Çocuğum 18 Yaşına Geldiğinde Finansal Özgürlüğü Olsun İstiyorum

Çocuğum 18 Yaşına Geldiğinde Finansal Özgürlüğü Olsun İstiyorum

Yetişkinlikte, kötü para yönetiminin sonuçlarını deneyimlemiş olabilirsiniz. Özellikle kira ödemelerinde veya kredi kartı borçları konusunda herkes gibi siz de sorunlar yaşamışsınızdır. Çocuklarınızın aynı kötü deneyimleri yaşamasını istemiyorsanız, ona bir an önce finansal okuryazarlık öğretmeye başlamalısınız.

Cambridge Üniversitesi'nin araştırmaları finansal alışkanlıklarımızın çoğunun 7 yaşına kadar belirlendiğini gösteriyor. Peki çocuklarımıza doğru finansal alışkanlıkları nasıl kazandırabiliriz?

 

  1. Harçlıklarını Vermek Yerine Kazanmalarını Sağlayın

Yaşları ne olursa olsun, çocuklara aşılayabileceğiniz en önemli derslerden biri, paranın sınırlı bir kaynak olduğunu öğretmektir. Paraları için çalışmak zorunda kaldıklarında – muhtemelen sizin de yaptığınız gibi – parayı daha dikkatli kullanmayı öğreneceklerdir.

Pek çok ebeveyn, çocuklarına bütçe yapmayı öğretmek için haftalık bir harçlık olarak harçlık verir. Bunu bir adım öteye taşıyın. Bu parayı ev işleri yaparak kazanmalarını sağlayın! Gelir ve kişisel çaba arasındaki zihinsel bağlantıyı kurmak çocuklar yuvadan uçtuğunda onlara büyük bir hayat dersi olacaktır.

 

  1. Satın Almanıza Destek Olmasına İzin Verin 

Çocukların sürekli oyuncak istediğini hepimiz biliriz. Özellikle küçük çocukların, bu satın alımlara ayıracak çok fazla paranız olmadığını henüz anlamamaları çok normal. Bunu göstermenin bir yolu onların bu oyuncakların katkıda bulunmalarını sağlamaktır. İstediği oyuncağın yarısını harçlıklarını biriktirerek ödemesini istemek çocuklarınıza işlerin gerçekte ne kadara mal olduğunu daha iyi öğretecektir.

 

  1. Para Hakkında Dürüst Olun

Çocuğunuzun finansal okuryazarlığını artırmak için yapabileceğiniz belki de en önemli şey, ailenizin mali durumu hakkında açık ve dürüst olmaktır. Ebeveynler genellikle çok açık sözlü olmanın yalnızca endişeye yol açacağından korkarlar, özellikle de aile içinde bir iş kaybı veya başka stresler yaşanıyorsa…

Gerçek şu ki, gelecekte çocuklarınız kendi yaşam zorluklarıyla yüzleşecek. Bu zorluklar karşısında nasıl davranacaklarını bilirlerse, onlarla başa çıkmak için o kadar donanımlı olacaklardır. Bu elbette banka hesap özetlerinizi paylaşmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Ancak kısıtlı zamanlarda bütçenize bağlı kalmanız ve gerekli olmayan bazı şeyleri almamanız gerektiği hakkında konuşmak faydalı olabilir.

Çocuklar, ebeveynlerin fark ettiğinden çok daha fazla gözlemleyici olma eğilimindedir. Sağduyulu kararlar aldığınızı görürlerse, bu davranışları daha sonra yaşamlarında taklit etmeleri muhtemeldir.

Yayımlama Tarihi: 1 Mart 2022
Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2022
Yayımlama Tarihi:
1 Mart 2022
Güncelleme Tarihi:
15 Mart 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle