Çocuğun Çiş Kaçırması Hangi Bölüm Bakar?

Çocuğun Çiş Kaçırması Hangi Bölüm Bakar?

Çocuklarda alt ıslatma problemi tedavi sonucunda giderilebilir bir problemdir. Bu problemle karşılaşıldığı zaman öncelikle çocuk ürolojisi bölümüne gidilir ve problemin altında yatan fizyolojik problemler araştırılır. Doktor tarafından çocuğun işeme alışkanlıkları, sıvı alma alışkanlıkları, uyku düzeni, ebeveynlerde varsa idrar kaçırma geçmişi, kabızlık problemi ve idrar yaparken ağrı ya da yanma olup olmaması gibi sorulara yanıtlar aranır, idrar ve kan testleri yapılabilir. Eğer çocukta fiziksel bir probleme bağlı olarak ortaya çıktığı düşünülmüyor ise, psikolojik sebeplerin araştırılması için psikolog ya da psikiyatriye sevk edilir.

İdrar Kaçırma Sorunu ile Başa Çıkma Yöntemleri

Çocukluk döneminde en sık karşılaşına sorunlardan birisi enürezis dediğimiz idrar kaçırma problemidir. Gece altını ıslatma problemi olarak de bilinir. Çocuklara verile tuvalet eğitimi ile birlikte genişleyen mesane kapasitesinin de etkisiyle, çocuklar normalde 2-4 yaş arasında hem gece hem de gündüz idrarlarını tutmayı öğrenirler. Mesane gelişiminin gecimesi sonucu gece altını ıslatma problemi görülüyor olsa da yaş ilerledikçe sıklığı azalır. 3 yaşından küçük çocukların henüz mesane gelişimi henüz tam olmadığı için %40'ı altını ıslatabiliyorken, bu oran yaş ilerledikçe düşer; 5 yaşında %20'ye, 6 yaşında %10'a kadar geriler. Kız çocukları erkek çocuklara oranla daha az alt ıslatma problemi yaşar.

Ebeveynler için bu durum endişe verici olsa da, sabırlı olmanız ve bu durumun çocuğunuzun suçu olmadığını hatırlamanız gerekir.  Çocuğunuz bilinçli olarak idrar kaçırmaz ve bu durumu çözmenin birçok yöntemi bulunmaktadır. Öncelikle çocuğunuza baskı kurmamalı ve aşırı titiz davranmamanız gerekir. Suçlayıcı ya da azarlayıcı sözlerden kaçınmanız ve çocuğunuzu destekleyici  tavır almanız önemlidir.

Çocuklarda İdrar Kaçırma Nedenleri Nelerdir?

Çocuklarda alt ıslatma probleminin görülmesinin çeşitli sebepleri olabilir. Bu problem genetik, psikolojik ya da fizyolojik olabilir. İdrar kaçırma probleminin %90-95'i fizyolojiktir.

  • Çocuklar gece uykuda mesane doluluğunu hissetmeyebilir ya da mesane kapasiteleri küçük olduğu için gece derin uykularında idrar kaçırabilir.
  • İdrar kaçırmada genetik faktör de oldukça önemlidir. Ebeveynlerinden birinin alt ıslatma problemi geçmişi varsa çocukta da görülme olasılığı %45 iken, ikisinde de böyle bir geçmiş varsa çocukta görülme olasılığı %77'dir.
  • Çocuk aşırı yorgun olarak ya da yatmadan önce çok sıvı tüketerek yatağa girmişşe altını ıslatabilir.
  • Kabızlık sebebiyle mesane üzerine baskı uygulanıyorsa da idrar kaçırabilir.
  • Böbreklerinde ve idrar yollarında enfeksiyonlar varsa altını ıslatabilir.
  • Ebeveynlerinden istediği ilgiyi görememesi durumunda ya da herhangi travmatik bir olay yaşadığında da (kaza vb.) idrar kaçırma problemi görülerbilir.
  • Herhangi stres veya kaygı verici bir durumla karşılaştığı zaman ( okul-ev değiştirme, ailesel sorunlar, kardeş kıskançlığı vb.) altını ıslatabilir.
  • Çocukta dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu varsa idrar kaçırabilir.
  • Tuvalet eğitimi sırasında ebeveynleri tarafından baskı gören çocukta da bu problem yaşanabilir.

 

Yayımlama Tarihi: 15 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2022
Yayımlama Tarihi:
15 Kasım 2021
Güncelleme Tarihi:
10 Mart 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle