Cinsel İsteksizlik Sebepleri Nelerdir? 

Cinsel İsteksizlik Sebepleri Nelerdir? 

Cinsel isteksizlik aslında kadın da ve erkekte yaşanan cinsel işlev bozukluklarının alt başlığı olarak incelenir. Her iki cinste farklı yönden nedenler bulunsa da, meydana gelmesi riskli bir durumdur. Cinsel isteksizlik nedenleri incelendiğinde kadınlarda ve erkeklerde ortak özelliklere rastlandığı gibi, farklı nedenler de bulunacaktır.

Bu sebeple öncelikle bir kişide yaşanan cinsel isteksizlik sorununun temeli bulunmalı ve sonrasında çözüm yoluna varılmalıdır. Aksi halde ertelenen veya ihmal edilen cinsel isteksizlik sorunu ilişkilerin hasar görmesine ve zamanla bitmesine bile neden olabilir.

İlginizi çekebilir: Fantezi Nedir?

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Belirtileri 

Cinsel isteksizliğin en önemli belirtisi kişinin en az 6 ay boyunca cinsel arzu içerisinde olmayışıdır. Kadınlarda bu isteksizliğin belirtileri erkek yanaştığı vakitte onu reddetme eğilimine girmesidir. Aynı şekilde eğer kadında kendisini ayarlayarak uygun ortam hazırlamıyorsa cinsel isteksizlik kendisinde bulanıyor demektir ki bu ihmal edilmesi zararlı olan bir durumdur. 

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Nedenleri 

Kadınlarda cinsel isteksizlik nedenleri genellikle duygusal açıdan olacaktır. Eğer çocuklukta yaşadığı veya evlilikten önce yaşamış olduğu travmalar var ise bu cinsel isteksizliğe neden olacaktır. Fakat öncesinde böyle bir sorunu olmayan kişiler, evlilikten sonra bu problemi yaşamaya başlamış ise burada yaşanan olumsuzlukları ele almak gerekecektir. Partneri ile yaşamış olduğu sorunlar onu partnerinden soğuttuğu gibi cinselliğe karşı da soğukluk duygusu içerisinde sokar. Bu nedenle sorunları çözmek bu problemin de ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir. 

İlginizi çekebilir: Vajinusmus Nedir?

Zaman Zaman Meydana Gelen İsteksizlik Tehlikeli Arz Eder mi? 

Gerek kadında gerekse de erkekte zaman zaman cinselliğe karşı bir isteksizlik belirebilir. Bu duygusal ve hormonel değişimlerden kaynaklanır. Bu şekilde nadiren meydana gelen farklılıklara takılmamak ve ara vermek bazen faydalı olacaktır. 

Erkeklerde Cinsel İsteksizlik Nedenleri 

Cinsel isteksizlik kadınlara oranla erkeklerde daha az görülür. Fakat bunun nedenleri incelendiği vakitte iki kısma ayırmak daha doğru olacaktır.

Birincisi; fizyolojik açıdan yetersizlik duygusu

İkincisi ise; duygusal açıdan isteksizlik meydana gelmesidir. 

Fizyolojik açıdan cinselliğe karşı yetersiz olan bir erkek kendini geri çekerek ilişki yaşamayı reddedebilir. Böyle durumlarda tedavi almak hem sorunu ortadan kaldırmaya yardımcı olurken, hem de cinsel arzuyu normal seviyesine çevirecektir. Duygusal açıdan cinsel isteksizlik ise, genellikle erkeklerde partnerlerine karşı soğukluktan ve olumsuz yaşanmışlıklardan  kaynaklanır. Bu tür sorunlar ortadan kaldırılıp hal edildiğinde isteksizlikte gitmiş olur. 

Utanma Duygusu ve Kaygı Çeşitleri 

Gerek erkekte gerekse de kadında toplum baskısından dolayı veyahut da önceki yaşamış olduğu olaylardan dolayı utanma ve kaygı çeşitleri bulunduğunda cinsel arzuyu bastırma görülebilir. Bu beynin bilinçaltına işlenmiş olduğu bir durum olduğu için kişi farkına varmadan bu tür hislere yapılacaktır. 

İlginizi çekebilir: Dijital Flört Şiddeti

Alkol ve Sigara Bağımlılığı 

Cinsel isteksizliğe iten bir diğer sebep ise, alkol ve sigara bağımlılığıdır. Bu tür maddeler hem bedene hem de duygulara olumsuz etkiler gösterecektir.

Yayımlama Tarihi: 14 Ekim 2021
Güncelleme Tarihi: 6 Ekim 2022
Yayımlama Tarihi:
14 Ekim 2021
Güncelleme Tarihi:
6 Ekim 2022

Kidolog. com; ebeveyn ve çocuk danışmanlık platformudur. Bebeğinizin ve çocuğunuzun gelişimi için birbirinden farklı uzmanlar ile tanışmak ister misiniz? Çocuğunuzun gelişiminde bir pusula olmak isteyen alanında uzman birçok danışman ile bedensel ve ruhsal zindeliği ortaya çıkarın. Doğum öncesinde ve sonrasında sizi yalnız bırakmayacak danışmanlara ulaşmak artık çok kolay.

Diğer Yazılar
Nerede Olursanız Olun
Her Zaman Sizinleyiz

Online Seans Almak ve Uzmana Ücretsiz Soru Sormak Için Kaydolun

Mobil Uygulamayı İndir Tüm Uzmanları Görüntüle