bir çocukta, bu durumun hemen geçeceğini düşünmek yanlış olur. Böyle bir durum gözlendiği zaman gerek öğretmenler gerek aileler bu doğrultuda önlem alabilirler. Çocuk ile konuşmak ve iletişim kurmak doğru bir yöntemdir. Çocuğun okul sorumlulukları için baskı yapmak yanlış bir tutum olur.

Sorunlarını halletmeye çalışmak daha öncelikli bir durumdur. Bu çocuk psikolojisi bozukluğu durumunun ne zaman başladığını anlamak gerekir. Bu şekilde çocuğun öğretmeni ya da bakıcısı ile iletişime geçmek doğru olacaktır. Eğer durum uzun süredir devam ediyorsa pedagog desteği almakta mutlaka faydalı olacaktır. 

Çocuğun Psikolojisi Nasıl Düzelebilir

Genellikle kötü söz duyma, okul ya da sosyal çevrede dışlanma gibi nedenlerden dolayı bozulan psikoloji için oyun terapisi oldukça etkilidir. Özellikle aile tarafından çocuğa doğru yaklaşım ve sevgi göstermek çocukta kısa sürede olumlu yanıt verir. Fakat istismar, aile içi şiddet ya da anne ve babayı kaybetme gibi ciddi olaylar neticesinde bozulan çocuk psikolojisi, uzun süre terapi gerektirebilir. Çünkü bu durumlar tüm hayatına yansıyacak şekilde izler bırakabilir. O yüzden çocuğun terapisine, sevgi ve şefkatle destek vermek gerekir. 

Çocuğunuz ile ilgili psikolojik danışmanlar için tıklayın.

 

Yayımlama Tarihi: 12 Nisan 2022
Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2022
Yayımlama Tarihi:
12 Nisan 2022
Güncelleme Tarihi:
12 Nisan 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle